kapitola 3: Moje rehabilitace po operaci ruplé achilovy šlachy

15. ledna 2008 v 3:31 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
TOTO NENÍ STRIKTNÍ NÁVOD K OPAKOVÁNÍ !! Vše je pouze můj názor a moje vlastní zkušenost s dosavadním léčením, všechno jsem čerpal z kusých informací z internetu o metodě EARLY MOTION. Filosofie za tím je, že pod zátěží se vytváří spoje s ohledem na směr namáhání. Chci zdůraznit, že achilovka není protkána nervy a nedává tedy žádné varovné signály, přesto jakmile něco bolelo tak jsem s cvičením přestal, rozhodně se také nedá říct že jsem cvičil důsledně nebo pravidelně. Postupy lékařů se hodně liší a jistě i každý pacient má jiné potřeby. V zásadě jsou asi 2 metody po operaci A) konzervativní ( sádra 6-a více týdnů ) a agresivní ( EARLY MOTION ihned ortéza a hýbání, zatěžování co nejdříve ). Můj doktor byl asi někde mezi těmito metodami za což se dá naše zdravotnictví asi i pochválit.
--------------------------------------------------------------------------------------
---------- MOJE REHABILITACE --------------------
1:12.07 operace 17:00-18:00 hodin
Hned druhý den jsem se snažil nohou v sádře hýbat. Pokud nedám nohu dolu už příliš nebolí a od třetího dne jsem nepotřeboval žádný tlumiče na bolest.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky- za celej pobyt v nemocnici mě nejvíc potěšilo když kolegovi na pokoji ( šrouby v kotníku ) zavolali že má připravený lyže
3.12. KDO JE PACOŠ??
Měl jsem od doktora slíbeno, že půjdu domu ale nepřihlásil sem se při vizitě takže si ještě poležím za státní. Prostě jsem měl samozřejmě vědět že musím zastavit asi 10 lidí co prolítlo pokojem a vůbec s námi nemluvili a zeptat se jich zda oni sou vizita a pokud ano kdo z nich řekne sestrám že mám jít domů.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : až mi to rupne znovu už to budu vědět
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky2 :Když už nemáme vojnu, je třeba alespoň někde zachovat štábní kultůru za peníze ostatních
( Ale opravdu mi chování primář, doktor, sestra připomínalo spíš než spolupracující kolegy vojenskej dril )
4.12. mě poslali domů
To teprve začlo to správný psycho, v nemo sem byl zvyklej že sem nepohyblivej ale doma mi to teprve začlo vadit - asi jak šlověk vejde do prostředí kde je zvyklej se pohybovat poněkud rychleji a obratněji. Např. už do nemocnice sem si nechal donýst francouzštinu a angličtinu a i sem se těšil jak se něco naučím ale za celý 2 měsíce sem to držel v ruce jen jednou když sem si balil. Propadl sem do takovýho módu který si alespoň představuju že je praktikován ve věznicích. Cílem je udělat co nejméně za co nejvíce času, jen přežívat a civět na TV. Přítelkyně si se mnou rozhodně moc srandy neužila, spíš hodně naopak a za odměnu mi mohla píchat injekce do břicha ( proti embolii ).
I přes sádru jsem se pokoušel kotníkem hýbat a hodně cvičil prstama, taky jsem zkoušel chvilku popojíždět na rotopedu na nejlehčí zátěž ( jen pár minut )
Do vany sem lezl přes pračku a sádru sem si obaloval foliií
FUJ nesnáším sádru a berle, na tudle fázi rád zapomenu.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : nesnáším berle, sádru a celej svět
12.12. Vacoped a sádra jako mučící nástroj
Pan doktor se divil, že na sádru- patu nedošlapuju -za A) mi to nikdo neřekl a za B) to kvůli dření v sádře ani nešlo.
Sádru už jsem poslední dobou nemohl vydržet, tak jsem jí nechal hned sundat. Úleva to moc nebyla, protože sem byl překvapenej jak noha hrozně vypadá, nemohl sem se na ní ani podívat - byl to skoro pahýl svaly nikde ( po 12dnech!!! ), stehy vypadaly jako vzorek na pneumatice na traktoru, spousta krve v obvazech ( nechápu jak můžou sádrovat čerstvě operovanou nohu ). Svaly byly tak ochablý, že sem ani neudržel chodidlo rovně, lýtko vůbec nezabíralo a bylo jako rosol.

Za 1990 Kč jsem si koupil pronájem Vacopedu, v ní prý můžu nohu zatěžovat - došlapovat na patu, ale ne přes špičku.
Zase sem nedostal žádné pokyny na cvičení, ale zato extra dlouhé a zcela zbytečné proškolení jak si nandavat na botu VACOPED.
Bota Vacoped je oproti sádře naprostá bomba, nicméně její největší přednost - nafukovatelnou vakuovou vložku jsem stejně nepoužíval, protože mě to tlačilo. Nakonec se ukázalo, že by mi stačila jakákoliv sundavací dlaha nebo ortéza s podpadkem - já sem si nohu hlídal jak ostříž a žádnou botu na ochranu jsem nepotřeboval, natož znehybnění - když je to nateklé a bolí to tak by mě ani nenapadlo vyvádět s tím psíkusy. Mít nohu skříplou v botě podle mě nemůže ničemu pomoct, Vacoped byl dobrý pouze na spaní, kdy se mohl člověk bez obav převalovat, ale to si myslím by zvládla i levnější ortéza. Doma sem vacopedco nejvíc sundaval - respektive občas sem ho nandaval na chození a transporty a stehy se během pár dní krásně zapily.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : 2000Kč už jste určitě stejně jako já vyhodili za větší blbosti
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky 2: je nutné ještě takto podpořit portmonky úředníků na ministerstvu zdravotnictví??
Postupně jezdím na rotopedu i bez vacopedu cca 30-60min denně. Moc to doporučuji kotník mi při tom vždy krásně změkl a tvářil se moc spokojeně.
Kotník je eště trošku oteklej, jizva citlivá, ale už vydržím mít nohu poměrně dlouho dole. Pan prodejce Vacopedu (doktor) něco chabě povídal o rozmasírování jizvy mastičkou proti otokům, ale jaksi jsem to ignoroval protože sem nevěděl jak přesně.
20.12 podpatek
sem si přilepil na pantofli cca1,5 cm vysokej podpatek a můžu kulhat bez Vacopedu!!!! Od týhle doby Vacoped nepotřebuji, výjimečně si ho beru na noc. Takže to máme pronájem 8 dnů za 2000kč. Dle jedné sestřičky se embolie přihodí i u ortéz, takže pokud se na patu postavíte tak doporučuju taky pantofli a není třeba žádný ředění krve.
Od teď si vykračuju po bytě jako páv, pryč jsou hodinový výlety na záchod s urgentně plným močákem a s expres - berlema se kterýma sem dokázal vrazit snad do uplně všeho co se naskytlo ( abych si to víc užil ).
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : páv je ušlechtilý pták
Takhle vypadala moje nožka 21.12.07. Předtím jsem neměl žaludek jí fotit
noha 21.12.
30.12 chůze
postupně při chůzi začínám odvalovat chodidlo přes špičku, prvně zcela bez zatížení a přidával sem sílu do odrazu. Dostanu se i do vychozenějších sportovních bot !!!bomba!!!
2.1. 2008 KO pac.
Tato zkratka znamená kontrola pacienta, ale když sem jí kdysi přečet s 2 vykřičníky na nějakým lékařským lejstru o mě tak sem si myslel, že se nedožiju zejtřka.
Pan doktor mi povolil postupně zatěžovat špičku, předělal Vacoped aby povoloval 10% pohyb kotníku a předepsal reha.
Takže to je naposledy co sem měl Vacoped na noze.
Eště bych měl podotknout, že jsem od začátku trávil snad 22hodin denně v horizontální poloze, abych šetřil nohu. Nuda stále žádná, od ní mě zachránila "povinná četba", televize a sladký spánek.
Jel jsem poprvé zkušebně autem. Už můžu mačkat spojku i špičkou, ale když něco zabolí mačkám jí patou.
8.1. první oficiální reha
Hybnost dobrá oproti druhé noze skoro srovnatelná, ale na jizvě je to asi 7 cm napevno srostlý ( masírovat tu jizvu to asi opravdu chce co nejdřív i přes značnou citlivost). Abnormální je pouze zduření v oblasti šlachy , zcela na vršku jizvy je "buřt" (dle pana doktora je to rozteklá jizva).
moje procedury:
Výřivka studená - má uvolnit maso
Masáž - tlačení na jizvu palci, postupně po jizvě a mastit krémem
Cvičení v leže na zádech - chodidlem hýbat a zepředu dozadu , do stran, kroužit
Chození - střídat váhu na levou a pravou stranu, rolovat přes patu, na plosku ( 3body pata, chodidlo pod palcem a malíčkem)
Židle - narovnat koukat dopředu, trochu se předklonit, ruce uvolnit, nohy rovně s pánví, zatížit (tlačit) postupně koleno, patu chodidlo u palce a nakonec chodidlo pod malíčkem. Jde o centrování kloubů a posilování klenby plosky doporučuju začít se sestrou protože je to poněkud složitý
Balanční podložka - vyvažování rukama
žebřiny -na špičky
žebřiny -roztáhnout nohy, přesouvat se z leva do prava
žebřiny -roztáhnout nohy přesouvat se z leva do prava na pokrčených nohou
žebřiny - dřepy
žebřiny - strečink postiženou nohu do zadu jen do lehkého tahu a zatlačit lýtkem asi 15vteřin s výdechem povolit
ve stoje nácvik chůze - odpichovat se od zadní nohy na přední nohou, převalovat přes patu a pak je prohodit
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : poprvé se cítím že mi někdo opravdu pomáhá a navíc rehabilitační sestřičky jsou opravdu až překvapivě dobré.
10.1 můžu stát na špičkách !!
Přesněji můžu stát na obou zároveň. To je okamžik o kterým sem si myslel že až to dokážu už to bude celý za mnou ale eště furt chodím jako Quasimodo.
Poznámka08.08.2008: s tím co vím dnes bych nechvátal tak na zvyšování zátěže, doporučuji pouze rotoped, plavání a cviky kotníkem minimálně 6 týdnů od OP.
14.01.08
Místo na jizvě se srůstama mi po včerejším hodinovém kole, intenzivním masírování a procvičování nějak nechce splasknout, takže tak rychle to asi zase nepůjde.
Moto Sbírejte pozitivní myšlenky : dneska by mi sundali sádru ( kdybych si nepřiplatil za Vacoped )
17.1. Arniee Schwarzenegger
začínám silně zatěžovat lýtko, vždy po zátěži nechám nohu odpočinout
Denně asi 1 hod kolo / rotoped
Ostatní cvičení cca 1hod
23.01 zase športovec
Rehabilitace je výborná, a hlavně vždy asi tak po 3 dnech je znatelný pokrok. Pokaždé děláme i trochu různé cviky a dokonce jsou schopní i říct proč a nač ten oný cvik jest.
Ještě k jejich cvikům jsem si naordinoval následující "športy" ale musím to vše střídat protože nechci nic přetěžovat.
  • Bazén - Plavání po chvíli obav si na to noha zvykla a rozhodně to stálo za to.
  • Bazén - Chodím ve vodě do půlpasu ( po 2 měsících nekulhat je krásný pocit!!)
  • Bazén - na žebříku posiluju lýtko
  • Kolo - stále po rovině, bez větru
  • Procházky asi 1hod - furt je to to kulhání ale cítím že lýtko už tam něco vytváří
  • Powerball - s nástavcem na nohu Powerball Foot Trainer kroucení 20min-1hod denně, jde jen pokud není noha oteklá. Prvně mi to vůbec nešlo ale když jsem si pásek připevnil na sandál a dal ho ne na prostředek jako v návodu ale spíš k patě najednou to šlo udržet v chodu. Člověk nedokáže docílit takový rychlosti jako rukou a tak to není takovej zápřah jako při powerbalování rukou ale vydržím to dělat i 1 hodinu. Uplně doporučit na sílu to nemůžu ale na rozhýbání kotníku je to dobrý.
  • Eccentric training - konečně pořádný zápřah!! Zatím je to první cvičení, kterému opravdu věřím že může mít pozitivní účinky na šlachu. Lýtko už musí být trochu zberchaný a je to i metoda jak se zbavit bolestivé achilovky, protože to zatížení podpoří kapilární tok ve šlaše ( čeština je opravdu krásná!!). Člověk si stoupne na schod a 15x se zvedne na 2sekundy na špičky a pak se zase na 2 sekundy spustí paty dolů co ještě udrží. Tento cyklus se opakuje 3x s odstupy asi 30 vteřin a stačí 1x denně ale měl by se opakovat asi 12 týdnů!!!. Až to noha umožní, dá se cvičit zvlášť a i se zátěží třeba i 6 cyklů. Více na www.eccentrictraining.com
26.1. FITKO
Na rehab jsme zjistili, že mi to na chodícím pásu chodí snáž, protože se člověk nemusí tak odrážet. Takže jem vyrazil do fitka a stojí to zato se chvilku procházet bez kulhání.
31.1. dva měsíce od OP
Už je cítit, že se můžu od lýtka docela odpíchnout. A další super věc je chůze, která už docela vypadá jako chůze. Na začátku jsem se soustředil na převalování přes patu a dodnes moje chůze byla hrozně robotická, ale na rehab jsem chodil pozadu i po čáře normálně a tak sestřičky chvilku špekulovaly jak dál. Ale jak jsem již zmiňoval jsou skvělý a přišly na to - nakonec stačilo chvíli zvedat kolena jako čáp a moje chůze je skvělá.
Hodně protahuju lýtko i zadní stranu stehna. Dřív jsem doma neprotahoval, protože jsem se bál přílišného prodloužení šlachy - což je nezvratné. Při cvičení a posilování nejdu do extrému, je nutné před cvičením vždy pomalu rozehřát nožku - zdá se mi že pokud to nedodržím nožka bolí. Jizvu mastím krémama co dům dal, co nejčastějc. Po docela slušném rozmasírování srůstů jsem usnul na vavřínech a jaksi jsem zanedbal domácí masírování a oblast jizvy zase slušně vytvrdla. Stále je nutné držet nožku co nejvíc nahoře a ledovat, protože po námaze otýká a to je špatně pro mikrocirkulaci.
1.02.08 job
nastupuju do práce. Bude to složitější nožce věnovat dostatek pozornosti ale musím se začít věnovat taky něčemu jinýmu.
08.02 in job
nožka natýká a tak jsem si pořídil gelový polštářek na ledování za 92Kč což je oproti ledu z mrazáku fakt super a měl jsem to udělat dávno. Mám sedavý zaměstnání takže se snažím mít nožku na krabici pod stolem. Problémy dělá malý popocházení protože nožka není rozhejbaná a jaksi se jí nechce a tak nezbývá než styl quasimodo.
10.02. zatěžkávací zkouška
celej víkend jsme stěhovali nábytek do jednoho pokoje, původně jsem samozřejmě plánoval že nic těžkýho nebudu tahat ale skončilo to uplně jinak. Nožka vydržela a dokonce ani přes celodenní používání nenatekla takže jí tímto ještě jednou chválím.
11.02.08 Já budu chodit po špičkách...
Dnes jsem na rehab poprvé chodil po špičkách, motorika chůze je skoro plynulá jen zůstávám déle na postižené nožce. Šlacha je u úponu ale stále asi 2 až 3x mohutnější než ta na zdravé noze.
15.02.08
začínám natvrdo dělat eccentric training se většinovým zatížením levé nohy, zvládám to i jen na postižené nožce ale s malým rozsahem. V práci už nožka přestává natýkat.
20.02.08
nějak se nožce nechce chodit a bolí u šlachy, tak se snažím jí zatěžovat spíš na kole a chození omezuju.
prosím přejděte na pokračování do nového článku: "kapitola 3 POKRAČOVÁNÍ: Moje rehabilitace po operaci přetržené achilovy šlachy" ( bylo prý dosaženo max. počtu znaků )

bohužel kvůli množství spamu musím komentáře schvalovat, ale jsou nadále vítány ( 26.6.2018 )
--------------------------------------------------------------------------------------
Cílem celého tohoto blogu je sdílet zkušenosti při léčení, které snad pomůžou vám i dalším. Pouze na naše zdravotnictví nelze spoléhat a ne každý má známého ortopeda. Proto.....
!!!! KOMENTUJTE A SDÍLEJTE TAKÉ VAŠE ZKUŠENOSTI !!!!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

alt="TOPlist" width="88" height="31" />


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (269)
Zobrazit starší komentáře

201 Jožo Jožo | E-mail | 13. července 2013 v 9:24 | Reagovat

Dva mesiace po operácii achilovky mi noha stále napúcha. Sú proti opuchu dobré tablety Aescin? Čo je dobré na natieranie nohy?

202 Honza Honza | E-mail | 22. srpna 2013 v 15:23 | Reagovat

[195]:

Zdravím, já si přetrhl achillovku koncem dubna 2013 a včera jsem byl poprvé běhat na páse ve fitku. Tedy po cca 4 měsících.. Po operaci jsem měl týden dlahu a po vytažení stehů jsem vyfasoval sádru na cca 4 týdny. Po celou dobu od operace jsem do sebe cpal wobenzym, který mě sice stál něco kolem 2000 Kč, ale i podle doktora se vše hojilo až neuvěřitelně rychle. Nevím nakolik to bylo způsobeno wobenzymem, ale návrat na obě nohy byl celkem rychlý. V podstatě jsem cca měsíc po sundání sádry chodli i když spíš pajdal, ale kvůli práce jsem musel. Rehábky jsem měl asi měsíc a půl a ještě jsem cvičil i doma. Každopádně po 3 měsících jsem začal jezdit na kole a chodit tak nějak normálně. Teď už se udržím na špičce i na té zraněné noze, takže vím, že už si můžu dovolit pokusit se běhat. Tadá - dnešním dnem mi zase začíná více méně plnohodnotný aktivní život.. i když pořád mám velký respekt a vše dělám maximálně opatrně. Do plné zátěže mám ještě dva až tři měsíce čas. Tak sportu zdar a rychlý návrat všem.

203 Karin Karin | E-mail | 17. září 2013 v 18:56 | Reagovat

Ahoj, díky za skvělé poznámky a postřehy.já taky žila velmi aktivní a hetktický život a během minuty pádu z kola se ze mně stal ,,pacoš,,se vším co popisuješ.

204 Kája Kája | 7. listopadu 2013 v 17:23 | Reagovat

Ahoj, možná už to tu nefunguje, snad ano... Já jsem si achilovku neutrhla, ale problémy veliký už ...přemýšlím.... 10 let. Vždy pořešeno RHB, každá AŠ 4x pod kudlou (snětí Haglundovy exostózy), chvilku klid a znovu dokola. Teď jsem měla cca 3 roky bolesti rázu "dásetovydržet". Bohužel, poslední dobou, výrazné zhoršení. Ironické na tom je, že jsem výrazně kvůli operaci kolene omezila sportovní aktivity. Návštěva ortopeda, aplikace (i přes protest)kortikoidů, bolest jako prase... Dnes stačil jeden rychlejší pohyb - vstala jsem ze židle a vykročila k tabuli, abych obohatila naši budoucnost národa o další vědomosti.... V achilovce mě píchlo a od tý doby mě dost bolí. Blbě chodím, zejména zvednutí paty při kroku bolí hodně. Jste tu samý zkušení "achilovkáři". Je možný, že se achilovce přihodilo něco horšího, než "jen" původní zánět? A lze něco s takto chronicky bolavou achilovkou dělat? Dost jsem sportovala a proběhnout se na 10 minut mi fakt nestačí. Navíc jsem zjistila, že mám kamarády jen mezi sportovci, takže je to otázka i mé osobní spokojenosti..... Díky moc za každou radu. Kája.

205 Patrik Patrik | E-mail | 22. února 2014 v 11:52 | Reagovat

Ahoj, moc by mě zajímalo, za jak dlouho po operaci pravé achilovky, jste byli schopni plnohodnotně řídit auto. Děkuju za odpovědi Patrik

206 Petr Petr | E-mail | 11. března 2014 v 18:40 | Reagovat

Ahoj.
Procitam si tady Vase zkusenosti s pretrzenou achilovkou a momentalne me nejvic zajima rehabilitace. Vcera mi sundali sadru a dneska jsem druhej den bez sadry, kdy to ruzne masiruju, rozhejbavam a tak. Ale proc sem pisu, zajima me jak je to s rehabilitací..? Zadnou mi v nemocnici nechteli dat, ze pry ji davaji jen pokud je zhorsena hybnost v kloubu. Pri achilovce se nedava. me to prijde jako naprosta blbost... Jak jste ji dostali vy..??
Diky.
Petr

207 Petr Petr | 11. března 2014 v 18:41 | Reagovat

AUto jsem ridil uz pet tydnu po operaci jeste se sadrou na noze, zadny veliky vylety, ale po Praze jsem si dojel kam jsem potreboval.. :)

208 Aleš Aleš | 15. března 2014 v 15:44 | Reagovat

Zdravím všechny...mám 14 dní po operaci - perkutánní sutura..za tři dny dostanu vacoped na vlastní žádost, protože v nemocnici mi řekli 6 tydnů sádra a vůbec se se mnou nebavili o nějaké jiné možnosti léčení. Protože hraji celý život fotbal, chci už něco začít dělat co nejdřív. Chci se Vás zeptat, kdy můžu začít něco dělat sám už doma atd. moc díky

209 Tonda Tonda | E-mail | 7. dubna 2014 v 10:30 | Reagovat

Dne 7.4.2014. Jsem 6 týdnů po operaci levé achilovky. Měl jsem sádru nad koleno hned po operaci. Tlačilo mě něco na lýtku. Doktor se snažil roztáhnout sádru a upravit to, ale nepovedlo se mu to.Za dva dni mě poslali domu. Měl jsem přijít za tři týdny. Žena po týdnu ukecala doktora, že mě to na lýtku stále silně tlačí a tak mi sundali sádru o týden dříve . Tlačil uzel od stehů . Pak další dvě sádry pod koleno už v pohodě. Nyní 3 dni po sundání sádry mám problém s otékáním té nohy.Jinak to mám mít stále převázané pružným obinadlem. Pod ním právě cítím to natékání. Snažím se to trochu ledovat, ale to se zase daleko hůře chodí.
Hlavní problém je ale s rehabilitací. Dostal jsem poukaz typ "FT" a ten někde neakceptují. Jinde mi řekli, že musím přijít a že ale mají plno a tak to vypadá, že mě vezmou asi za měsíc. Mám ale předepsáno jen 10x LTV a 10 x posílení svalstva.Asi se na to vykašlu a budu si cvičit sám. Ku podivu nemám nijak výrazně oslabené svalstvo na té noze a již jsem s pomocí FH slezl a vylezl bez problémů po schodech ven z paneláku. Beru doplněk "Goji" a "Geledrink"
Jinak jsem přečetl skoro všechny zde uvedené příspěvky a většině se to stalo při sportu. Mě je 67 let a rád jezdím na kole ,ale já jsem šlápnou do půl metrová hloubky, kterou jsem neviděl.
To je zatím vše.

210 Petr Petr | E-mail | 10. dubna 2014 v 16:21 | Reagovat

Zdravím přátelé Achilovkáři :-)
Tak jsem také v klubu, klasika - volejbal, rána pod lýtkem, operace, sádra .-) Není to však taková tragédie jak by se z některých příspěvků mohlo zdát, po dvou týdnech sádra dolů a přišel Vaco achill, dnes mám 4 týdny po úraze, jizva zcela zhojená, po domě opatrně chodím bez ortézy a nohu velmi zlehka zatěžuji a rozhýbávám. V autě to jde bez problémů i s Vachillem na který nedám dopustit, je to výborná věc a doplatek 2000 za to opravdu stojí, dovolí vám jakž takž fungovat i mimo dům. Už se ale nemohu dočkat až ho zase vrátím a začneme s rehabkou, bude li  se dít něco zajímavého, zase sem písnu protože mě v začátcích tento blog opravdu pomohl. Mějte se a Sportu zdar :-)

211 Tonda Tonda | E-mail | 15. dubna 2014 v 1:08 | Reagovat

Uteklo 14 dní. Měl jsem kliku, na tu rehabku jsem se šel přeci přihlásit a setra mi řekla, že to bude až v květnu a tzak jsem jí řekl, že touž mi nebude k ničemu, zda by mi nemohla ukázat jak cvičit a že budu cvičit sám. Tak se nade mnou slitovala a pozvala mě ns druhý den ráno v půl sedmí. Cvičím dle toho co mě naučila . Chdím už celkem obstojně, jen mi ta noha stále otéká, Dnes jsem začal šlapat na rotopedu . Vypadá to, že se mi tím i trochu zmenšil ten otok.Ve středu jdu zase v půl sedmé k té rehabilitační sestře, tak se pak ozvu, jak mě zhodnotí.Zdravím. Tonda

212 PAvel PAvel | E-mail | 20. května 2014 v 19:54 | Reagovat

Zdravím. Měl bych dotaz, pokud někdo budete vědět prosím. Po 6 nedělích mi sundali sádru a šel jsem na rehabilitaci. Předtím jsem se strašně bál, abych si sám svou neopatrností s achilovkou něco neudělal, ale když mi sestra začala s nohou cvičit, tak jsem se bát přestal a nohu "normálně" používal - chůze, řízení auta, cvičení na protžení. Jenže nyní po pár dnech, kdy jsem nohu celkem namáhal chůzí mi nateklo celé lýtko a kotník. Zprvu poloviční nožička (proti zdravé) je nyní nateklá, jak kdybych posiloval dva roky v kuse levé lýtko. Nevíte prosím, co to je a jestli si s tím mám lámat hlavu nebo nechat nohu jenom prostě odpočinout? Děkuji moc

213 Pavel Pavel | 20. května 2014 v 19:58 | Reagovat

[206]:\teda i v naší márnici, tedy nemocnici, mi rehabilitaci předepsali bez problémů a to jsem neměl s hojením vůbec žádné problémy. Napsali mi jich 10 a rehabilitační sestra řekla, že by to chtělo ještě 10 dalších, že 10 je málo (jsem po třetí rehabilitaci).

214 Láďa Láďa | E-mail | 28. května 2014 v 12:08 | Reagovat

[212]:to PAvel....otoky lýtka a kotníku jsou normální.Mám oproti tobě cca měsíc náskok,jsem teď ve fázi rhb. Lýtko mě natákalo 14 dní po sundání sádry,zruba 10 dní po sundání sádry jsem si ještě píchal Zibor a ten měl na to také vliv. Po tom dlouhém znehybnění je to pro nohu změna když se s ní začíná hýbat,lymfatické cesty jsou díky operaci poškozené,proto to otéká.Takže polohovat až nad hlavu. Jak se s tím bude víc a víc hýbat tak nakonec zůstanou jen otoky kolem kotníků.Moje Achillstory popisuju v kapitole od 1.3.08

215 Honza Honza | 4. června 2014 v 14:59 | Reagovat

[203]:Tak tohle můžu jenom potvrdit. Když jsem bral po operaci wobenzym já, tak doktor ani nevěřil, jak se mi to může tak rychle hojit. Ale je fakt, že jsem ho bral pro jistotu už před operací, protože jsem o ní věděl předem. H.

216 Láďa Láďa | E-mail | 5. června 2014 v 23:10 | Reagovat

[215]:Já piju Aloe vera gel Freedom,obsahuje hydrolizát kolagenu a ten je při srůstání šlachy potřeba.Jizva vypadá nádherně,i na rehábce ríkají že je pěkná,ale mě spíš zajímá jak je na tom šlacha,doktor na ni vždy jen šáhne a řekne že je dobrá,žádnej ultrazvuk,nic. Dneska jsem ale asi přepálil procházku(1,5km s berlema abych chodil rovně a nepajdal),při odvalování a zatížení špičky v tom táhne a píchá a nechce se to nějak uklidnit,jsem 11týdnů od operace,no asi to chce fakt pozvolna.

217 Vašek Vašek | E-mail | 9. června 2014 v 15:02 | Reagovat

[106]: mám tyden po operaci prave achylovky a chci sundat dlahu

218 Martin Martin | 9. června 2014 v 17:56 | Reagovat

Ahoj, jelikož mi tato stránka sloužila jako cenný zdroj informací po prvních hodinách od raptury, rád bych budoucím achillovkářům předal i své zkušenosti. Jsem téměř 7 týdnů od operace. Je mi 27 let a achillovka mi praskla 22.4.2014 při badmintonu. Bylo to přesně po hodině a jedné minutě na kurtu, prostě jsem chtěl doběhnout onen pověstný poslední míček. V první chvíli jsem si myslel, že někdo vběhl na kurt a já do něj narazil, vše doprovázeno hlasitým prasknutím, které soupeř ovšem neslyšel. Poté mě soupeř odvezl do FN Bohunice, kde jsem dostal dlahu a další den šel pod kudlu. Měl jsem štěstí, že jsem narazil na relativně mladého doktora, který věří spíše metodě brzkého pohybu, takže jsem hned při propuštění z nemocnice dostal Vacoped. Do práce jsem šel již po týdnu (sedavé zaměstnání, noha vyhozená celý den na krabicích). Rehabilitace jsem začal po 3 týdnech. Berle jsem zkusil odhodit po 4 týdnech, Vacoped mi vyhovuje natolik, že už i z práce v něm chodím pěšky (4 km). Pomalu zkouším doma chodit bez Vacopedu, protože mi jej za týden vezmou a je mi jasné, že berle bohužel budou muset zpátky. Zvládám sice chodit rovně, ale je to spíš takový krok-sun-krok. Ještě se zkusím ozvat po několika dalších týdnech, ať máte srovnání, zda se mi tento brzký zápřah vyplatil nebo ne, nedej bože, že bych se dočkal reraptury.

219 Tomas Tomas | 16. června 2014 v 10:39 | Reagovat

Ahoj, s kamosem si platime profesionalni tipy na sportovni utkani a na ty sazime u Tipsportu. Za mesic kveten jsme pri sazkach 1000 kc / zapas 16.000 kc v plusu. Mesicni clenstvi za 15 az 23 tipu stoji 1000 Kc. Nabizime sdileni naseho uctu jednomu hracovi za 330 Kc. Vice info do mailu. Kontaktujte me - profi-tipy@seznam.cz

220 Martin Martin | 11. července 2014 v 15:10 | Reagovat

[218]: Ahoj. Jak jsem slíbil, ještě přidám nějaké postřehy pro budoucí achilovkáře. Dnes je to 11 týdnů od ruptury a konečně to začíná vypadat dobře. Před třemi týdny mě zbavili mého Vacosouputníka s konstatováním, že mám chodit už bez berlí. To mi ze začátku moc nešlo, ale teď už chodím denně do práce i z práce pěšky - cca 8km. Úraz je na chůzi ještě občas znát, ale pořád se to lepší, hybnost nohy bez zátěže je už bez problémů srovnatelná se zdravou nohou. Co je ale důležitější, tak začínám zase jezdit na normálním kole a včera jsem zvládl ujet 45km v celkem slušném tempu v terénu. Občas do kopce to ještě není ono, ale to se dá asi čekat. Občas, když už jsem dobře zahřátý a rozhýbaný, si troufnu i na "běh" - ten je zatím bídný, ale i tam je vidět pomalé zlepšování. Jedinou komplikací tak zůstává jizva, která je zhruba uprostřed stále trochu přirostlá k podloží a nejsem schopen ji pořád odtrhnout, i když se o ní starám poctivě. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Doktoři/rehab. sestry mě uklidňují, že to časem povolí samo, ale 11 týdnů mi už připadá dlouhá doba.

221 Tomáš Tomáš | E-mail | 6. srpna 2014 v 10:10 | Reagovat

Mám 3měsíce (z toho měsíc a půl sádra) od operace přetržené achilovky a stále se v kotníku nedostanu přes úhel 90stupnů..rehab.chodím již měsíc a půl (19návštěv). Na achilovce mám bouli a při cvičení cítím pnutí na vnitřní straně kotníku. Je to normální,že to jde takhle pomalu nebo můžu mít nějaké srůsty?

222 Pavla Pavla | 24. srpna 2014 v 18:09 | Reagovat

já to  mám ruplé od 20.6 2014 chodím dva týdny na rehab. a už chodím super

223 Kódl Kódl | 28. srpna 2014 v 15:40 | Reagovat

[215]:Wobenzym je super!! Souhlasím!!

224 Amper77 Amper77 | 5. září 2014 v 19:09 | Reagovat

Málokdo píše, jestli operace proběhla endoskopicky nebo otevřeně. Myslím, že to má zásadní vliv na délku hojení a dobu zahájení rehabile.
Já jsem si jednu rval před 7 lety a udělali mi to ednoskopicky, sádra byla jen taková dlaha zespod a noha stažená obvazem, který se trochu nechal uvolnit a tak mírně natahovat achilovku.
Druhou jsem urval dnes jenže v nemocnici už dělají jen otevřenou metodou. No, uvidím. Dal bych přednost endoskopii.

225 Pedro Pedro | 14. září 2014 v 16:23 | Reagovat

Ahoj všichni zajímající se o rupturu achillovy šlachy.

koncem března jsem si při fotbale přetrhl achilovu šlachu. Jsem sportovec 40 let nekuřák. Praskla v 70min.bez kontaktu při rychlejším běhu a bez jakýchkoliv příznaků. Zimní příprava velmi dobrá 3xtýdně běh, spinink, plavání. Na sezonu velmi dobře připraven.Přišlo to jako rána z čistého nebe :oops:(po dobrém rozcvičení a cítil jsem se velmi dobře) .Tentýž den operace č1 :reconstructio tendinis Achillei I.sin, deligatio gypsea prasknutí cca 5cm od patní kosti.Operace i pooperační průběh bez komplikací,vysoká sádrová dlaha, 12.den stehy ex,zkrácení a dotočení sádrvé fixace. Za 14. dní narovnání kotníku do pravého úhlu a sádrová fixace na 14.dní.Celkem po 6-ti týdnech sundání a následná RHB. Vše bez komplikací jen stále oteklé.Po třech měsících od operace jsem absolvoval Chorvatsko -super na vyhojení jizvy.Jen otok stále :oops: .Ukončeno po 4.měsících a 14 dnech.Otok stále,ale bez bolesti.Dle kontroly- šlacha pevná,lehké zduření obalů, hybnost v TC s omezením DF o 5,PF o 5 perfieri epbn.
5.dní od této kontroly při běžné chůzy do schodů opět prasknutí,jen v oblasti přechodu na aponeurosu, thompsion +,hybnost hleznem omezená, perifeir epbn- vše na jedné noze.Tentýž den operace č2 : Revisio, deliberatio tendinis, Sutura et plastica tendinis Achillei I.sin drainage sec redon 1x ,deligatio gypsea.
Pooperační průběh bez komplikací, vysoká sádrová dlaha 15dní.Momentálně zkrácena, stehy ex.Sádra dotočena na kompletní fixaci na 3 týdny :evil: :evil:
Je to pro mne velká komplikace to vše absolvovat znovu.Nejhorší je ta psychika.
Teprve teď si uvědomuji jak je fajn alespoň kulhat.Po druhé praskla ta samá achillovka na stejné noze.Prý už byla načatá z dřívějších zranění,ale o 10cm vejš a po sešití se napnula a praskla.Byla to jen otázka času.Jen škoda,že se neprovedla kompletní kontrola šlachy při první operaci.Teď mne to všechno čeká od začátku.Kdo to zažil ví,že je to hrůza.Ale musím to vydržet.
Doporučuji všem rozcvičovat a rehabilitovat opatrně a pozvolna.U tohoto zranění se spěch nevyplácí.
To je má momentální zkušenost.
Přeji všem hodně trpělivosti a hlavně hladký průběh léčby a brzké uzdravení.
Pedro

226 pedro pedro | 15. září 2014 v 12:25 | Reagovat

Dobrý den všichni co se zajímají o zranění achillovy šlachy.  
Koncem března(22.3.) tohoto roku jsem si při fotbale přetrhl achilovu šlachu na levé noze.. Jsem sportovec 40 let nekuřák. Praskla v 70min.bez kontaktu při rychlejším běhu a bez jakýchkoliv příznaků. Zimní příprava velmi dobrá 3xtýdně běh, spinink, plavání. Na sezonu velmi dobře připraven .Přišlo to jako rána z čistého nebe  (po dobrém rozcvičení a cítil jsem se velmi dobře) .Tentýž den operace č1při lokální anestezii :reconstructio tendinis Achillei I.sin, deligatio gypsea prasknutí cca 5cm od patní kosti.Operace i pooperační průběh bez komplikací,vysoká sádrová dlaha, 12.den stehy ex,zkrácení a dotočení sádrvé  fixace. Za 14. dní narovnání kotníku do pravého úhlu a sádrová fixace na 14. dn .Celkem po 6-ti týdnech sundání a následná RHB. Vše bez komplikací jen stále oteklé .Po třech měsících od operace jsem absolvoval Chorvatsko -super na vyhojení jizvy.Jen otok stále  .Ukončeno po 4.měsících a 14 dnech(5.8.).Chodím ,trochu kulhám,jezdím na kole.Otok stále,ale bez bolesti.Jsem optimisticky  naladěn a rád, že je vše ukončeno a veškeré ostatní problémy se časem podají. Dle kontroly- šlacha pevná,lehké zduření obalů, hybnost v TC s omezením DF o 5,PF o 5 perfieri epbn.
5.dnů od této kontroly(10.8.) při běžné chůzy do schodů opět prasknutí na té samé levé noze,jen v oblasti spodního lýtka . Nejprve jsem myslel , že jde o natržení lýtka nebo odtržení srůstu.Hybnost nártu nic moc-trochu bolest .Diagnoza: defekt achillovy šlachy v oblasti přechodu na aponeurosu, thompsion +,hybnost hleznem omezená, perifeir epbn-.Tentýž den(10.8.) operace č2 šlacha přetržená o 10cm výš, epiduralová anestezie : Revisio, deliberatio tendinis, Sutura et plastica tendinis Achillei I.sin drainage sec redon 1x ,deligatio gypsea.Prý byla načatá z dřívějších zranění.Při první operaci to nahoře nebyl důvod řezat a kontrolovat (není to standartní postup).Po sešítí prvního defektu se šlacha napnula a byla více zatížená a praskla jinde. Teď kontrola celé šlachy.
Pooperační průběh bez komplikací, vysoká sádrová dlaha 15dní.Momentálně zkrácena, stehy ex.Sádra dotočena na kompletní fixaci na 3 týdny   .Zítra narovnání do pravého úhlu a zase nechodící sádra na cca 3týdny.
Je to pro mne velká komplikace to vše absolvovat  znovu a vědět co vše mne ještě čeká(ta dlouhá doba).Musím si dávat postupné mety kterých chci dosáhnout, ale už pomaleji.Nic neuspěchat.Beru wobenzim a těším se až zase začnu cvičit a aspoň ,,kulhat“.
Doporučuji všem nepodcenit RHB. Raději opatrněji a déle, než rychle a dvakrát jako já. Je to nepříjemné zranění.Šlacha je po operaci daleko více zatížená.(Přišitím se trochu napnula).Musíte jí dát čas na pružné napnutí do potřebné délky.
Přeji Všem průběh léčby bez komplikací a brzké uzdravení.Hlavně trpělivost !!!(Já už nikam nespěchám).    
Pedro

227 Karla Karla | E-mail | 23. října 2014 v 8:59 | Reagovat

Zdravím
Ja mam po úrazu 5 měsíců. Operace byla endoskopicky. Takže lepší hojení jizev. Měla jsem Vacoped a šla bych do toho znovu. Sprchovala jsem se ale s tím.  Měla jsme strach z uklouznuti.  Ale bylo super ze se noha da trochu zatizit. Co me ted hodně pomohlo byl na rehabilktaccich ultrazvuk.

228 milan milan | E-mail | 3. března 2015 v 23:13 | Reagovat

dobry den chci se zeptat rehabilitace zacina hned po sundani dlahy nebo musi byt noha nakou dobu bez dlahy a potom zacnou rehabilitace

229 Jirka Jirka | 8. března 2015 v 21:54 | Reagovat

Ahoj, při volejbale jsem si 13.11.2014 urval achilovku - rozcvičený, ale prudký pohyb dopředu na smeč. Měl jsem Vacopad, operace otevřenou metodou. Vacopad stoprocentně doporučuji- bez toho si myslím by to nebylo tak jak to mám. Měl jsem týden po operaci sádru a strašný, následných 5 týdnu s Vacopadem super. Mám po rehabilitaci, kterou mi ani nechtěli v nemocnici předepsat, že jsem to po těch 6týdnech měl tak dobrý. Doktoři jsou překvapení, že je to tak dobrý, ale je to díky tomu Vacopedu a pozvolné samorehabilitaci. Jirka

230 Madla Madla | E-mail | Web | 7. června 2015 v 12:27 | Reagovat

Achilku jsem nikdy neměla, ale za to třikrát končetinu v sádře a to už před roky. Jednou nohu 6 měsíců, a když mi ji zase vyndali, byla skoro o polovinu menší než moje druhá hnáta! Určitě je vždycky jiná alternativa! Poslední zážitek: slepé střevo /viz můj blog.
Ostatně si myslím, že vůle se rychle uzdravit a být v tom aktivní (a nejen pasivně přijímat rady lékaře), urychlí uzdravení min. o čtvrtinu!

231 Hana Hana | E-mail | 19. července 2015 v 19:38 | Reagovat

Ahoj, jsem dnes 3. týden po operaci Achilovky. Rupla mi v poledne, odpoledne jsem šla na operaci. Domů mě pustili druhý den po operaci. 1 týden po operaci jsem dostala Vacoped s tím, že můžu lehce došlapovat. Chválím si ho, nohu nechávám volně, bolí mě koleno, silná artóza. Těch 14 dní jsem více měně strávila v posteli, koleno i nárt byly oteklé. Po dvou týdnech jsem po poradě s rehabilitační lékařkou začala roztahovat prsty na noze do vějíře, válet tenisák a masírovat si s ním šlapku, psát na papír, zvedat předměty ze země a ůčinek byl rychlý. Do dvou dnů jsou prsty na noze v pořádku, bez otoku, nárt je ještě mírně oteklý.

232 Hana Hana | E-mail | 19. července 2015 v 22:49 | Reagovat

Diky za vas prispevek. 2tydny po operaci jsem si nart a slapku a potom i achilovku zacala mazat a zlehulinka masirovat masti z marihuany. Dela mi to dobre. K tomu pridavam cviceni prstu. Otok postupne mizi. Mam dnes 3 tydny od operace.

[124]:

233 Renata Renata | E-mail | 21. července 2015 v 15:09 | Reagovat

Ahoj, 12.6. jsem si utrhla achilovku při volejbalu. Měla jsem 14 dní nohu v sádrové dlaze. Doktor mi nabídnul ortézu vacoped místo sádry, což jsem uvítala. Musela jsem si ji samozřejmě koupit (2250Kč). Překvapilo mě, že tu v některých příspěvcích píšete, že vám ortézu nabídli hned po operaci. Jsem s ní maximálně spokojená a rozhodně to nepovažuji za výhozené peníze, ani na minutu jsem nezalitovala. Možnost umýt se, vyměnit si denně vnitřní vložku, lehce nohu rozcvičovat a rozmasírovávat jizvu. Sádru bych nechtěla ani za nic. Údajně probíhá daleko lépe i rehabilitace, protože noha není tak ztuhlá.

234 Petr B. Petr B. | E-mail | 5. října 2015 v 21:07 | Reagovat

Zdravím, mám dotaz ohledně kůže na chodidle, po šesti týdnech dlahy a následném sundání je kůže na chodidle zespodu úplně ztvrdlá a rozpraskaná. (před dlahou jsem nikdy žádný kožní problém neměl) Měli jste to taky, popř. jak se toho co nejrychleji zbavit? Díky.

235 Richard Richard | 28. října 2015 v 13:37 | Reagovat

Já vás zdravím.Chtěl bych se zeptat stal se mi úraz není to sportem preřezal jsem si achilovku cévy,šlachy +extenzor palce.... Úraz se mi stal 4.8 2015 dnes je 28.10 tedy skoro 3 měsíce od operace kotník nad 90 stupňů hybnost docela dobrá ale noha oteklá a citlivá nemá někdo zkušenost za jak dlouho stím můžu do práce nemám sedavou práci pořád chůze...

236 Roberto Roberto | E-mail | 13. listopadu 2015 v 22:28 | Reagovat

Ahoj vsem,
- u me fotbalek po 50 minutach, nastesti (da-li se to tak rici) primo na hristi vedle nem. Na Frantisku. Kluci zapujcili vozik (proti zastave mobilu...) prejeli jsme ulici a sup na ambulanci... bylo to hlasite "křup", bolest jak svina a bylo jasno
- pred 2 lety to byl, opet fotbalek, "jen" natrzeny lytkovy sval druhe nohy a tam klasicka situace: rana do lytka (jak hulkou na lyze), valim se na zemi, otacim se, abych nekoho v bolestech dorval a hle.. za mnou vubec nikdo :-)... tim chci rict, ze ted s achilovkou bylo jasno a uz jsem, valejic se na zemi v bolesti, za sebou uz ani nikoho nehledal :-)
- na ambulanci diagnostika neznym dotykem palcema na lytku (kdybych nelezel zrovna na brise, tak bych mu asi jednu flak) a jasny zaver "ruptura AŠ". poslali me domu s tim, at si skocim do sve spadove nemocnice vinohrady, pricemz do zpravy napsali, ze jsem odmitl operaci v nem. na frantisku (pritom mi sami rekli, ze neni misto)
- operace po 3 dnech v motole a hned jsem zadal jen ortezu (dostal jsem protect by medi), za 4 dny propusteni domu.. za 6 tydnu na kontrolu
- orteza je/byla super, sice take berlovani, ale mohl jsem se koupat, procvicovat kotnik apod. Neumim si predstavit sadru.
- od 5. tydne doma vykracuju po pate bez ortezy, mam za sebou 1. rehabilitaci (vodni procedura) a za tyden konecne kontrola... cekam, co mi reknou k zatezi... jestli uz mohu zkouset pres spicku, nebo jen castecnou zatez
To valeni doma a gaučing me jinak uz fakt nebavi, ani nechci vedet, kolik jsem pribral a štve mě, že na sport to jen tak bohuzel nebude..., ale je to take zkusenost... :-(.
Na druhou stranu... z ceho mam aktualne fakt obavu je RE-RUPTURA. Tak nejak doufam, ze za 8 tydnu od operace budu moci alespon chodit "normalne" :-)
Držte se, pasivnimu odpocinku nas vsech zde ZDAR a sílu :-).

237 Míla_B Míla_B | E-mail | 18. listopadu 2015 v 15:41 | Reagovat

Hlásím se taky mezi achilovkáře. Protože mi tento blog hodně pomáhá, rozhodl jsem se taky přispět.
Je mi 56 let. Pravou achilovku jsem si přetrhl 28.10.2015 blbým šlápnutím dozadu. Skoro to vůbec nebolelo, jenom jsme měl pocit, že mě brní lýtko a že se nemohu zvednout na špičku. Nepřikládal jsem tomu až tak velkou váhu a říkal jsem si, že to za někajou chvíli odezní, až lýtko přijde k sobě. Nepřišlo :-).
Druhý den jsem radši nešel do práce, aby si lýtko ještě odpočinulo, ale když to brnění nepřestávalo ani v pátek, odvezla mě žena do nemocnice na chirurgii. Tam hned jedním pohledem zjistili, o co se jedná (je to kompletně urvané a už se to mezitím rozlezlo) a poslali mě do nemocnice na operaci. Na příjmu jsem obdržel (zdarma) jeden pár francouzských holí na furt.
30.10. o půl desáte večer proběhla hodinová operace, pod lokální anestezií do páteře. Mohl jsem si vybrat, co chci, ale údajně po celkové narkóze je to pro organismus mnohem horší. Byl jsem ujištěn, že tento způsob umrtvení je jeden z nejšetrnějších a to, že by člověk ochrnul, je prakticky nemožné. Navíc jsme měl jednoho z nejlepších anesteziologů v nemocnici (náhodou :-)). Operace probíhala poněkud déle (původní odhad 20min. se nenaplnil a trvalo to rovnou hodinu. Šalcha byla podle operatéra dost roztřepená a blbě se to šilo. Ale při kontrole u tramatologa viz dále mi bylo řečeno, že roztřepená je v podstatě vždycky. Po operaci mi nasadili kanylu do žíly, aby mě mohli lépe krmit těmi jejich "dobrotami". Dali mi taky sádrovou dlahu shora na horní stranu lýtka pod koleno a na nárt v ostrém úhlu dolů až k prstům a k ní mi přikurtovali nohu obvazy. To, že bych po anestezii musel 24 hodin ležet, není pravda, ráno jsem vyskočil jako rybka a za pomoci FH mazal na WC. Pouze ihned po probuzení mě do rány chytla silná křeč, ale hned to spravili nějakou tou mňamkou do žíly. Nohu jsem ledoval, kdy jsem si požádal, sestřičky byly vzorné.
4.11. ráno v pondělí mi dali Vacoped s vložkou Vacoachill, kterou si mohu sunávat, nohu umývat a větrat. O Vacoped jsem si sám řekl (2250 Kč), jinak by mě asi čekala sádra. Ale ani moc neprotestovali, je vidět, že to tak trochu znají. Jen se ptali odkud to vím - samozřejmě z tohoto blogu, který jsem hned druhý den po operaci pilně studoval a pročítal :-). Taky jsem vyfasoval injekce Clexane 0,4 ml proti trombóze. Mám si je píchat jednou denně do břicha po celou dobu nasazení ortézy, tzn. cca 6 týdnů. Je to jednoduché a prakticky bezbolestné. Žena mi hned taky koupila Wobenzym 800 drg. Beru si ho podle návodu, první týden 3x10 tablet, od druhého týdne 3x5 tablet. Měl by se brát min. 3 měsíce, takže ještě 200 drg. musím dokoupit.
8.11.jsem si všimnul, že mi jizva prosakuje a jeli jsme do nemocnice na převaz. Tam jsem dostal antibiotika na cca 10 dní.
12.11.jsme byl opět v nemocnici na kontrole a vyndání stehů. Objednal jsem se k údajně výbornému tramatologovi. Rána sice trochu mokvá, ale doktor konstatoval, že je to v pořádku. Dlahu mi přestavěl z 30° na 15° a ukázal mi, jak ji mám každý týden o jeden další cvak narovnávat. Po 4 týdnech, tj. 10.12. mám přijet na kontrolu, a už s nižším podpadkem Vacopedu. Na nohu mám VELMI opatrně došlapovat na max. 20% na patu při chůzi s berlemi a po zahojení jizvy mám provádět min. 3 x denně její masáž nejlépe sádlem (mám měsíčkovou mast, skládající se z vepřového sádla, měsíčku lékařského a ještě něčeho, suma sumárum za 60 Kč v lékárně). Taky mám provádět tlakovou masáž, která spočívá v tom, že se na jizvu přitlačí prst, až zbělá měsíček kolem nehtu a cca 30 s se přitlačuje. Pak se prst posune o kousek výš a celé se to zopakuje. Taková masáž by měla trvat asi 10 min.
Byl jsem upozorněný, že bez ortézy se nemám vůbez zvedat z postele, aby nedošlo nějakým nešťastným pohybem k reruptuře. tak si zatím dávám bacha.
Jěště k té ortéze - ze začátku mě taky dost tlačila, hlavně zezadu na jizvě, ale pak jsem vyzkoumal, že když se vakuová vložka odšpuntuje a napustí samovolně vzduchem, tak se dá ručně docela dobře vyhladit, případně obsah částečně přesypat do vhodnější polohy. Jen je potřeba si s tím dát trochu práce, případně to párkrát nasadit a vyzkoušet. Výborné, je, že vnitřní vložky jsou dvě, takže se dobře udržuje hygiena. A hlavně, když noha svědí, můžeš se jednoduše poškrábat - to je k NEZAPLACENÍ :-)

238 alex alex | E-mail | 13. března 2016 v 15:27 | Reagovat

12.11.2015 volejbal a rup :-), 13.11.2015 operace, 11.1.2016 první rehabilitace - super borec Marek Poštulka z ORT Art centra v Petřvaldu - rehabky denně 1,5 hodiny, kromě víkendů ;-), 12.2.2016 poslední reha, 27.2. 2016 nástup do lázní Třeboň (kde jsem dosud - domů se vracím 26.3.2016) - všem doporučuji - luxusní péče.
1.4. 2016 se vracím do práce(díky prozřetelnosti mám připojištěnou nemocenskou, tak jsem si mohla dovolit nemocenskou po celou dobu rekonvalescence:)
Jak je vidět, nikam jsem nespěchala, díky VacoPedu (14 dnů po op.) noha od začátku pohyblivá, šlacha nezkrácená, otoky mnohem mírnější než u kolegů sádrařů a dlahařů, které jsem potkávala na reha.
Samozřejmě Wobenzym (800 tbl - víra tvá tě uzdraví :-D).
V tuto chvíli naprosto bez otoků, bolestí, šlacha, pravda, zduřelejší, lýtko stále kapku tenčí, ale makám na tom (v lázních laser na jizvu-ta mizí před očima, slatina - skvělá na otoky, denně hodina bazén, fitko, fyzioterapie,...)...chodím bez kulhání denně min 5 km a už se chystám na běh. Doufám, že achilovka bude držet.
Všem přeji rychlé uzdravení a veselou mysl :-D

239 Gali Gali | 28. dubna 2016 v 10:47 | Reagovat

fyzioterapeuti Hradec Králové:

http://www.redpoint-clinic.cz/Fyzioterapie/

240 LucinaBeryna LucinaBeryna | E-mail | Web | 16. května 2016 v 22:53 | Reagovat

Je zajímavé, co všechno si člověk může přivodit z pádu z kola :D

241 Eva Eva | E-mail | 6. července 2016 v 19:39 | Reagovat

I můj manžel je už mezi vámi. Nohejbalový turnaj. Nyní je 2 týdny po operaci, má dlahu. Za 2 dny kontrola a pravděpodobně sádra. Nechce ji,nemusím snad po přečtení příspšvků uvádět proč. Ale jeho lékaři nejsou vacopedu příliš nakloněni a nemají zájem... Nemáte náhodou vacoped velikosti M (39 - 43) někdo na prodej? Moc by to pomohlo.

242 Láďa Láďa | 19. července 2016 v 13:49 | Reagovat

Utrhl jsem si achilovku při volejbale, po důkladném protažení a hodině hry. Rozběhl jsem se prudce za míčem a měl jsem pocit, že mi na nohu zezadu někdo skočil. Hned mě napadlo, že to bude achilovka.
Takže mě odvezli do FN Plzeň, sešili mi to pod lokálním umrtvením, sádra až po zadek. Dva dny jsem si poležel v nemocnici, pak mě pustili domů. Po čtrnácti dnech mi dali sádru jen pod koleno.
Snažil jsem se je přesvědčit, aby mi to vyměnili za Vacoped, nechtěli ale o tom vůbec diskutovat, že to nedělají. Protože jsem nenašel nikoho, kdo by mi Vacoped nasadil, sundal jsem si sádru po čtyřech týdnech sám a nasadil si Vacoped, který jsem si půjčil od známého. To byla úleva. Rozpočítal jsem si ten ůhel, a postupně narovnával od 30 do 0 stupňů.
Taky jsem měl od začátku půjčený takový gumový návlek na nohu, se kterým jsem se mohl sprchovat i s dlouhou sádrou.

Po šesti týdnech jsem sundal i Vacoped a začal chodit, spíš kulhat. Noha dost dlouho otékala a pořád otéká, nemám v ní žádnou sílu. Tak jí cvičím podle videí z netu. Bolí mě obě nohy, jak asi blbě pajdám, hlavně kolena.
Po deseti týdnech začnu konečně chodit na rehabilitace,dřív neměli volno.

243 Stano Stano | 27. prosince 2016 v 13:45 | Reagovat

Stolný tenis, prudký pohyb dopredu na nekvalitných parketách a ruplo to. 4 týždne po operácii endo. Z vonkajšej strany to mám opuchnuté,necitlivé, zatvrdnuté. Začal som si prikladať listky nadraguľe, ktoré som predtým  chvíĺu povaril s prasličkou roľnou .
Už po dvoch dňoch výrazná úľava s už príjemným srbením predtým boľavej postihnutej časti.Nadraguľa=Rulík zlomocný.

[242]:

244 Mirek Mirek | E-mail | 5. ledna 2017 v 9:59 | Reagovat

Zdravím všechny, v současné době mne čeká rozhodnutí, kdy zvolit operaci. Rok s tím laboruji. Magnety, laser a žádné zlepšení, jediné co jsem nevyzkoušel je rázová vlna, tak jestli má někdo zkušenost písněte, loni jsem prošel operacemi obou menisků a na další operaci se mi nechce ....

245 Marek Marek | E-mail | 17. února 2017 v 21:34 | Reagovat

zdravím a taky se hlásím do party. křup to udělalo 25.1. při squashi - klasický poslední balonek. hned ten večer jsem si s tím zajel (... blbec autem) na pohotovost a ráno před nástupem do nemocnice i na chvíli do práce. operace hned v poledne a další den již s nasazeným Vacopedem domů (resp. do práce:-). poté výměna auta za automat a rlativně normální fungování s berlemi, i když manželce to (při domácím lehavém režimu) nevysvětlím. Vacoped si zatím nemohu vynachválit (koupačka, polohování, výměna vložek ...), nicméně už se těším až mi ho 8.3. povolí natrvalo sundat. sázku o fr. šampíčko sice asi prohraju, bo do konce března běhat nezačnu, ale chystám se rehábko co nejvíce ale s rozumem urychlit. dám vědět ...

246 Mara Mara | E-mail | 15. dubna 2017 v 16:43 | Reagovat

Ahoj. Mam dotaz. Jsem 4 týdny po operaci. VacoPed mám od 2 týdne.  Operace byla provedena laparoskopicky. První 3 týdny jsem měl VacoPed skoro stále nasazený a nyní už jen když se jdu někam toulat. Nyní my snížili úhel v kotníku na nějakých 110 stupňů. Ze začátku hruza ale noha si už zvyklá. Mam ale problém že pokud mám VacoPed takto nastaven nemůžu propnout nohu v koleni, takže když stojím nemůžu ji dát na zem, jen za sebe. Máte s tím zkušenosti? Když to zkouším rozhýbat tak mě začne pálit achillovka a stehy po levé straně nohy a asi je tam někde i nerv protože mi to pak střílí do levé části nohy nějakých 15 minut. Díky Mara

247 Kubjak Kubjak | E-mail | 22. dubna 2017 v 9:43 | Reagovat

Ahojte, tento blog mi dosť pomohol, zistil som že nie som jediný :o) a taktiež čo mám asi očakávať od priebehu liečby.
12.3.2017 som si roztrhol achilovku na futsalovom zápase, pri rozbehu mi praskla šľacha, počuť to nebolo, ale pocit to bol neopísateľný, stŕpla mi celá noha od kolena dolu, nebolelo to veľmi, ale vedel som, že to je zlé. Chalani mi pomohli z ihriska, do šatne som prešiel sám, došlapovať som jemne mohol. Ihneď som šiel na pohotovosť v Žiline, urobili mi sono, ktoré potvrdilo úplne pretrhnutie šlachy. Urobili mi hneď všetky predoperačné vyšetrenia a že možno ma budú operovať aj v ten deň (nedeľa poobede), samozrejme ma neoperovali.
13.3.2017 Noha zatiaľ nebolela, na wc som chodil s barlami. V poobedných hodinách noha začala bolieť.
14.3.2017 Konečne operácia, dovtedy mali vraj vážnejšie operácie, tak som ležal v nemocnici, čakal a modlil sa, nech ma už operujú, lebo ma to bolelo ako sviňa. Pri operácii som bol umrtvený od pása dolu. Dali mi aj nejaký dobrý matroš,lebo operácia prebehla úplne rýchlo a celkom fajn veselo mi bolo :D. Dostal som dlahu až do pol stehna, bolo to dosť nepríjemné. Kombinácia pooperačných bolestí a tlačenie dlahy boli asi z tohto všetkého to najhoršie, našťastie to trvalo asi len 2-3 dni, kým prestalo bolieť a na dlahu som si zvykol.
16.3.2017 Hurá z nemocnice ma pustili. Doma si človek nájde niečo, aby sa nenudil ako v nemocnici a aj tá strava je výrazne lepšia.
Na papieroch som mal napísané, že po týždni od pustenia mám ísť na vyberanie stehov.
23.3.2017 Prišiel som na vyberanie stehov, doktor však povedal, že rana je ešte napnutá, tak mám prísť o 5 dní.
28.3.2017 Stehy vybraté. Dlahu mi omotali už sadrovím obväzom, a keď to uschlo, tak paráda, nebolo to také citlivé ako len obväz.
6.4.2017 Kontrola. Všetko mi z nohy dali dolu, doktorka skontrolovala jazvu, povedala že sa to pekne hojí. Nohu mi naťahovali z 45° na 90° (dosť nepríjemné). Sadrovanie, ale už len pod koleno. Naspodu sadry mi prirobili gumený opätok a povedali, že môžem postupne došlapovať s polovicou váhy.
22.4.2017 Už viac ako 2 týždne mám túto krátku sadru s opätkom a dokážem chodiť bez barlí :), síce pomaly a komicky, ale idem. Noha nebolí.
27.4.2017 Idem na odstránenie sadry. Okrem rehabilitácií na ktoré ma pošlú z nemocnice, som sa objednal k súkromnej fyzioterapeutke, ktoré mi to aj otejpuje. Určite každý deň bazén a rotoped vo fitku. Mám 26 rokov, do práce chodím už 2 týždne aj so sadrou, len aby som sa nenudil doma pred telkou ako prvé 3 týždne, ešte že mam playstation ;). Beriem wobenzym od operácie, pichám si injekcie do brucha (fragmin) každý večer, samozrejme dávať veľa vitamínov a minerálov. Uvidím čo ma ešte čaká, ale určite to zvládnem ;) treba hlavne myslieť pozitívne! A pre tých čo sú tesne po operácií alebo čakajú na operáciu, nebojte, je to pohoda, čo deň to bude lepšie :o), majte sa

248 Gustav Gustav | E-mail | 26. dubna 2017 v 18:14 | Reagovat

ahoj Maro i ostatní, problém s pálením u achillovky nebo nemožností propnout nohu v koleni jsem pociťoval krátce taky, ale vše se to dalo docela rychle do cajku. Dnes je to přesně 38 dní od operace, přetržená achillovka, operace proběhla perkutánně. Po operaci dva týdny polosádra a pak Vacopad a paráda, třetí týden od operace byla noha v 0 úhlu. Nechal jsem Vacopad takto nastaven týden a pak jsem zámek uvolnil a šlachu nechávám volně hýbat a je to znát! Nyní cvičím dřepy, propínám špičku přes gumu, snažím se posilovat celý tělo, jinak si koleduju, že šlacha bude OK, ale pokazí se to jinde...tak že doporučuju nelenošit, nebát se hejbat, propínat, mazat nejen jizvu se šlachou, ale i celý chodidlo.

249 Honza Honza | 4. května 2017 v 16:14 | Reagovat

Nazdar vsem,dekuji za tento blog,mxslim ze ulechcil leceni hodne lidem.
Ja patrim do party pretrzenym achilovek take, stalo se 5.4.2017 fotbal,jako jediny jsem se pred hrou rozcvicoval,asi malo,operace ten sami den,tri tydny jsem mel sadrovou dlahu do pulky stehna,ale ted uz mam walker ortezu,vsem doporucuji a nemenil bych,je toho tu napsano hodne tak se nebudu rozepisovat ale jednu vec zduraznim pro ostatni nestastniky.
Hned jak vas vykoupnou z nemocnice at uz ze sadrou ci ortezou, domluvte si rehabilitace at po odejmuti muzete hned cvict,byvaji dost preplnene.Jinak otekle kotniky mazu liotonem a jizvu sadlem.
Achilovkam zdar.

250 Láďa Láďa | 9. května 2017 v 12:06 | Reagovat

Tak už je to rok od operace. A pořád je to na ho... Sice zase sportuju, ale noha furt bolí. Ráno, když vstanu, sotva slezu ze schodů, než to rozhýbu. Paradoxně mě to nebolí v místě sešití, ale na patě, tam kde se šlacha upíná ke kosti. A taky na druhém konci, kde se upíná ke svalu. Celej kotník a okolí je pořád nějakej divnej, jakoby volnější. Taky lejtko je tenčí. Prostě to stojí za ....

251 Gustav Gustav | E-mail | 9. června 2017 v 9:36 | Reagovat

Zdravím vás, v prvé řadě chci povzbudit, pravděpodobně teď ležíte po operaci achillovi šlachy a zjištujete co všechno zařídit, odložit, zrušit, já si představoval jen to nejhorší...V době kdy jsem si přetrhl achillovku, stalo se tak o jarních prázdninách 17.3.2017 při sálovém fotbale, jsem měl tři dcery a žena byla v 8 měsíci těhotenství, musel jsem zařídit nebo se přizpůsobit chodu svojí malé podlahářské firmy, no prakticky jsem panicky hysterčil jak to vše zvládnu. Dnes dva měsíce od operace se tomu jen  usmívám, včera jsem křivinořezem sekal 1500m2 zahrady v mírném sklonu a hrbolatém terénu, ano pohybuji se bez berlí, ale na rychlejší chůzi to ještě není, chce to dát do kupy ochablé svaly a otok přirozenějšímu pohybu taky brání, ale jinak skvělé. V kostce jak to probíhalo:
18.3.17 operace sešití achillovky perkutánní metodou v brněnské úrazovce a na 14 dní polosádra pod koleno, po 14 dnech možnost znovu sádra s jiným úhlem nebo ortézu Vacopad, tak že Vacopad za 2200,- byla volba a nelituji ani na chvíli, myslím, že i díky tomu dnes jsem na tom tak dobře, myslím že tak o 1-2 měsíce měsíce jsem urychlil rehabilitaci. Po přečtení mnoha článků tady, jsem si vytvořil vlastní cviky a od 3 týdne od operace začal nohu a zbytek těla dávat dohromady, ano záměrně nepíšu achillovku, protože o ni v období srůstu až tak nejde, ta musí zůstat v klidu, ale je potřeba cvičit s ortézou a myslet taky na zbytek chátrajícího těla...a dnes přesně 2 měsíce od operace chodím bez berlí a nepajdám, mám chuť se víc rozepsat ohledně těch cviků, ale to třeba do emailu. Tak že hlavu vzhůru, nezoufejte, před týdnem se mi narodil kluk a užívám si to!! frosty.homezavináčseznam.cz
PS: editace k dnešnímu dni 2 měsíce a 20 dní po operaci: zaznamenal jsem další zlepšení, začal jsem chodit na magnetoterapie, ale o těch mám pochybnosti, že k něčemu vůbec jsou, mám jich asi 6x25min za sebou, sesterský personál si taky není jist účinností. Ale co výrazně pomohlo je cvičení s fyzioterapeutem, na hraně schodu nebo nízké stabilní stoličce ve stoje, první dva dny se přidržovat a stoupnout oběma nohama na špičky a pak propnout a nechat spustit až dolů co to jde a bolest dovolí a zůstat cca 15 sec a zase na špičky a dolů a opakovat 20-30 denně, postupně přidávat až na 150-200 cviků denně. Ze začátku vás všechny cviky budou bolet, ale je potřeba překonat i ten psychický blok, že to praskne znovu.  Gustav

252 Seky Seky | 16. června 2017 v 22:09 | Reagovat

Ahoj vsem v klubu achilles. Je fajn, ze to tady nekdo zridil. Utrhnul jsem si slachu pri behu  kdyz jsem vice zabral v terenu. Dodam, ze cca 1 mesic pred rupturou mi pri sportech ve slase cca 3x divne a silne zabrnelo. No, uz budu vedet :). Lezim, sundavaji mi botu, pak me berou mdloby. Dal to znate jako u vsech. Operace, 14dni dlaha pod koleno, stehy, ted mam na 4tydny sadru. Beru wobenzym. Muj kamos ortoped by mi dal vacuped, ale muj operater to odmitnul, ze sem to mel hnusne urvane (operace 50min) atd. Rekl, ze po 3tydnech od operace muzu do sedaveho zamestnani, ale nemam se tam jak dostavat, ptz. nemuzu ridit... To je pech..
Nejvice mam strach z reruptury, uplne se desim, ale nenasel jsem v diskusi zadneho takoveho smolare, tak doufam, ze nebudu prvni :/.
Vsem preji at jim slachy slouzi, protoze si clovek neuvedomi, jak je to dulezita cast tela. Jak rekl muj operater. Priste si radeji na dvakrat zlomte nohu, nez rvete slchy :)

253 janawoo janawoo | E-mail | 25. června 2017 v 13:18 | Reagovat

Zdravím všechny achilovkáře. Já si achilovku natrhla loni někdy v dubnu. Napřed se nic nedělo, pak mi natekla pata a začala jsem kulhat. Bylo krásně, a kulhání se dalo snést. Jenže někdy v srpnu, se to zhoršilo natolik, že jsem navštívila chirurga, který mi operoval karpální tunel. Ortoped mě ani nenapadl. Proběhl rentgen. Tam nic nebylo vidět, tak usoudil, že mám počínající patní ostruhu. A tak pro začátek usoudil, že bude vhodné panu obstřiky, což v tomto případě byl totální průser. A protože je vhodné udělat vždy obstřiky dva, došla jsem i na ten druhý. Nic moc se nezlepšilo, tak mi nabídl ortézu. Děs a hrůza, po týdnu jsem ortézu odmítla. Noha natékala, bolela, v noci mě zužovala ukrutná křeč. Další léčbou byl leiser. Chodila jsem denně na deset minut, což jsem si hradila. Po dokončení se mi částečně ulevilo, a tak, abych nožce ulevila, vzala jsem si do práce pantofle. Hned po vystoupení z auta jsem si nohu zvrtla, upadla v šílené bolesti. Ležela jsem na zemi, na parkovišti. Přijela naštěstí ještě jedna opožděná duše, zvedla mě, dopajdala jsem do budovy a zároveň věděla, že práci nezvládnu. Jela jsem na chíru, tam po vysvětlení konstatoval chirurg, od stolu, pohledem, že mám výron. Klid a studené obklady. Když jsem přiložila studené, dostavila se ukrutná bolest. Čtrnáct dní jsem byla doma. Pak deset dní s velkými bolestmi chodila do práce, jezdila autem. 7. prosince už jsem nemohla vydržet a znovu se vrátila do ordinace. Znovu chtěl nohu opíchnout, ale to jsem zasáhla, že ne, že by se měl podívat na patu, že mi tam chybí nějaká hmota, jak konstatovala moje dcera. Milostivě vstal, osahal, a dost udiveně, že mám asi ruplou achilovku. Následovalo sono, údiv, že jsem přišla sama, a dokonce přijela autem. Pak už to mělo rychlý spád. Předoperační, operace, a noha v sádře na šest týdnů. Tak tohle je první část.

254 janawoo janawoo | E-mail | 25. června 2017 v 13:54 | Reagovat

Část druhá. 25. ledna by byla sejmuta sádra. Dostala jsem instrukce, jak cvičit. Bohužel se mi v jizvě udělala malá píštěl, sice to nehnisalo, ale doktor stále doufal, že se to zavře. Dostala jsem ortézu, a nohu máchala v hypermanganu. A ono se to ne a ne zavřít. Jednou jen tak v klidu jsem na noze cítila takové žblunknutí. Byla to naprasknutí šlachy. A tak se dál čekalo, i když nevím na co. Počátkem května rozhodl ortoped, že je čas na revizi, a že se bude muset udělat plastika. Operace proběhla 19. května, a v nemocnici jsem byla do vyndání stehů. Následovala sádra, žádná odlehčená, ale klasika, že chce mít jistotu, že na to nehamstnu. Při operaci udělai stěr, a hned po operaci do mě rvali silná antibiotika do žíly.Po příchodu výsledku stěrů, ATB v tabletách po šesti hodinách, a ta beru dodnes. Při kontrole krve se doktor smál, že bych podle toho výsledku měla být mrtvá, že mám skoro sterilní krev. Na dotaz, zda se mám objednat na rehabilitaci, že se čeká dlouho, řekl, žádný natěšený fizioterapeut se té nohy nesmí dotknout. Budete cvičit sama, a já vám to vysvětlím. Po první operaci, když už jsem měla podezření, že ta ostruha, byla vlastně natržená achilovka, mi to ortoped potvrdil. Říkal, že když to otevřel, že to bylo hnusný, a spousta těch roztřepených konců achilovky byla odumřelá, že tušil, že se to bude hojit špatně. Příští měsíc dvanáctého mi sundají sádru. To odumření natržené achilovky způsobili ty opichy. Čeká mě ještě dlouhá a nejistá cesta. Je mi 66 let, stále pracuji, a v práci na mě zatím čekají. Jenže pro svoji práci potřebuji nohy. Tak tohle je druhá část. Třtí přijde později.

255 janawoo janawoo | E-mail | 26. června 2017 v 13:39 | Reagovat

[120]: Zajalo by mě, jak to všechno dopadlo? Jak chodíte? Jak dlouho trvalo, než jste se postavil a udělal samostatné kroky, bez opory?

256 Seky Seky | 30. června 2017 v 11:58 | Reagovat

Uprimne Vam drzim palce. Prosla jste si uz hodne. Kdyz si to ctu, tak mate za sebou dlouhou cestu, ale smeruje k cili. Nevim, v jake fazi jste, ale 2 mesice po operaci bych si zazadal o rehabilitace u nejakeho fyzioterapeuta. Pry ro srusta nejakym hleznem, ktete utrzene konce slachy pevne obali. Osobne jsem 4 tydny po operaci, od desateho dne zobu wobenzyn aby se slacha dobre prokrvovala (protoze prostredek slachy se spatne prokrvuje) a jeste jsem si naordinoval aloe vera drinking gel na ziviny pro slach.
Vubec jsem z textu ale nepochopil, jak se Vam slacha v sadre mohla utrhnout znovu...
Tak jak tak Vam fakt drzim pesti a verte, ze kazdym ranem se budite do pevnejsiho zdravi.

[254]:

257 Seky Seky | 30. června 2017 v 12:04 | Reagovat

Janawoo uz jsem to pochopil, slacha Vam povolila uz bez sadry. Doktor asi cekal, protoze chtel, aby se zahokila sama, pokud se uplne neutrhla. Nevim, jako by se mel ujistit na sonu, v jake fazi je hojeni, min po sundani sadry. Po tom splouchnuti mel udelat totez.

Osobne bych volil jineho lekare, nejlepe i nemocnici.

Osobne bych vzal vsechny papiry a zkusil problem konzultovat i nekde jinde.  [256]:

258 janawoo janawoo | E-mail | 1. července 2017 v 12:39 | Reagovat

[120]: Zdenku, jsem po plastice achilovky, jako vy. Jak to všechno hodnotíte, po tak dlouhé době? Já mám před sebou teprve sundání sádry, po dvanactidenním léčení v nemocnici, a měsíční dávce antibiotik.

259 janawoo janawoo | E-mail | 1. července 2017 v 12:51 | Reagovat

[257]: Seky, ta šlacha mi praskla ještě v sádře, ve chvíli naprostého klidu, při pití kávy. Pak jsem si dělala legraci, že už nesmím s tou kamarádkou pít kávu, že mi přitom praskají šlachy. Později mi řekla, že se jí to dotklo. No, holt nemá smysl pro humor. Lékaře vyměnit nemůžu, protože mám toho nejlepšího. Nemocnice, ani můj operátér s tím nemají nic společného. To všechno moje utrpení má na svědomí chirurg, který nepoznal, že mám naprasklou achilovku, a když praskla úplně, považoval to za výron, protože jsem to řekla. Spíš bych apelovala na všechny, aby se chirurgům vyhýbali, protože asi neměli v anatomii achilovku.

260 Lucka Lucka | E-mail | 6. září 2017 v 14:37 | Reagovat

Ahoj achilovkáři.
2.8. jsem si při nohejbalu přetrhla achilovku. Myslela jsem, že je to jen natažené, došla jsem i sama domů. Následující den si mě po kontrole nechali v nemocnici a operovali v lokálce laparoskopicky. Den po operaci mě pustili domů s Vacopedem a berlemi. Aby toho nebylo málo, za 2 týdny jsem se zdravou nohou nakopla do berle a zlomila si malíček. S tím nic nedělají, jen jo mám přilepený k vedlejšímu prstu. Injekce na ředění krve jsem si píchala 20 dní. Doktor řekl, že mám na nohu došlapovat s odlehčením a ředit krev už nemusím. Bohužel po poslední injekci se mi do týdne objevila trombóza. Zase kontrola, ultrazvuk, kontrola, odběr krve, hematologie. Dostala jsem prášky na ředění, léčba by měla trvat minimálně 3 měsíce. Za týden mám kontrolu a Vacoped už mi prý sundají.
Měli jste někdo po operaci trombózu? Jsem z ní trochu nervózní. A taky z rehabilitace. Nohu mám sice pohyblivou, ale slabou. Kdyz mám Vacoped déle na noze, tak je to bolí v místě jizvy. Zatím to není srostlé rovnoměrně, jsou tam takové hrčky.
Jsem zvědavá, jak to bude probíhat dál.

261 Vashna Vashna | E-mail | 24. listopadu 2017 v 1:56 | Reagovat

Zdravim v Achilles klubu.

Muz 33let, 178/82 rekreacni sportovec, drive velmi aktivni. Uraz pri badmintonu.

Na uvod zahajim, ze VacoPad/Achil je stale prilis progresivni metoda i v maticce Praze na Bulovce, zkusenosti s tim nemaji a nedelaji to., blog jsem precetl pri celodennim  cekani na operaci, prave me privezli ze salu, lokalni anestezie od pasu dolu a se sadrou do 3/4stehna...  

Mel by nekdo doporuceni, kde se v Praze obrtit na moznost lecby s VacoPedem/Achilem.  Pripadne je mozne zmenit osetrujiciho lekare?

Predem dekuji,

Vsem preju brzke uzdraveni at v sadre nebo ve Vacotechnice
VasekZ

262 Vashna Vashna | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 20:36 | Reagovat

Se zástupcem panem Rehakem, co dodává ortézy z firmy G.p.s.Ofa viz web v odkzu jsem si domluvil návštěvu u MUDr Kristen, chirurgicka ambulsnce, Taborska 57 Praha
Všem pevné nervy a brzké uzdravení

263 Veronika Veronika | 12. prosince 2017 v 17:51 | Reagovat

Ahojky. Zdravím všechny nemocné i zdravé a hlavně děkuji za tento web a všechny komentáře . U mě došlo k ruptuře 22.11.o půl deváté ráno. Ve dvě hodiny odpoledne operace ve spinalni anestezii.  Potom 2 týdny sadrove dlahy. Přední do půl stehna a zadní pod koleno. Teď mám 5 dní VACOPED.Asi jen díky tomu,že i můj operucíjí lékař měl stejné zranění,tudíž zkušenosti s VACOPEDem . Strach o zraněnou nohu je ale veliký a nohu z něj moc nevyndavám. Po týdnu si mám měnit úhel a po třech týdnech mi to už chtějí sundat. Zdá se mi to ale brzy,protože mám stále zakázáno na nohu došlapovat a celkovou fixaci nohy budu mít 5 týdnů. Denně injekce do břicha (Zibor) a k tomu Wobenzym a hydrolyzovany kolagen. Jestli to funguje zatím nevím,ale na kontrole byli spokojeni,jak se to hojí. Takže asi ano. Samozřejmě mám obrovský strach o druhou nohu,takže i já, aktivní sportovec co to jde ležím. Pokud je tento web ještě aktivní,chtěla bych se zeptat po jaké době jste na VACOPED došlapovali? Mám mít po celou dobu vysoký podpatek. Názory se zde různí a budu vděčná za jakoukoliv zpětnou vazbu. Přeji všem brzké uzdravení a pevné nervy. Veronika

264 Veronika Veronika | 15. února 2018 v 18:19 | Reagovat

Ahoj všem. Tak se opět hlásím s dalšími poznatky. Jsem 12 týdnů po ruptuře a sešití. I přes Zibor tromboza v noze a změna léků na Eliquis. Po sundání Vacopedu (6 týdnů) bylo lýtko o 4 cm hubenější oproti zdravé noze. Nohu jsem do 90-ti stupňů nedala ani omylem a hybnost v kotníku skoro žádná. Mám za sebou 9 rehabilitací a ještě mi jich 9 přidali. Soukromě si platím rehabilitace v Redpointu  (již ho tady někdo zmiňoval) a nemohu jinak,než chválit! Pokroky neskutečné! Noha snad ani nebolí,spíš je k večeru nateklá a ráno dost ztuhlá.
Ještě 5 týdnů jsem měla od ortopeda nakázáno chodit s berlema,pak odkládat a postupně zatěžovat na 100 %. Běh mohu zkusit 4 měsíce od operace. Zítra jedu na kolagenové injekce do operované šlachy. Co mě děsí,je bolest zdravé achilovky. Snad Je to jen  od toho,jak ji teď přetěžuju a vše bude už OK. Držím pěsti všem a třeba se ještě ozvu,jak pokračuju dál.

265 Milan Milan | E-mail | 20. března 2018 v 15:18 | Reagovat

Ahojte, vďaka za web a kopec užitočných info. 16.12.2017 na vianočnom futbal. turnaji detí s rodičmi som sa po spracovaní lopty ocitol na zemi, pričom som počul slabú ranu. Obzerám sa okolo seba a nikde nikoho. Pomohli mi na nohy, nejako som odkríval na lavičku. Potom sa ku mne schádzali všetci mudrlanti a tak som počúval: "to máš len natiahnutý sval..., treba to rozchodiť a pod.". Tak som ako čurák celé dopoludnie chodil popri stene telocvične, aby som to "rozchodil" :). Bolesť a mravenčenie som pociťoval aj popoludní, tak som zavolal kamarátovi, či by išiel so mnou na pohotovosť. Pred tým som krívajúc ešte nanosil drevo ku krbu ;). Chirurg pri ľahu na brucho zatlačil do jamky (bolelo fest) a skonštatoval, že ide roztrhnutú achillovku a mám sa hlásiť v pondelok ráno o 07:00 lačný a smädný. Vyfasoval som gratis nemecké barly, zadnú časť nohy dali do sadry vypísal recept na Fraxiparin. Oper. prebehla v čiastočnej narkóze 18.12. popoludní´vo Zvolene. Na ďalší deň ráno vizita a doktor skonštatoval, že hneď po obdržaní ortézy môžem ísť domov. Lenže na sadrovú ortézu (vpredu na 2 zipsy) pod koleno som čakal až do 15:15. Pohodička, hlavne vidina domova a domácej stravy mi pomáhala pozit. myslieť ;). Ešte predtým mi 2 mladé slečny ukázali nejaké cviky a bez akýchkoľvek ďalších info haide domov. Vyberanie štichov 28.12.Kontrola po 6 týždňoch, doktor skonštatoval, že sa to hojí dobre a prechádzame na franc. barly, pričom môžem jemne dostupovať aj na operovanú nohu a ortézu už mám zahodiť.Vypísal mi poukaz na 10 rehabil. a určil ďalšiu kontrolu na 14.3. Koncom januára som si požičal auto s automat. prevodovkou a ešte na nem. barlách som s rodinou oslávil 50-ku. Už na konci rehabilitácie mi dovolili dostupovať na obidve nohy a barly len držať v rukách vedľa tela. Traumatológ 14.03.2018 povedal, že barly mám zahodiť a už sa len učiť správne chodiť. Stále cvičiť a po 1/2 roku môžem začať športovať. Spojku už vraj môžem stláčať bez obáv. Dôveroval som mu, lebo pred troma rokmi si tiež roztrhol achilovku. Keďže ortézu som si mohol skladať, zašité miesto som si každý deň ožaroval Biolampou (3x denne po 30 minút)a spucoval som 800 tabliet Wobenzymu. Teraz denne cvičím + rotoped.

266 Matej Matej | E-mail | 22. března 2018 v 20:57 | Reagovat

Dekuju za blog!achilovku utrzena komplet 11.2.při badmintonu.za 2hodiny na sále,druhy den domu s dlahou-planarni flexe 30stupnu.nemohl jsem ji snést,tak jsem ji mel každou chvíli dole.samozřejmě jsem bez ni nechodil.cvicim.hlavne stehenni sval,protahuji prsty,lehce zkousim krajni polohy.po tydnu jsem upadl,dlahu prerazil,naštěstí to šlacha přežila.po 10dnech pryč stehy.po 17dnech jsem si řekl o vacoped achill.doktor mi nejdrive rekl,ze dostanu na 14 dni sadru na 15 stupnu a na 14 dni 90..jak jsem slysel slovo sadra,udelalo se mi nevolno.nikdy jsem tu vec nemel a je to ma nocni mura...doktor mi ho předepsal,neprotestoval,jen se usmival.ušetřil jsem 1000.i tak se mi 2800 zdálo dost,ale byla to výhra.na vacoped jsem začal hned zlehka doslapova a upravovat uhel.na noc sundavam.trochu se bojim,ale skvele se spi,tak na to prdim.vyrazim s berlemi po okoli.snazim se maximalne vyuzit vychazky.po týdnu s vaco jsem byl na 15stupnich a začal doslapovat víc.po čtyřech týdnech celkem už doslapuji fest.každý den vyrazim ven minimálně na dvě hodiny.žádné lehké procházky,ale do terénu,lesem.jen at si tělo zvyká.vsichni se mi smejou.ale me to proste pripada senzacni.mam ve vaco duveru.noha v nem drzi.pad na nohu jsem preckal bez uhony.noha drží,neotéká a když přeci jen začne bolet,mám berle a tak ji odlehcim.po 4,5 týdne již ujdu pěkný kus bez berli,jsem na 90 stupních,menim podpatek na nizky.doma začínám pajdat bez vacopedu,jen dávám pozor na prahy.v 5ti týdnech beham s vacopedem všude možne,zkousim rizeni auta,mám nastaveno 85 stupnu.noha bez bolesti,otoku.jen po delším chození bolí zatezovana pata.27.3.jdu na rehab a jsem zvedavy,co mi řeknou.ale myslím super.hybnost obnovena ze 75 procent,podle me to je výhra.pokud bych to neměl do prace 180km a nespal v kanclu,byl bych po 4tydnech zpět bez vycitek.pokud chce někdo vice info k mým zkušenostem,piste na matejpav@seznam.cz.těm,co říkají,ze je to zbytečne,vzkazuji jedno...blbost!s vacopedem jsem to dal.můžete prakticky cokoliv,kamkoliv,jde jen o vůli.

267 Matej Matej | E-mail | 22. března 2018 v 21:00 | Reagovat

Dekuju za blog!achilovku utrzena komplet 11.2.při badmintonu.za 2hodiny na sále,druhy den domu s dlahou-planarni flexe 30stupnu.nemohl jsem ji snést,tak jsem ji mel každou chvíli dole.samozřejmě jsem bez ni nechodil.cvicim.hlavne stehenni sval,protahuji prsty,lehce zkousim krajni polohy.po tydnu jsem upadl,dlahu prerazil,naštěstí to šlacha přežila.po 10dnech pryč stehy.po 17dnech jsem si řekl o vacoped achill.doktor mi nejdrive rekl,ze dostanu na 14 dni sadru na 15 stupnu a na 14 dni 90..jak jsem slysel slovo sadra,udelalo se mi nevolno.nikdy jsem tu vec nemel a je to ma nocni mura...doktor mi ho předepsal,neprotestoval,jen se usmival.ušetřil jsem 1000.i tak se mi 2800 zdálo dost,ale byla to výhra.na vacoped jsem začal hned zlehka doslapova a upravovat uhel.na noc sundavam.trochu se bojim,ale skvele se spi,tak na to prdim.vyrazim s berlemi po okoli.snazim se maximalne vyuzit vychazky.po týdnu s vaco jsem byl na 15stupnich a začal doslapovat víc.po čtyřech týdnech celkem už doslapuji fest.každý den vyrazim ven minimálně na dvě hodiny.žádné lehké procházky,ale do terénu,lesem.jen at si tělo zvyká.vsichni se mi smejou.ale me to proste pripada senzacni.mam ve vaco duveru.noha v nem drzi.pad na nohu jsem preckal bez uhony.noha drží,neotéká a když přeci jen začne bolet,mám berle a tak ji odlehcim.po 4,5 týdne již ujdu pěkný kus bez berli,jsem na 90 stupních,menim podpatek na nizky.doma začínám pajdat bez vacopedu,jen dávám pozor na prahy.v 5ti týdnech beham s vacopedem všude možne,zkousim rizeni auta,mám nastaveno 85 stupnu.noha bez bolesti,otoku.jen po delším chození bolí zatezovana pata.27.3.jdu na rehab a jsem zvedavy,co mi řeknou.ale myslím super.hybnost obnovena ze 75 procent,podle me to je výhra.pokud bych to neměl do prace 180km a nespal v kanclu,byl bych po 4tydnech zpět bez vycitek.těm,co říkají,ze je to zbytečne,vzkazuji jedno...blbost!s vacopedem jsem to dal.můžete prakticky cokoliv,kamkoliv,jde jen o vůli.

268 Matej Matej | 27. března 2018 v 15:57 | Reagovat

Tak jsem se vrátil z rehabilitace.hybnost 90%.jen při chůzi odlehcuji špičku,takže trochu pajdam.na to se ted mám zaměřit.i delší chůze bez ortezy v pohodě.jen trochu bolí pata,jak ji pretezuju.přejí všem,abyste to zvládli alespoň jako já.6tydnu po operaci si případam jako temer zdravý!

269 miloš miloš | E-mail | 29. dubna 2018 v 18:43 | Reagovat

[120]:ahoj.tak to tady čtu a říikám si každý měl problém s achilovkou to je jasný.Mám jiný problém,praskli mi achilovky obě a zitra jdu na operace.prosím o radu kdo má zkušenosti.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama