Červen 2008

kapitola 3 POKRAČOVÁNÍ od 29.05.08: Moje rehabilitace po operaci přetržené achilovy šlachy

5. června 2008 v 17:08 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
29.05.08 7měsíců po O a 7 dnů před další O
Jsem rád že konečně můžu napsat hodně pozitivního, po půl roce sem nějak nechtěl nic psát neb to nebylo zrovna co bych si představoval.
Nožka po ránu funguje hladce už po pár krocích - stačí začít pořádně odvalovat po patě a je to úplně ono. Občas si večer popoběhnu ( spíš po- po- po -pomalu joguju ) 2- 3 km a nožka je furt v náramný pohodě . Nejlepší zážitek byl zatím ping pong který nožka zvládá nádherně a není cítit žádný handicap ( jen jí samozřejmě člověk napůl podvědomě šetří ) a tak doufám že se to dá považovat za signál k větším zátěžím. Na kole sem jednou dal 45km, nožka přežila i hodinu tenisu, ale při tom se mi vůbec nechtělo do sprintů a takže to ještě není to pravé. Ještě před měsícem jsem měl pocit nejistoty když sem měl na nohu došlápnout z výšky nebo nějak poposkočit a i to se diametrálně zlepšilo. Jen rychlý silový start z pokrčeného kotníku/nohy je ještě cítit jako slabší. Vzhledem k tomu že s přítelkyní v říjnu čekáme narození nové světové šampionky v mnoha sportovních disciplínách lze říci, že ruptura achilovy šlachy nemá negativní účinky na žlázy s vnější sekrecí ani na pud rozmnožovací ( snad jen to mohl být kluk ale vliv ruptury v tomto případě bude asi těžké prokázat )
Kupodivu jsem dopadl špatně jen s in-line bruslema - po prvních absolutně bezproblémových projížďkách sem si z čista jasna rozedřel jizvu tam kde mi začínaj srůsty. Pokusil jsem se ještě 2x nechat zahojit a zas na to vlítnout ale vždy to dopadlo stejně. Tak jsem si zašel do nemocnice a bylo mi řečeno že to vyřeší jen operativní uvolnění kůže od šlachy a že mám keloidní jizvu kterou musí vyříznout taky. Pokoušel jsem se ještě trochu odporovat ( jedná se o jedinou tvrďácko-mužnou jizvu na mém těle a těšil jsme se jak se s ní budu vytahovat ) ale prý je to nutné vyříznout. Furt přemýšlím jestli si jí nenechám našít na čelo.
Snažil jsem se to za poslední měsíc docela intenzivně masírovat a natahovat ale bez výsledku a tak se těším, že po té op bude už vše vyřízené a v pořádku a hlavně ready do snowboardové boty. Je škoda, že při poslední "kontrole" se službukonající doktor neuvolil podívat se mi na patu, neb už by to bylo asi dávno za mnou.
Jinak necvičím, protahuju uplně malinkatě ( zlobím se na sebe ), po ránu sem dělal 2-3x eccentriccký trénink ale teď zkouším chvilku pauzírovat, aby si to oddechlo a náramná pohoda. Ze začátku jsem tohle cvičení bral hodně jako posilovací ale asi to byla chyba. Totiž když sem to okolo pátého měsíce po O. začal dělat jako protahovací ( bez nucení se do jedné nohy ) tak nožka byla spokojenější a navíc mi to vždy náramně pěkně rozhýbalo šlachu.
Pokud zabolí ( už opravdu jen malinko ) tak chvilinku leduju, žádný mastičky, otoky a pod. Divný je že postižená achilovka je často cítit míň něž ta zdravá. Tak jen doufám že je to tím jak tu zdravou přetěžuju, zanedbávám a hlavně hypochondrií jak se člověk hodně soustředí na signály od pat neb tenhle rok žádný další ruptury jaksi neplánuji.
Po ½ roce to bylo o dost pesimističtější -cítil jsem trochu bolestivě patu - hlavně pod úponem achilovky a trvalo to poměrně dlouho než to přestalo a kvůli zkušenostem našeho oboustranného Achilla sem se docela bál. Takže je to zatím taková sinusoida, když to nebolí tak přitvrzuju a pak to začne bolet a musím si dát chvíli pokoj.

11.06.08 zase po O

6.6. asi v 9:00 mi dělali "plastiku" jizvy - vyřízli starou vyvýšenou jizvu a hlavně mi měli odstranit srůsty. Těsně před o. sem se dozvěděl že to může srůst znovu což není zrovna optimální čas. Druhej den sem kulhal domu, bolesti šly vydržet bez prášků, jizva přestala rychle tahat ( už to není ten traktor jako poprvé ), otok minimální a tak se snažím s ní hejbat co to dá. 3den po o už jsem chodil normálně a jizvu smím omejvat. Nožka se sic rychle zberchala, ale srůsty zatím vypadají skoro stejně takže to zatím nevypadá že ta o pomůže. Dok. povídal že kůže byla v podstatě přímo na šlaše a že to nemohl odřízou celý kvůli vyživování tak uvidím.

23.06.08 sádlo vs. 1150Kč

musím vám co nejvřeleji doporučit sádlo. Do teď sem jizvu mazal indulonou a podobnými prostředky co jsem nalezl doma a myslel si že sádlo může bejt jen o trošíčku lepší ale absolutně se to nedá srovnat. Sádlo jizvu a okolí totálně zvláční a bez ponožky to vydrží skoro půl dne namazaný. Ještě docházím na laser kterej taky můžu doporučit ( už ne tak nadšeně - 10 návštěv za 750kč nehrazeno pojišť.), už po 3tí návštěvě mám pocit že se jizva zplošťuje a snad i mírně zatahuje. Pan operatér mi předepsal na jizvu mastičku (jejíž název ani nebudu zveřejňovat ) která mi způsobila docela intenzivní bolest. Měl jsem totiž v lékárně připravenou stokorunu a když se paní lékárnice vrátila s malinkatou krabičkou a vyslovila částku 1150Kč na což moje nervy vyvolaly něco mezi šokem a porodem. Naše zdravotnictví mě vždy dokáže příjemně překvapit...
Hrál sem zase 2x tenis a furt drží, jen sprinty totálně vypouštím. Navenek to vypadá že sem strašně línej ale ještě si opravdu netroufnu sprintovat a odrážet se na plný pecky. Jinak se snažím co nejčastějc na kolo a občas si zajoguju cca 3km. U silnějších odrazů a dopadů je furt cítit jak je nožka slabá, ale při pravidelným běhu a chůzi s odvalováním chodidla už žádný problém.
25.06.08 Nové odkazy a jak to chodí u profíků
Jsem fakt rád že jsem se konečně propracoval v postupu léčby nějakého "profíka". Německá rekordní reprezentantka v bedmitonu Nicol Grether si 17.11.07 utrhla achilovku a 10dnů poté zas když upadla na schodech. Info přebírám z www.nicole-grether.de, postup její léčby:
- ihned až 6týdnů " měkká sádra" typu vacoped, poté speciální boty a 2cm klín na podpatek
- odzačátku mohla zatěžovat 20KG!!
- postupně zvyšování zátěže a snižování klínu o 0,5cm za týden
- 10týden po o. plná zátěž a podpatek 0,5cm, už nepoužívá berle a začíná rehabilitace - 5hodin denně!!!! Rotoped, posilování nohou, nácvik chůze na pásu. Pak masáže,mobilisace, chlazení, elekroproud, bylinné zábaly. Trénink střídavě vytrvalostní a silový zaměřený na horní části těla.
- 5tý měsíc po operaci - joguje 40min ( postupně jí připravovali na běh na pásu , 1min běh 10min chůze, až k 2 x 10min běh ). už trénovala švihadlo a skoky a při nějakém "isokinetickém testu" zjistili že se síla již téměř vyrovná nepostižené noze.
- 7měsíců poO začala zas s turnaji
---------------------------------------------
kolega achiles s krásnými stránkami: http://frama.blog.cz/0702/achilovka
výýborný návod jak postupovat po operaci s nákresy cvičení: http://achillesblog.com/files/2008/03/achilles_tendon_rupture_mass_gen.pdf

02.07.08 Nápad - chcete se zapojit do srovnávání a sdílení?
tak jsem tak přemýšlel co dál s tímto bloq a napadlo mě že by bylo určitě zajímavý i pro Vás ostatní potrefený taky si psát jakýsi internetový deník postupu léčby, aby bylo možné opravdu srovnávat a hlavně mít zdokumentován vlastní progres. Takže kdyby měl někdo zájem tak mi jen pošlete odkaz a já to tu zveřejním. Nebo by jsem tady vytvořil novou kapitolu a dal vám heslo, že by jste si to psali přímo sem.
Včera mi ukončili reha po plastice - asi to nakonec na ty srůsty pomohlo neb už mě tam nechtějí( pro budějovičáky - chodil jsem do Olma R. ) Platil jsme si laser aby jizva byla co nejmenší(10x za 75kč ), na masáž a přístroj VAS - nějaké indukované faradayovy elektr. proudy nebo co a že prý urychlují léčbu a hlavně jdou i přes sádru takže by to asi šlo si nechat předepsat hned od začátku. Jinak srůsty jsou docela dost lepší než před platiskou, jen přemejšlim jestli to náhodou nebylo jen tím sádlem který opravdu zvláčňuje mojí starobnou hroší kůži na úroveň prdelky novorozence.
08.08.08 růžové brýle nebo návrat do ráje??
samé dobré zprávy, sportuju co to dá a řekl bych že celkovou fyzičku mám už jako dřív, sílu v noze také, jen odraz lýtkem z postižené nožky je jetě cítit jako slabější ale jistota v kotníku je na 100%. Dokonce sprintuju při tenisu, dávám na kole hustej terén a strašně mě těší že moje občasné bolení v úponu šlachy a při rozcházení nožky poslední týden (i přes velkou zátěž) zcela vymizela. Předtím mě to občas pobolívalo v tom úponu i celá pata se ozývala až už jsem si myslel že mě to bude pronásledovat furt a tak jsem si pořídil kostivalovou mast za 50kč a občas si dám ekcentrické protahování na schodech, zároveň jsem přestal chladit a teď to vypadá jako v pohádce a už se vidím jak se koupu v prašanu na snowboardu. Všem přeju hodně štěstí ať vám to šlape taky tak!
22.09.08 recenze ubytování na Turnerově chatě u Vydry na Šumavě
ne!! ne!!! ne!!!! ne!!!!! Je to hnus!! Turnerova chta je na nádherném jedinečném místě, dřevěná stilová chata, klid... o přespání na tomto místě jsem snil leta. Realita : jakmile odešli poslední turisti vypustili smečku briardů, takže byl člověk rád že ho nakonec nesežrali natož aby si užil kouzla místa. Současní pronajímatelé - milí lidé z Prahy1 měli skvělý nápad udělat výběh s živou vydrou. Bohužel se jedná o nočního živočicha, který se probouzí až když všichni návštěvníci již dávno odešli a od tédoby do rozbřesku se honí za svým ocasem a levou zadní jak blázen a kviká u toho přesně tak aby člověk neusnul.
Nožka je parádní, jen se furt víc a víc bojím abych zas nevrátil s hlasitým rupnutím na dno. Občasné píchnutí nebo zabolení je už opravdu vzácné, jinak žádné problémy při běžném používání. Minulý týden jsem pod vlivem tekuté metly lidstva začal řádit na pódiu při firemní akci a nožka vydržela i toto zacházení.
Občas protahuju eccentric training - udělám 2x15cviků na sešité nožce a na zahřátí dělám oběma 1x15, taky mažu kostivalem - sem cca v půlce toho balení za 50Kč. V létě s pantoflema to byla paráda, ale teď když namažu a nandám ponožku je po terapii.

10.11.2008 jump sesion na Dachsteinu aneb Grand Opening do zimy 08/09

zdá se mi to z hlediska mého "vážného zranění achilovky" neuvěřitelné a velmi potěšující, že za krásného slunečného počasí a zcela suprových sněhových podmínek jsem přežil celý den snowboardování na Dachsteinu. A to prosím včetně pokoušení štěstí v snowparku ( samo že pro začátečníky ) - trénoval sem rovné skoky a nakonec zkusil i bednu a rainbow- jakoby duhový oblouk který jsem přejel skoro do půlky. Jen sem trochu cítil že zduřelá achilovka trochu tlačí v botě ale jinak absolutně žádné omezení. V nejlepším se má přestat a tak jsem končil na vleku ne jako poslední, ale jen jako jeden z posledních. Teď už se můžu těšit na skvělou zimní sezónu a squash a to pod plným zatížením. Myslím že lepší zprávy už vám můžu dát stěží....

3.12.08 rok poté


mám za sebou 2 squashe ( nasazení na 100% ) a 2 výjezdy na snowboard ( na 80%, ale za to s nácvikem 180). Trochu mě trápí úpon ale hlavní je že stále drží, drží, drží ..............

12.01.2009 odreagování

Moji milí Achilové, přidávám odkaz na plod mého téměř 2 měsíčního pobytu v posteli po operaci - jmenuje se Šárinka: http://www.sampionka.estranky.cz/. Jsou tam i fotky z našich dovolených a tak doufám že Vám to pomůže dostat se na jiné myšlenky!! Zejména seakajaky se mi jeví jako dostatečně bezpečná zábava pro nás všechny, byla to zkušenost na prahu robinzoniády. Dále doporučuji:

Kladruby - koníčci ve své andělské podobě , byli jsme tam na kurzu. Doporučuji návštěvu na jaře když jsou klisny březí a jsou strašně přítulné

Zakynthos - Kalamaki - dlouhatánská pláž se želvičkami ( nic lepšího už si netroufám hledat ). prostě: uvidět ji!! ( želvu v moři ale bez přispění motoráku )

Val Senales - sáňkovat a vůbec se laskat se sněhem 500metrů od otziho (ledového muže) - menší ale o to příjemnější a lidupráznější středisko

Salza - jako začátečník jsem se v té mrazivé vodě docela zapotil... Z nahromaděného strachu jsem dostal nával v jedné soutězce a málem sem neslezl dolu - co člověka nezabije....

Lednicko- Valtický areál - doporučuji nejezdit víc než 5x za sebou nejezdit neb i ta největší krása se omrzí. Večer vyrazit na kole těsně před západem slunce na stezku mezi Lednicí a Valticemi a vychutnávat si jednotlivá zastaveníčka.


Jinak na snowboardu jsem cca 2x týdně ( už mi to začíná jít ) a hodlám začít chodit pravidelně na squash (což se může vymstít). Po hustým squashi mám furt uplně vyřízené holenní svaly ( okamžitě tuhnou ještě 3dny poté ), asi jednou týdně protáhnu nožky eccentrickým tréninkem a taky mě příležitostně pálí jizva, v snowboard botě cítím, že jizva chvíli zatlačí ale jinak zcela bez omezení.


30.01.2009 nová diagnóza: Zlomenina člunkové kosti

pokus o backside 360 na totálně ledovým povrchu a výsledek je zase ta hloupá sádra. Podařilo se mi z odrazu odletět rovnou po zádech a ruku sem použil jako brzdu - takže všechno špatně. Doktoři mi sdělili, že je kůstka přesně na hranici nutnosti operace, při mém štěstí se samozřejmě jedná o kůstku která se mimořádně dlouho a těžce hojí. Takže sem jim poděkoval že už sem byl za minulý rok 2x operovanej a radči tomu dám šanci - za 10 dnů mi to zkontrolujou a kdyžtak dostanu šroubek.

26.7.2009 mrška jedna

mrška jedna pobolívá , cítím i úpon a celou patu, přidává se úspěšně i druhá strana zatím neoperovaná - samozřejmě jsem na tuto oblast hypersenzitivní ale domnívám se že nedostatkem chůze a pod. Snažím se alesoň 30min denně chodit a 4x týdně pořádně ekcentrický trénink na schodech a je cítit zlepšení.

14.12.2009 2 roky po O

good news hlásím další milník bez negativ! Při squashi žádný problém, jen další dni po sportu většinou achilovky tahaj- např. když jsem dal minulý týden intenzivní 3 tréninky za sebou tak jsem achilovky cítil silně ale jinak absolutně no problem.

9.1.2009 dont wory be happy - síla pozitivního přístupu

vzkaz pro ty co se bojí a moc si berou k srdci negativní informace z diskuze.
Bát se je zcela přirozený a zdravý vrozený přírodní pud abychom přežili, nicméně s achilovkou nejde o přežití ale o to jak naložíme s naším životem dál = cíl tohoto blogu je aby jsme my potrefení viděli i ty ostatní věci - svět nekončí, je spousta zábavy bez achilovek a jsou věci které neovlivníme a nemá tedy cenu se deptat. Dokládám spoustu pozitivních případů a každý by si z informací zde měl vzít to co se mu líbí a jít svou cestou, ale rozhodně vždy myslet pozitivně chválit se, těšit se, slavit pokroky, plánovat, vzpomínat, zkusit něco nového (na co normálně není čas ).

Tudíž rád bych vám přátelé ve zbrani pomohl trochou statistiky - tento blog v 2009 byl navštíven cca 14 000krát z cca 6000 unikátních IP adres = 6000lidí, řekněme 3000achilovkářů. Z tohoto počtu ti s komplikacemi mají samozřejmě největší chuť nám něco sdělit na diskuzi - sami si můžete spočítat, že jich přesto je zcela mizivé procento = kdo se má málo usmívá, ten je starý protiva hej!! na světě je přece krásně!!!

4.6.2010 AchilloTrain a jiné nesmysly

Je jasné, že člověk se chytá každého stébla a logika říká čím víc to stojí tím víc to pomáhá = proto říkám STOP and THINK. Než si koupíte něco jako AchilloTrain se prostě prvně zamyslete nad tím jak může toto zařízení nebo jakkákoliv ortéza na kotníku pomoci. Žádná ortéza nemá šanci pomoct achilovce v její práci - to prostě není technicky možné. Celá věda AchilloTrain u je dle mě v tom že má podpatek který achilovce zajisté ulehčí - za to ale nemusíte dávat takový money a radši je dát blízkým což prokazatelně dělá nejvíc happy. Mimochodem jsem teď četl něco o evoluční medicíně a ta jasně říká, že nejsme dělaný na žraní a sezení, tak pomozme našim achilovkám pohybem.....

4.12.2011 4 roky

neuvěřitelné 4 roky od rupnutí, teď to beru jako život měnící zážitek který mne rozhodně posunul dál. Stále se snažím alespoň 3 x týdně sportovat, snažím se 2 x týdně o squash kterej mě hrozně baví, hodně chodím - i v halových botech s téměř žádnou podrážkou ( jsem načetl že nejlepší je chodit bez bot ), snažím se bez rozehřátí neposkakovat a nelítat.
Sumasumárum - troufám si tvrdit že achilovka je spokojená.
Na poslední chvíli jsem podal pojistku a trvalé následky ( o 3 cm menší průměr lýtka ) tak se těším že vás poinformuju. Musel jsem požádat o dokumentaci k operaci, takže to bude možná také zajímavé.
(Udatee 18.2: operační protokol nuda, ale zato 340Kč poplatek za poskytnutí od nemocnice. Platím pojistku 362Kč měsíčně a bez průtahů jsem dostal 11 100kč = je to pouze za maximální dobu léčení , trvalé následky atd nic.
Update 21.5 - ještě za trvalky jsem dostal 10 000kč = wienna insurance maximálně rychlý, musím je na tomto místě pochválit)

Určitě si přečtěte nový blog naší spolubojovnice s zánětem achilovky - myslím, že po přečtení 99% z vás se bude cítit zdravější jako mávnutím kouzelného proutkuUsmívající se http://achileastory.blog.cz/

news o Beckhamovi, asi nejprominentnější achiles, šlachu už měl v roce 2006 natrženou. Jen by mě zajímalo jak poznali že se šlacha hojí, u nás to poznávali asi vteřinovým pohledem....
15.března sešití
jeho doktor předpokládá:po prvním měsíci může být víc a víc pohybu a kontrakce svalů, postupně přidávání zátěže.Po dvou měsících je obvykle možné chodit a možná běhat podle průběhu hojení. 3měsíce do tréniku forbalu, do max zátěže cca 4,
26dubna: očekává že nebude hrát do listopadu, snaží se hýbat s kotníkem, šlacha se ještě hojí
11září nastoupil k prvnímu oficiálnímu zápasu

22.1.2012 "meniskus"

bohužel se mi pro změnu po..lalo koleno :( 4 doktoři které jsem s kolínkem navštívil říkali, že je to jasný meniskus. U posledního jsem to nevydržel a zeptal jsem se - byla tam krásná sestřička tak jsem to chtěl natáhnout :). Na dotaz jak se pozná takový jasný zablokovaný meniskus se mi dostalo poněkud dotčené odpovědi " vypadám snad že vidím první koleno ??" a bylo po rozhovoru ( paní doktorce již táhlo na důchod ) Takže Vás znalce našeho zdravotnictví jistě nepřekvapí, že když sem se probral po operaci a sdělili mi že to nakonec byl přetrženej přední křížový vaz a že mi to tudíž nezpravili jsem se ani moc nedivil ...
Při zablokování kolene se prý má jít na sál okamžitě a já čekal měsíc na operaci s nehybnou nohou. Výsledek je že ještě 3.9 nemám koleno uplně zatížitelné, jinak se vazy vzbouří a blokují se.
Takže zase došlo na jiné moje koníčky, které lze částečně provozovat z postele = zahrádka a příroda. Rozjeli jsme projekt na propagaci původních keřů, více info na www.puvodnikere.cz a www.zivakrajina.cz Doufám že nás podpoříte:)

28.7.2014 otestujte se - jsme zrozeni k běhu :)

průběžná aktualizace stavu achilovek: utřžená šlacha je bez obtíží, jen je stále tlustá a tak si ji občas odřu. zato druhá strana občas zabolí a připomene mi tento blog :)

Opakujte si alespoň 100x denně: jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu. Je to totiž pravda, když se podívám na svoji dceru která běhá celý den zcela přirozeně a já neumím ani popoběhnout tak si myslím že někde naše civilizace dělá chybu. Přečtěte si knížku Born to run - Zrozeni k běhu. Je to o tom jak nás evoluce stvořila k běhu, my místo toho furt sedíme, cpeme se a koukáme na reklamy. A hlavně po přečtení dost ušetříte na sportovních botách :) autor totálně roznese měkkou obuv.

Kdo jste ze severu moravy máte zajímavou příležitost nechat se otestovat viz plagát dole.
Jedná se o výzkum v biomechanické laboratoři Ostravské Univerzity a pokud je člověk mimo Ostravu mohou proplatit i cestu. :)
všem Vám blahopřeji, do naší vznešené společnosti přibyl další sympaťák a shodou okolností i současný nejlepší sjezdař a mnohonásobný mistr světa Aksel Lund Svindal.
Bohužel jsem našel jen omezené informace:
19.října ruptura při driblinku s míčem po fotbálku
každý den posiloval nohu i s vacopedem!! - na facebooku má fotky z posilovny
27.11 sundal plastovou sádru
24.12 zahodil berle
1.1. začal skoro normálně chodit
16. ledna po serii testů a cvičení s šlachou začal lyžovat
21.1 v plném tréninku