Leden 2008

kapitola 3: Moje rehabilitace po operaci ruplé achilovy šlachy

15. ledna 2008 v 3:31 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
TOTO NENÍ STRIKTNÍ NÁVOD K OPAKOVÁNÍ !! Vše je pouze můj názor a moje vlastní zkušenost s dosavadním léčením, všechno jsem čerpal z kusých informací z internetu o metodě EARLY MOTION. Filosofie za tím je, že pod zátěží se vytváří spoje s ohledem na směr namáhání. Chci zdůraznit, že achilovka není protkána nervy a nedává tedy žádné varovné signály, přesto jakmile něco bolelo tak jsem s cvičením přestal, rozhodně se také nedá říct že jsem cvičil důsledně nebo pravidelně. Postupy lékařů se hodně liší a jistě i každý pacient má jiné potřeby. V zásadě jsou asi 2 metody po operaci A) konzervativní ( sádra 6-a více týdnů ) a agresivní ( EARLY MOTION ihned ortéza a hýbání, zatěžování co nejdříve ). Můj doktor byl asi někde mezi těmito metodami za což se dá naše zdravotnictví asi i pochválit.
--------------------------------------------------------------------------------------
---------- MOJE REHABILITACE --------------------
1:12.07 operace 17:00-18:00 hodin
Hned druhý den jsem se snažil nohou v sádře hýbat. Pokud nedám nohu dolu už příliš nebolí a od třetího dne jsem nepotřeboval žádný tlumiče na bolest.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky- za celej pobyt v nemocnici mě nejvíc potěšilo když kolegovi na pokoji ( šrouby v kotníku ) zavolali že má připravený lyže
3.12. KDO JE PACOŠ??
Měl jsem od doktora slíbeno, že půjdu domu ale nepřihlásil sem se při vizitě takže si ještě poležím za státní. Prostě jsem měl samozřejmě vědět že musím zastavit asi 10 lidí co prolítlo pokojem a vůbec s námi nemluvili a zeptat se jich zda oni sou vizita a pokud ano kdo z nich řekne sestrám že mám jít domů.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : až mi to rupne znovu už to budu vědět
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky2 :Když už nemáme vojnu, je třeba alespoň někde zachovat štábní kultůru za peníze ostatních
( Ale opravdu mi chování primář, doktor, sestra připomínalo spíš než spolupracující kolegy vojenskej dril )
4.12. mě poslali domů
To teprve začlo to správný psycho, v nemo sem byl zvyklej že sem nepohyblivej ale doma mi to teprve začlo vadit - asi jak šlověk vejde do prostředí kde je zvyklej se pohybovat poněkud rychleji a obratněji. Např. už do nemocnice sem si nechal donýst francouzštinu a angličtinu a i sem se těšil jak se něco naučím ale za celý 2 měsíce sem to držel v ruce jen jednou když sem si balil. Propadl sem do takovýho módu který si alespoň představuju že je praktikován ve věznicích. Cílem je udělat co nejméně za co nejvíce času, jen přežívat a civět na TV. Přítelkyně si se mnou rozhodně moc srandy neužila, spíš hodně naopak a za odměnu mi mohla píchat injekce do břicha ( proti embolii ).
I přes sádru jsem se pokoušel kotníkem hýbat a hodně cvičil prstama, taky jsem zkoušel chvilku popojíždět na rotopedu na nejlehčí zátěž ( jen pár minut )
Do vany sem lezl přes pračku a sádru sem si obaloval foliií
FUJ nesnáším sádru a berle, na tudle fázi rád zapomenu.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : nesnáším berle, sádru a celej svět
12.12. Vacoped a sádra jako mučící nástroj
Pan doktor se divil, že na sádru- patu nedošlapuju -za A) mi to nikdo neřekl a za B) to kvůli dření v sádře ani nešlo.
Sádru už jsem poslední dobou nemohl vydržet, tak jsem jí nechal hned sundat. Úleva to moc nebyla, protože sem byl překvapenej jak noha hrozně vypadá, nemohl sem se na ní ani podívat - byl to skoro pahýl svaly nikde ( po 12dnech!!! ), stehy vypadaly jako vzorek na pneumatice na traktoru, spousta krve v obvazech ( nechápu jak můžou sádrovat čerstvě operovanou nohu ). Svaly byly tak ochablý, že sem ani neudržel chodidlo rovně, lýtko vůbec nezabíralo a bylo jako rosol.

Za 1990 Kč jsem si koupil pronájem Vacopedu, v ní prý můžu nohu zatěžovat - došlapovat na patu, ale ne přes špičku.
Zase sem nedostal žádné pokyny na cvičení, ale zato extra dlouhé a zcela zbytečné proškolení jak si nandavat na botu VACOPED.
Bota Vacoped je oproti sádře naprostá bomba, nicméně její největší přednost - nafukovatelnou vakuovou vložku jsem stejně nepoužíval, protože mě to tlačilo. Nakonec se ukázalo, že by mi stačila jakákoliv sundavací dlaha nebo ortéza s podpadkem - já sem si nohu hlídal jak ostříž a žádnou botu na ochranu jsem nepotřeboval, natož znehybnění - když je to nateklé a bolí to tak by mě ani nenapadlo vyvádět s tím psíkusy. Mít nohu skříplou v botě podle mě nemůže ničemu pomoct, Vacoped byl dobrý pouze na spaní, kdy se mohl člověk bez obav převalovat, ale to si myslím by zvládla i levnější ortéza. Doma sem vacopedco nejvíc sundaval - respektive občas sem ho nandaval na chození a transporty a stehy se během pár dní krásně zapily.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : 2000Kč už jste určitě stejně jako já vyhodili za větší blbosti
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky 2: je nutné ještě takto podpořit portmonky úředníků na ministerstvu zdravotnictví??
Postupně jezdím na rotopedu i bez vacopedu cca 30-60min denně. Moc to doporučuji kotník mi při tom vždy krásně změkl a tvářil se moc spokojeně.
Kotník je eště trošku oteklej, jizva citlivá, ale už vydržím mít nohu poměrně dlouho dole. Pan prodejce Vacopedu (doktor) něco chabě povídal o rozmasírování jizvy mastičkou proti otokům, ale jaksi jsem to ignoroval protože sem nevěděl jak přesně.
20.12 podpatek
sem si přilepil na pantofli cca1,5 cm vysokej podpatek a můžu kulhat bez Vacopedu!!!! Od týhle doby Vacoped nepotřebuji, výjimečně si ho beru na noc. Takže to máme pronájem 8 dnů za 2000kč. Dle jedné sestřičky se embolie přihodí i u ortéz, takže pokud se na patu postavíte tak doporučuju taky pantofli a není třeba žádný ředění krve.
Od teď si vykračuju po bytě jako páv, pryč jsou hodinový výlety na záchod s urgentně plným močákem a s expres - berlema se kterýma sem dokázal vrazit snad do uplně všeho co se naskytlo ( abych si to víc užil ).
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : páv je ušlechtilý pták
Takhle vypadala moje nožka 21.12.07. Předtím jsem neměl žaludek jí fotit
noha 21.12.
30.12 chůze
postupně při chůzi začínám odvalovat chodidlo přes špičku, prvně zcela bez zatížení a přidával sem sílu do odrazu. Dostanu se i do vychozenějších sportovních bot !!!bomba!!!
2.1. 2008 KO pac.
Tato zkratka znamená kontrola pacienta, ale když sem jí kdysi přečet s 2 vykřičníky na nějakým lékařským lejstru o mě tak sem si myslel, že se nedožiju zejtřka.
Pan doktor mi povolil postupně zatěžovat špičku, předělal Vacoped aby povoloval 10% pohyb kotníku a předepsal reha.
Takže to je naposledy co sem měl Vacoped na noze.
Eště bych měl podotknout, že jsem od začátku trávil snad 22hodin denně v horizontální poloze, abych šetřil nohu. Nuda stále žádná, od ní mě zachránila "povinná četba", televize a sladký spánek.
Jel jsem poprvé zkušebně autem. Už můžu mačkat spojku i špičkou, ale když něco zabolí mačkám jí patou.
8.1. první oficiální reha
Hybnost dobrá oproti druhé noze skoro srovnatelná, ale na jizvě je to asi 7 cm napevno srostlý ( masírovat tu jizvu to asi opravdu chce co nejdřív i přes značnou citlivost). Abnormální je pouze zduření v oblasti šlachy , zcela na vršku jizvy je "buřt" (dle pana doktora je to rozteklá jizva).
moje procedury:
Výřivka studená - má uvolnit maso
Masáž - tlačení na jizvu palci, postupně po jizvě a mastit krémem
Cvičení v leže na zádech - chodidlem hýbat a zepředu dozadu , do stran, kroužit
Chození - střídat váhu na levou a pravou stranu, rolovat přes patu, na plosku ( 3body pata, chodidlo pod palcem a malíčkem)
Židle - narovnat koukat dopředu, trochu se předklonit, ruce uvolnit, nohy rovně s pánví, zatížit (tlačit) postupně koleno, patu chodidlo u palce a nakonec chodidlo pod malíčkem. Jde o centrování kloubů a posilování klenby plosky doporučuju začít se sestrou protože je to poněkud složitý
Balanční podložka - vyvažování rukama
žebřiny -na špičky
žebřiny -roztáhnout nohy, přesouvat se z leva do prava
žebřiny -roztáhnout nohy přesouvat se z leva do prava na pokrčených nohou
žebřiny - dřepy
žebřiny - strečink postiženou nohu do zadu jen do lehkého tahu a zatlačit lýtkem asi 15vteřin s výdechem povolit
ve stoje nácvik chůze - odpichovat se od zadní nohy na přední nohou, převalovat přes patu a pak je prohodit
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : poprvé se cítím že mi někdo opravdu pomáhá a navíc rehabilitační sestřičky jsou opravdu až překvapivě dobré.
10.1 můžu stát na špičkách !!
Přesněji můžu stát na obou zároveň. To je okamžik o kterým sem si myslel že až to dokážu už to bude celý za mnou ale eště furt chodím jako Quasimodo.
Poznámka08.08.2008: s tím co vím dnes bych nechvátal tak na zvyšování zátěže, doporučuji pouze rotoped, plavání a cviky kotníkem minimálně 6 týdnů od OP.
14.01.08
Místo na jizvě se srůstama mi po včerejším hodinovém kole, intenzivním masírování a procvičování nějak nechce splasknout, takže tak rychle to asi zase nepůjde.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : dneska by mi sundali sádru ( kdybych si nepřiplatil za Vacoped )
17.1. Arniee Schwarzenegger
začínám silně zatěžovat lýtko, vždy po zátěži nechám nohu odpočinout
Denně asi 1 hod kolo / rotoped
Ostatní cvičení cca 1hod
23.01 zase športovec
Rehabilitace je výborná, a hlavně vždy asi tak po 3 dnech je znatelný pokrok. Pokaždé děláme i trochu různé cviky a dokonce jsou schopní i říct proč a nač ten oný cvik jest.
Ještě k jejich cvikům jsem si naordinoval následující "športy" ale musím to vše střídat protože nechci nic přetěžovat.
 • Bazén - Plavání po chvíli obav si na to noha zvykla a rozhodně to stálo za to.
 • Bazén - Chodím ve vodě do půlpasu ( po 2 měsících nekulhat je krásný pocit!!)
 • Bazén - na žebříku posiluju lýtko
 • Kolo - stále po rovině, bez větru
 • Procházky asi 1hod - furt je to to kulhání ale cítím že lýtko už tam něco vytváří
 • Powerball - s nástavcem na nohu Powerball Foot Trainer kroucení 20min-1hod denně, jde jen pokud není noha oteklá. Prvně mi to vůbec nešlo ale když jsem si pásek připevnil na sandál a dal ho ne na prostředek jako v návodu ale spíš k patě najednou to šlo udržet v chodu. Člověk nedokáže docílit takový rychlosti jako rukou a tak to není takovej zápřah jako při powerbalování rukou ale vydržím to dělat i 1 hodinu. Uplně doporučit na sílu to nemůžu ale na rozhýbání kotníku je to dobrý.
 • Eccentric training - konečně pořádný zápřah!! Zatím je to první cvičení, kterému opravdu věřím že může mít pozitivní účinky na šlachu. Lýtko už musí být trochu zberchaný a je to i metoda jak se zbavit bolestivé achilovky, protože to zatížení podpoří kapilární tok ve šlaše ( čeština je opravdu krásná!!). Člověk si stoupne na schod a 15x se zvedne na 2sekundy na špičky a pak se zase na 2 sekundy spustí paty dolů co ještě udrží. Tento cyklus se opakuje 3x s odstupy asi 30 vteřin a stačí 1x denně ale měl by se opakovat asi 12 týdnů!!!. Až to noha umožní, dá se cvičit zvlášť a i se zátěží třeba i 6 cyklů. Více na www.eccentrictraining.com
26.1. FITKO
Na rehab jsme zjistili, že mi to na chodícím pásu chodí snáž, protože se člověk nemusí tak odrážet. Takže jem vyrazil do fitka a stojí to zato se chvilku procházet bez kulhání.
31.1. dva měsíce od OP
Už je cítit, že se můžu od lýtka docela odpíchnout. A další super věc je chůze, která už docela vypadá jako chůze. Na začátku jsem se soustředil na převalování přes patu a dodnes moje chůze byla hrozně robotická, ale na rehab jsem chodil pozadu i po čáře normálně a tak sestřičky chvilku špekulovaly jak dál. Ale jak jsem již zmiňoval jsou skvělý a přišly na to - nakonec stačilo chvíli zvedat kolena jako čáp a moje chůze je skvělá.
Hodně protahuju lýtko i zadní stranu stehna. Dřív jsem doma neprotahoval, protože jsem se bál přílišného prodloužení šlachy - což je nezvratné. Při cvičení a posilování nejdu do extrému, je nutné před cvičením vždy pomalu rozehřát nožku - zdá se mi že pokud to nedodržím nožka bolí. Jizvu mastím krémama co dům dal, co nejčastějc. Po docela slušném rozmasírování srůstů jsem usnul na vavřínech a jaksi jsem zanedbal domácí masírování a oblast jizvy zase slušně vytvrdla. Stále je nutné držet nožku co nejvíc nahoře a ledovat, protože po námaze otýká a to je špatně pro mikrocirkulaci.
1.02.08 job
nastupuju do práce. Bude to složitější nožce věnovat dostatek pozornosti ale musím se začít věnovat taky něčemu jinýmu.
08.02 in job
nožka natýká a tak jsem si pořídil gelový polštářek na ledování za 92Kč což je oproti ledu z mrazáku fakt super a měl jsem to udělat dávno. Mám sedavý zaměstnání takže se snažím mít nožku na krabici pod stolem. Problémy dělá malý popocházení protože nožka není rozhejbaná a jaksi se jí nechce a tak nezbývá než styl quasimodo.
10.02. zatěžkávací zkouška
celej víkend jsme stěhovali nábytek do jednoho pokoje, původně jsem samozřejmě plánoval že nic těžkýho nebudu tahat ale skončilo to uplně jinak. Nožka vydržela a dokonce ani přes celodenní používání nenatekla takže jí tímto ještě jednou chválím.
11.02.08 Já budu chodit po špičkách...
Dnes jsem na rehab poprvé chodil po špičkách, motorika chůze je skoro plynulá jen zůstávám déle na postižené nožce. Šlacha je u úponu ale stále asi 2 až 3x mohutnější než ta na zdravé noze.
15.02.08
začínám natvrdo dělat eccentric training se většinovým zatížením levé nohy, zvládám to i jen na postižené nožce ale s malým rozsahem. V práci už nožka přestává natýkat.
20.02.08
nějak se nožce nechce chodit a bolí u šlachy, tak se snažím jí zatěžovat spíš na kole a chození omezuju.
prosím přejděte na pokračování do nového článku: "kapitola 3 POKRAČOVÁNÍ: Moje rehabilitace po operaci přetržené achilovy šlachy" ( bylo prý dosaženo max. počtu znaků )

bohužel kvůli množství spamu musím komentáře schvalovat, ale jsou nadále vítány ( 26.6.2018 )
--------------------------------------------------------------------------------------
Cílem celého tohoto blogu je sdílet zkušenosti při léčení, které snad pomůžou vám i dalším. Pouze na naše zdravotnictví nelze spoléhat a ne každý má známého ortopeda. Proto.....
!!!! KOMENTUJTE A SDÍLEJTE TAKÉ VAŠE ZKUŠENOSTI !!!!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

alt="TOPlist" width="88" height="31" />


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

my „Tenisový loket“ story

14. ledna 2008 v 0:09 | marne |  TENISOVÝ LOKET
Můj "Tenisový loket"
Bolest nakonec byla taková že jsem si už nemohl čistit pravou rukou zuby, špatně se mi řadilo při řízení auta, při tenise nebo squashi to umrtvovalo celý předloktí takovým způsobem, že sem si začal myslet že to bude můj sportovní konec a budu muset se vším praštit. Nakonec mě to bolelo i při jízdě na kole a to sem si opravdu myslel, že ten konec už nastal. Tohle bylo jen vyvrcholení asi 3letých problémů při squashi a tenisu, vždy ke konci sezóny se bolest zhoršovala, ale dalo se to ještě vydržet a tak jsem to pochopitelně zanedbal. Jednoznačně pravou ruku přetěžuju při sportech jako squash a tenis a tak jsem se snažil jí trochu odlehčit ale bez výsledku.
Moje "operace"
Došel sem k ortopedovi - prý mi předepíše rehabilitaci, ale že to většinou nepomůže a musí se to řešit operativně. Jakmile jsem uslyšel slovo "operace" tak jsem mu poděkoval a šel rychle pryč. Domnívám se že se musí řešit příčina problému a ne důsledky což v našem zdravotnictví asi pokulhává - začal sem se tedy pídit sám.
Moje "zázračné" uzdravení
Vzhledem k tomu, že za asi 2 měsíce jsem byl zcela bez jakýkoliv bolesti a ruka jako nová troufám si to nazvat zázrakem. Od tý doby je to 2 roky a stále je vše v nejlepším pořádku. V rámci objektivity musím uvést všechny léčby, co jsem zkusil protože samozřejmě netuším co opravdu zabralo a co bylo jen placebo. Všechno je v podstatě o tom nechat přírodu se postarat a řešit příčinu bolesti trochu komplexněji - tzn. věnovat se svalům célého pletence horní končetiny . Bolesti jsou způsobené namoženými a zkřečovanými svaly, začnou přetěžovat úpony v lokti a ty se zanítí. Samotné šlaše lze pomoci jen klidem a prokrvováním ( imunitní systém si poradí se zánětem sám ).
Eště bych se chtěl podělit o úžasnou bio metodu jak dostatečně prokrvit bolestivé místo, kterou sem četl někde na netu - výborně k tomu prý poslouží včelí bodnutí!! Mé problémy byly v zimě tak jsem to nikdy nevyzkoušel, ale byl sem pevně rozhodnutej to udělat.
Moje " zázračná" léčba
 • Rehabilitace - elektrický proud od lokte ke krku, ultrazvuk na bolestivé místo, cvičení na uvolnění krční páteře a přetěžované pravé ruky (u mě to byl tenis, squash, počítačové hry )
 • spát pokud možno na zádech ( při pozici na boku si mačkáte rameno a dochází k nedostatečnému prokrvování horní končetiny)
 • Přehodil jsem si myš na levou ruku ( asi za 3dny vám to přijde normální, ale úspěšnost klikání je rozhodně menší )
 • Koupil jsem si gumové kolečko na posilování prstů - snažil jsem se např. při jízdě autem vždy párkrát zapumpovat
 • Rada tenisového trenéra - sednout ke stolu a položit předloktí na stůl a prostředníčkem bubnovat
 • Kostival lékařský - kořen se naškrábe na malé kousky a přikládá se na bolavé místo na noc - pozor prvně namočit ruce jinak hrozně lepí ( kdo to bere vážně natrhá si tyto byliny u hřbitova za úplňku jako já, slabší povahy si mohou koupit mast za 50Kč )
 • a máte to zadarmo ( Béda Trávníček po výstupu na Mount Everest )
 • hodně štěstí s léčbou!!
--------------------------------------------------------------------------------------
Cílem celého tohoto blogu je sdílet zkušenosti při léčení, které snad pomůžou vám i dalším. Pouze na naše zdravotnictví nelze spoléhat a ne každý má známého ortopeda. Proto.....
!!!! KOMENTUJTE A SDÍLEJTE TAKÉ VAŠE ZKUŠENOSTI !!!!
Podívejte se také na můj další projekt na propagaci původních keřů, více info na www.puvodnikere.cz a www.zivakrajina.cz
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

kapitola 5: přetržení achilovky v novinách a další info

11. ledna 2008 v 15:20 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY

Léčení poraněné achilovky lze zkrátit

Kdyby lékaři sešili ing. Jiřímu Furdovi z Prahy přetrženou Achillovu šlachu a dali mu nohu do sádry, šel by do práce nejspíš až po deseti až dvanácti týdnech. Protože mu ji sešili a dali do speciální ortézy, nastoupil do práce už po sedmi nedělích. Bez ortézy i bez berlí. Je třeba zdůraznit, že má sedavé zaměstnání. Investoval tři tisíce korun.
9. 12. 2004 09:39 - PRAHA
Na vybranou mezi sádrou a ortézou mu dal jeho ošetřující lékař, MUDr. Zdeněk Šmidl z chirurgického oddělení Fakultní nemocnice v Motole. Popsal mu jejich výhody a nevýhody. Jiří Furda neváhal. Vybral si ortézu. Pochopil, že sádra je sice zadarmo, ale představuje delší a komplikovanější způsob léčby.

Ušetřil šest týdnů rehabilitace

Šlachu si přetrhl, když roztlačoval auto ve špatných botách. Den po její operaci odešel o berlích a s kopytem, jak ortéze přezdíval, do auta. Sanitka ho odvezla domů. Doma si "kopyto" prakticky hned sundal, když ležel nebo seděl. Neustále se snažil nohou jemně pohybovat, tak jak mu to dovolila bolest. A pomalu ji rozcvičoval.
Mohl nohu také mýt, což by se sádrou nešlo. Jak se šlacha uzdravovala, lékař mu jednoduchým seřizováním ortézy postupně vracel dolů skloněný nárt do normální polohy. Protože ortéza měla podpatek (nejprve vysoký a pak normální), mohl si nohu odpočátku opřít o zem a uvolnit si ruce od berlí. To by se sádrou nešlo. Časem chodil s relativně lehkým "kopytem" také na procházky a mohl na něj zlehka došlápnout. Když šel po šesti nedělích vrátit ortézu, měl rozsah pohybu kotníku i nohy obnovený z 90 procent. "Vlastně si tak ušetřil šest týdnů intenzivní rehabilitace," vysvětluje doktor Šmidl.
"Využít takhle dokonale výhod ortézy však nedokáže každý pacient," říká soukromý chirurg MUDr. Karel Mašek z Prahy. "Vyžaduje to disciplinovanost a přemýšlivost. Zdůrazňuji to proto, že neukázněný pacient, který si ortézu sundá a udělá nějaký nekontrolovaný pohyb, případně si ortézu nevhodně nasadí nebo nastaví, si může šlachu znovu přetrhnout anebo se i jinak poranit. Pro takové lidi je lepší sádra, se všemi svými nevýhodami."

Volala chirurgovi

MUDr. Ivanu Počepcovi, chirurgovi z úrazového oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové, volala fyzioterapeutka ze soukromé rehabilitace. Chtěla se dozvědět víc o speciální ortéze. Přišel s ní jeden z chirurgových pacientů, kterému lékař nedávno operoval přetrženou Achillovu šlachu. Fyzioterapeutku překvapilo, do jaké míry může s kotníkem hýbat.
Většina pacientů s odoperovanou Achillovu šlachou přijde totiž na rehabilitaci poté, co jim lékaři sundají sádru. Obvykle ji nosí 6-8 týdnů. A nohu v ní mají zasádrovanou s nataženou špičkou, aby šlacha byla co nejméně napjatá.
Na takovou sádru je obtížné připevnit podpatek. Nemohou tedy na nohu stoupnout ani s ní pořádně chodit. Když jim sádru sundají, je pro ně chůze komplikovaná kvůli zatuhlému kloubu v kotníku a ochablým svalům. Trvá dalších zhruba šest neděl - a u starších lidí často i déle -, než jej rozhýbají, posílí ochablé svaly a znovu zvládnou správný stereotyp chůze. Musí cvičit nejen na rehabilitaci, ale také doma.
Muž, který přišel na fyzioterapii se speciální ortézou, měl méně ochablé svalstvo a zatuhlý kloub v kotníku. Podstatně méně než bývá obvyklé. Fyzioterapeutka viděla, že to s ním bude mít neporovnatelně snazší než s klienty. Ortéza ji zaujala natolik, že volala doktoru Počepcovi a chtěla vědět víc o jejím případném využití i pro jiné pacienty.

Různé druhy ortéz

Existují různé typy ortéz. Ten, který se u nás stal nejrozšířenější, se skládá v podstatě ze dvou částí. Vakuového polštáře, který má tvar boty nebo holínky a zapíná se pomocí suchých zipů. Jeho úkolem je zachovat přesný tvar. Obsahuje speciální granule. Když se z něj vysaje pomocí pumpičky respektive ruční vývěvy vzduch, vytvarují se granule přesně podle vaší nohy. Kdykoliv. Což může být vhodné, třeba tehdy, když po operaci splasknou otoky. Nohu je možné znovu pevně zafixovat. U sádry to možné není.
Vakuový polštář ve tvaru boty se pak upevní do plastové dlahy. Ta zodpovídá za pevnost ortézy. Lze ji různě nastavit. Lékař může poraněnou nohu pevně zafixovat v takovém úhlu, v jakém je potřeba, a tento úhel měnit podle toho, jak se šlacha uzdravuje. Také může noze umožnit omezený pohyb v přesně vymezeném rozsahu.
"Kromě tohoto systému existují ortézy, které využívají trochu jiné principy a bývají trochu dražší, ale výsledek je stejný: fixace hlezenného kloubu a možnost ortézu sundat," říká doktor Šmidl. "To pacientovi umožní nohou hýbat a podstatně tak zmírnit ochabování svalů i tuhnutí hlezenného kloubu."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

převzato z Český atletický svaz, o.s.:
Tomáš Dvořák, trojnásobný mistr světa v desetiboji, otec tří dcer, třikrát startoval na olympijských hrách. Po OH v Aténách podstoupil operaci Achillovy šlachy, která by mu měla umožnit vrátit se na špici světového desetiboje. Co dnes dvaatřicetiletý desetibojař prožívá před přípravou na sezonu, jejímiž vrcholy budou halové ME a mistrovství světa v Helsinkách?
Říjnová operace
V polovině října jste podstoupil operaci zraněné Achillovy šlachy. Co konkrétně chirurgický zákrok obnášel?
"Jednalo se o artroskopii, která má odstranit můj problém s pouzdrem Achillovy šlachy. Mám tam určité srůsty, jakousi výplň mezi pochvou a šlachou. Ty zabraňují, aby se šlacha mohla prokrvovat. Bylo třeba to vyčistit. Doufám, že všechno proběhlo v pořádku a že to, co operace měla splnit, splní. Věřím, že achilovka teď bude fungovat dobře."

Jak vypadala bezprostřední rekonvalescence před prvními tréninky?
"Pár dní jsem si poležel v nemocnici v České Lípě, pak jsem strávil pět dní na rehabilitaci v Harrachově."

Bude následovat ještě nějaká rehabilitace?
"Musím se teď o achilovku starat. Vlastně o celou nohu. Rehabilitace pokračuje, jsem v péči fyzioterapeuta, okolí jizvy po operaci je potřeba pravidelně masírovat a mazat, aby nepraskla. Taky chodím na laser. Do lázní už se na podzim nechystám, absolvoval jsem je před operací. Jediný lék pro mě je teď pohyb. Potřebuju se hlavně, jak se říká, rozběhnout."

Relativně krátkou dobu po operaci jste začal trénovat. Můžeme tedy hovořit o velmi úspěšném zákroku?
"Trénovat jsem začal prvního listopadu, osmnáct dní po operaci. Nejdřív zvolna, chodil jsem plavat, posilovat a jezdil na rotopedu. Klusat jsem začal o týden později."

Proč jste se s operací rozhodl zrovna pro Českou Lípu?
"Operoval mě tam doktor Horal. Doporučili mi ho lidé, kterým už achilovku řezal. Taky jsem dostal doporučení od několika doktorů. První zkušenosti s ním jsem měl už před olympiádou, když mi v achilovce poprvé prasklo."

Budete se nyní připravovat už na halovou sezonu, nebo se proti svým tradicím zaměříte až ke vzdálenějším cílům v letním období?
"Do halové sezony jdu s vědomím, že prostě bude, jaká bude. Nedělám si z toho hlavu. Jaké si můžu klást cíle, se ukáže někdy v polovině prosince."

A Váš tréninkový plán pro nejbližší období?
"Teď se zaměřuju hlavně na kondiční věci. Žádné soustředění zatím naplánované nemám, na to je ještě brzo."

Ve skupině závodníkem i trenérem
Nějaký čas jste teď nemohl trávit s tréninkovou skupinou Luďka Svobody, o které jste letos mluvil jen v superlativech. Jak moc je pro Vás tato spolupráce důležitá?

"Parta je v naší tréninkové skupině výborná, teď se ještě rozrostla o pár kluků, přišel například desetibojař Pepa Karas. Mladý kádr ve skupině má potenciál na to, aby v blízké budoucnosti o sobě dal vědět. Ať už překážkáři, nebo snad budoucí vícebojaři. Panuje tu atmosféra, kterou jsem v poslední době postrádal. Teď jsem z toho bohužel trochu vypadl, celé září jsem tu nebyl, potom přišel výpadek kvůli operaci, takže jsem byl vlastně dva měsíce mimo skupinu. Moc mě mrzí, že sezona z mé strany dopadla takhle, ale nic nekončí, nějaký pátek kariéry před sebou ještě mám."

Říkal jste, že se podílíte i na trénování některých mladších kolegů. Můžete to upřesnit?
"Svoje trénování praktikuju vlastně už od začátků se Zdeňkem Váňou. Troufám si říct, že někdy moje poznatky nebo rada byly přínosné. S trenérskou prací to ale nemělo nic společného. Letos na soustředění jsem se do toho vložil trošku víc, konzultoval tréninky s Luďkem Svobodou a klukům sděloval, co jsem za svou kariéru nabyl. Teď, když je na to prostor, je třeba odvést nějakou práci a s kluky udělat kondiční přípravu, i technické prvky."

Znamená to, že se cíleně připravujete na trenérskou dráhu?
"Nedošel jsem k přesvědčení, že chci být trenérem, to nemůžu zodpovědně potvrdit. Ale určitě je to práce zajímavá, zvláště pro člověka, který se v tom sportu dlouho pohybuje. Řekl bych, že teď je tahle možnost padesát na padesát."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
něco pro angličtináře:
ve zkratce pro ty ostatní: Massechutská nemocnice útvar sportovní medicíny má následující postup
Doporučují operaci neb mají Re - ruptury po operaci 0-4%. V odkazu najdete obrázky cvičení - které je určitě dobré probrat na rehabilitaci, aby jste dělali správně výdech a pod.

Operace po 4 týdnech od úrazu ( !!??? )
Po O: 2 týdny sádra pak odnímatelná "bota" do 12 týdnů po O, po 6 měsících sport

Týden 1-4 po O.
1- Zmenšovat otok - elevace nad úroveň srdce
2- Berle
3- Lehké pohyby které nenamáhají jizvu

Týden 4-8
1- chránit šlachu
2- zmenšovat otok
3- lehké pohyby v kotníku
4- chůze s váhou na patě
5- tělesná cvičení podle obrázků

Týden 8-12
1- chránit šlachu
2- zmenšovat otok
3- start posilovacích cvičení s gumovým popruhem
4- plná zátěž na patu s " odnímatelnou botou"

Týden 12-24
1- chránit šlachu
2- zmenšovat otok
3- používat podpatek při chůzi
4- start normální chůze
5- cvičení dle obrázků++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

alt="TOPlist" width="88" height="31" />

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

kapitola 4: Co já doporučuju po ruptuře achilovky

11. ledna 2008 v 15:07 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
toto je pouze můj soukromý názor, který jsem si vytvořil v průběhu né dosavadní léčby.
CO JÁ DOPORUČUJI PO RUPTUŘE ACHILOVKY:
 • Říct si o botu Vacoped nebo sundání sádry co nejdřív - cca 5-7dnů od operace, co nejdřív zatěžovat patu
 • Co nejčastěji nohu vyndat z Vacopedu a nechat vydechnout
 • polohovat nohu nahoře a všemi prostředky bojovat proti otoku ( mastičky, led )
 • Kotníkem a chodidlem co nejvíc hýbat - nahoru a dolu, kroužit - cévní cvičení
 • Postupně zatěžovat lýtko - tlačil jsem do polštáře, rámu postele a pod
 • do 6 týdnů po O. nezatěžovat lýtko víc než 20Kg ( já sem trochu moc chvátal )
 • Rotoped - prvně šlapat na patu a postupně začít zatěžovat špičku
 • Masírovat jizvu, hýbat s kůží nad kotníkem jak to bolest dovolí ( já sem to nedělal protože sem se bál a mý srůsty bych označil za pevné až prvotřídní ) - vlatně to může i bolet hlavní je že nebudete muset na operaci na uvolnění šlachy od kůže jako já
 • rozstříhnout si starý tenisky na patě a udělat vykrojení na rozšířenou šlachu
 • pro rozpajdání dát si do bot nebo pantoflí klínek aby pata byla zvednutá
 • Eccentric training - konečně pořádný zápřah!! Zatím je to první cvičení, kterému opravdu věřím, že může mít pozitivní účinky na šlachu. Po ruptuře lýtko už musí být trochu zberchaný ale normálně je to prý i metoda jak se zbavit bolestivé achilovky, protože to zatížení podpoří kapilární tok ve šlaše ( čeština je opravdu krásná!!). Člověk si stoupne na schod a 15x se zvedne na 2sekundy na špičky a pak se zase na 2 sekundy spustí paty dolů co ještě udrží. Tento cyklus se opakuje 3x s odstupy asi 30 vteřin a stačí 1x denně ale měl by se opakovat asi 12 týdnů!!!. Toto cvičení je hlavně pro léčení bolesti nebo zánětů achilovy šlachy a podobně takže po ruptuře to chce opravdu s citem. Až to noha umožní, dá se cvičit každou nohu zvlášť a i se zátěží třeba i 6 cyklů. Více na www.eccentrictraining.com
 • koupit si gelový polštářek na ledování otoku-cca 90Kč
 • na jizvu vyškvařené nesolené sádlo, Laser pokud máte keloidní nebo vystouplé jizvy jako já
 • chodit na rehab odpoledne - neb hned ráno je nožka trošku nevrlá rozespalá a tak nepodá optimální výkon
 • pokud nebudete spokojení s reha změňte zdravotnické zařízení - když už člověk má právo si vybrat tak to chce využít ne??
 • komplexní postup léčby od americký nemocnice který doporučuju, i s nákresy cvičení http://achillesblog.com/files/2008/03/achilles_tendon_rupture_mass_gen.pdf
TOTO NENÍ STRIKTNÍ NÁVOD K OPAKOVÁNÍ Vše je pouze můj názor a moje vlastní zkušenost s dosavadním léčením, všechno sem čerpal z kusých informací z internetu o metodě EARLY MOTION. Jakmile něco bolelo tak jsem s cvičením přestal, rozhodně se také nedá říct že jsem cvičil důsledně a pravidelně. Názory lékařů hodně liší a jistě i každý pacient má jiné potřeby. V zásadě jsou asi 2 metody po operaci A) konzervativní ( sádra 6-a více týdnů ) a agresivní ( EARLY MOTION ihned ortéza a hýbání, zatěžování co nejdříve ) . Můj doktor byl asi někde mezi těmito metodami za což se dá naše zdravotnictví asi i pochválit.
--------------------------------------------------------------------------------------
Cílem celého tohoto blogu je sdílet zkušenosti při léčení, které snad pomůžou vám i dalším. Pouze na naše zdravotnictví nelze spoléhat a ne každý má známého ortopeda. Proto.....
!!!! KOMENTUJTE A SDÍLEJTE TAKÉ VAŠE ZKUŠENOSTI , DOPORUČTE CO VÁM MOMOHLO!!!!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

alt="TOPlist" width="88" height="31" />

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

kapitola 2: Historie jedné achilovky aneb jak mi praskla achilova šlacha

11. ledna 2008 v 14:59 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
1.12.2007 přibližně v 11 hodin po 2 hodinách hraní badmintonu najednou něco za mnou udělalo big bang.
Začalo to zcela nevinně, v 9 hodin řádná rozcvička (jak jsem si později uvědomil jen strečinku achilovek sem moc nedal ), následovalo hraní ale většinou ne intenzivní s opravdu krátkými přerušeními. Pak sem udělal nákrok dozadu ( propnuté koleno a odpích se špičkou dopředu ) a najednou BIG BANG - uslyšel sem ránu těsně za sebou a ucítil sem jakoby mi někdo tlačil na lýtko - otočil jsem se a samozřejmě tam nikdo nebyl. BIG BANG byl opravdu na celou tělocvičnu, jako prásknutí bičem ale ne tak vysokej tón. Čemu opravdu nerozumím je že sem se po tý ráně normálně vrátil do původního postavení - tak sem tam stál a přemýšlel co to bylo. Prvně sem koukal jak puk a myslel jsem že mi rupl sval - patu sem mohl normálně zatížit, naštěstí se našli rozumní lidé kteří mě poslali na pohotovost protože jak to nebolelo tak bych se jistě pokusil to ještě rozchodit. Nicméně jeden pohled doktora stačil na diagnózu - ruptura achilovy šlachy a za 5 hodin sem šel na sál.
Měl bych dodat že mi bylo necelých 29let, 3dny předtím jsem sebou parádně praštil na snowboardu kvůli nějakýmu kořenu chovanýmu pod sněhem ( ten den mi dokonce jako nemilá předzvěst něčeho dalšího praskl snowboard ), ale jinak co se týče achilovek vůbec žádný problém, bolesti a pod. Normálně sportuju tak 2-3x týdně ale těsně před big bangem napadl prašan a tak jsem k běžnému zatížení přidal ještě ten snow, taky jsem se asi tejden snažil přechodit nějakou angýnku a tak jsem na ten badminton šel docela s pár docela unavenýma svalama.
--------------------------------------------------------------------------------------
JAK VÁM SE UTRHLA ACHILOVKA??
!!!! KOMENTUJTE A SDÍLEJTE TAKÉ VAŠE ZKUŠENOSTI !!!!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

kapitola 1: RÁNA Z DĚLA aneb přetržení achilovky a jak mě to napadlo

10. ledna 2008 v 0:28 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
AHOJ!


tento blog se snažím vytvořit pro všechny kterým se dostalo toho pochybného potěšení a rupla jim achilova šlacha - což jsi s největší pravděpodobností i ty můj čtenáři/ko takže BLAHOPŘEJU!!! Takže také určitě víte co myslím tou "ránou z děla".

Já mám rupturu od 1.12.07 , když jsem se pokoušel o hru zvanou badminton. Své zranění a léčení ještě konkrétně popíšu v dalším článku.

Nedokázal jsem se smířit s tím, že podle doktorů mám jen ležet. Podle mé zkušenosti se přístup našeho zdravotnictví k pacientům dá přirovnat k veterinářské praxi, kde zvířátka nic neví. Takže zbývá osvědčená léčebná metoda "pomož si sám". Rozhodl jsem se tedy sepsat tento blog, aby další "Achilové" se mohli alespoň trochu informovat, co je za možnosti léčby a jak asi probíhá.

V zásadě jsou dvě možnosti pooperativního léčení ruptury achilovky:

A) konzervativní předpotopní způsob (sádra 6 a více týdnů)

B) "agresivní" - co nejrychlejší hybnost ( Early Motion ). Tuto druhou metodu "Early Motion" se snažím testovat na sobě a zatím docela ke své spokojenosti. Podrobnosti jak to u mě probíhalo najdete v dalších článcích.

Mějte se krásně a procvičujte nožku!!

Martin Němec

PS: Nechápu proč v dnešní "multimediální e - goverment" době nejsou na internetu nějaké oficiální web stránky pro informování a vzdělávání pacientů. Vždyť taková ruptura achilovy šlachy je evidentně běžné zranění. Jistě vše může mít i negativní aspekty - např. že si pacient sám stanoví diagnózu a umře protože se zmýlil, ale to se může stát i doktorovi a pozitivních dopadů by bylo jistě o hodně více jako například:

· pacienti nezapomenou co jim doktor v ordinaci vlastně povídal

· pacienti by se mohli informovat již při začínajících problémech a tím předejít závažnějšímu onemocnění

· pacient nebude závislý na názoru jednoho jediného člověka, který je náhodou jeho ošetřující doktor
· doktoři by získali více času a mohli více léčit a věnovat se důkladněji pacientům


zatím koukněte na tyhle odkazy:

http://www.novinky.cz/clanek/45376-leceni-poranene-achilovky-lze-zkratit.html


angliš:

www.achillestendonblog.com

skvělý instrukce pro nové achily od americký nemocnice:

němiš:
http://www.andreas-edler.de/achilles/

www.nicole-grether.de
odpovědět | zadáno: dnes, 00:17 hod.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++