kapitola 3 POKRAČOVÁNÍ od 29.05.08: Moje rehabilitace po operaci přetržené achilovy šlachy

5. června 2008 v 17:08 | marne |  PŘETRŽENÍ ACHILOVKY
29.05.08 7měsíců po O a 7 dnů před další O
Jsem rád že konečně můžu napsat hodně pozitivního, po půl roce sem nějak nechtěl nic psát neb to nebylo zrovna co bych si představoval.
Nožka po ránu funguje hladce už po pár krocích - stačí začít pořádně odvalovat po patě a je to úplně ono. Občas si večer popoběhnu ( spíš po- po- po -pomalu joguju ) 2- 3 km a nožka je furt v náramný pohodě . Nejlepší zážitek byl zatím ping pong který nožka zvládá nádherně a není cítit žádný handicap ( jen jí samozřejmě člověk napůl podvědomě šetří ) a tak doufám že se to dá považovat za signál k větším zátěžím. Na kole sem jednou dal 45km, nožka přežila i hodinu tenisu, ale při tom se mi vůbec nechtělo do sprintů a takže to ještě není to pravé. Ještě před měsícem jsem měl pocit nejistoty když sem měl na nohu došlápnout z výšky nebo nějak poposkočit a i to se diametrálně zlepšilo. Jen rychlý silový start z pokrčeného kotníku/nohy je ještě cítit jako slabší. Vzhledem k tomu že s přítelkyní v říjnu čekáme narození nové světové šampionky v mnoha sportovních disciplínách lze říci, že ruptura achilovy šlachy nemá negativní účinky na žlázy s vnější sekrecí ani na pud rozmnožovací ( snad jen to mohl být kluk ale vliv ruptury v tomto případě bude asi těžké prokázat )
Kupodivu jsem dopadl špatně jen s in-line bruslema - po prvních absolutně bezproblémových projížďkách sem si z čista jasna rozedřel jizvu tam kde mi začínaj srůsty. Pokusil jsem se ještě 2x nechat zahojit a zas na to vlítnout ale vždy to dopadlo stejně. Tak jsem si zašel do nemocnice a bylo mi řečeno že to vyřeší jen operativní uvolnění kůže od šlachy a že mám keloidní jizvu kterou musí vyříznout taky. Pokoušel jsem se ještě trochu odporovat ( jedná se o jedinou tvrďácko-mužnou jizvu na mém těle a těšil jsme se jak se s ní budu vytahovat ) ale prý je to nutné vyříznout. Furt přemýšlím jestli si jí nenechám našít na čelo.
Snažil jsem se to za poslední měsíc docela intenzivně masírovat a natahovat ale bez výsledku a tak se těším, že po té op bude už vše vyřízené a v pořádku a hlavně ready do snowboardové boty. Je škoda, že při poslední "kontrole" se službukonající doktor neuvolil podívat se mi na patu, neb už by to bylo asi dávno za mnou.
Jinak necvičím, protahuju uplně malinkatě ( zlobím se na sebe ), po ránu sem dělal 2-3x eccentriccký trénink ale teď zkouším chvilku pauzírovat, aby si to oddechlo a náramná pohoda. Ze začátku jsem tohle cvičení bral hodně jako posilovací ale asi to byla chyba. Totiž když sem to okolo pátého měsíce po O. začal dělat jako protahovací ( bez nucení se do jedné nohy ) tak nožka byla spokojenější a navíc mi to vždy náramně pěkně rozhýbalo šlachu.
Pokud zabolí ( už opravdu jen malinko ) tak chvilinku leduju, žádný mastičky, otoky a pod. Divný je že postižená achilovka je často cítit míň něž ta zdravá. Tak jen doufám že je to tím jak tu zdravou přetěžuju, zanedbávám a hlavně hypochondrií jak se člověk hodně soustředí na signály od pat neb tenhle rok žádný další ruptury jaksi neplánuji.
Po ½ roce to bylo o dost pesimističtější -cítil jsem trochu bolestivě patu - hlavně pod úponem achilovky a trvalo to poměrně dlouho než to přestalo a kvůli zkušenostem našeho oboustranného Achilla sem se docela bál. Takže je to zatím taková sinusoida, když to nebolí tak přitvrzuju a pak to začne bolet a musím si dát chvíli pokoj.

11.06.08 zase po O

6.6. asi v 9:00 mi dělali "plastiku" jizvy - vyřízli starou vyvýšenou jizvu a hlavně mi měli odstranit srůsty. Těsně před o. sem se dozvěděl že to může srůst znovu což není zrovna optimální čas. Druhej den sem kulhal domu, bolesti šly vydržet bez prášků, jizva přestala rychle tahat ( už to není ten traktor jako poprvé ), otok minimální a tak se snažím s ní hejbat co to dá. 3den po o už jsem chodil normálně a jizvu smím omejvat. Nožka se sic rychle zberchala, ale srůsty zatím vypadají skoro stejně takže to zatím nevypadá že ta o pomůže. Dok. povídal že kůže byla v podstatě přímo na šlaše a že to nemohl odřízou celý kvůli vyživování tak uvidím.

23.06.08 sádlo vs. 1150Kč

musím vám co nejvřeleji doporučit sádlo. Do teď sem jizvu mazal indulonou a podobnými prostředky co jsem nalezl doma a myslel si že sádlo může bejt jen o trošíčku lepší ale absolutně se to nedá srovnat. Sádlo jizvu a okolí totálně zvláční a bez ponožky to vydrží skoro půl dne namazaný. Ještě docházím na laser kterej taky můžu doporučit ( už ne tak nadšeně - 10 návštěv za 750kč nehrazeno pojišť.), už po 3tí návštěvě mám pocit že se jizva zplošťuje a snad i mírně zatahuje. Pan operatér mi předepsal na jizvu mastičku (jejíž název ani nebudu zveřejňovat ) která mi způsobila docela intenzivní bolest. Měl jsem totiž v lékárně připravenou stokorunu a když se paní lékárnice vrátila s malinkatou krabičkou a vyslovila částku 1150Kč na což moje nervy vyvolaly něco mezi šokem a porodem. Naše zdravotnictví mě vždy dokáže příjemně překvapit...
Hrál sem zase 2x tenis a furt drží, jen sprinty totálně vypouštím. Navenek to vypadá že sem strašně línej ale ještě si opravdu netroufnu sprintovat a odrážet se na plný pecky. Jinak se snažím co nejčastějc na kolo a občas si zajoguju cca 3km. U silnějších odrazů a dopadů je furt cítit jak je nožka slabá, ale při pravidelným běhu a chůzi s odvalováním chodidla už žádný problém.
25.06.08 Nové odkazy a jak to chodí u profíků
Jsem fakt rád že jsem se konečně propracoval v postupu léčby nějakého "profíka". Německá rekordní reprezentantka v bedmitonu Nicol Grether si 17.11.07 utrhla achilovku a 10dnů poté zas když upadla na schodech. Info přebírám z www.nicole-grether.de, postup její léčby:
- ihned až 6týdnů " měkká sádra" typu vacoped, poté speciální boty a 2cm klín na podpatek
- odzačátku mohla zatěžovat 20KG!!
- postupně zvyšování zátěže a snižování klínu o 0,5cm za týden
- 10týden po o. plná zátěž a podpatek 0,5cm, už nepoužívá berle a začíná rehabilitace - 5hodin denně!!!! Rotoped, posilování nohou, nácvik chůze na pásu. Pak masáže,mobilisace, chlazení, elekroproud, bylinné zábaly. Trénink střídavě vytrvalostní a silový zaměřený na horní části těla.
- 5tý měsíc po operaci - joguje 40min ( postupně jí připravovali na běh na pásu , 1min běh 10min chůze, až k 2 x 10min běh ). už trénovala švihadlo a skoky a při nějakém "isokinetickém testu" zjistili že se síla již téměř vyrovná nepostižené noze.
- 7měsíců poO začala zas s turnaji
---------------------------------------------
kolega achiles s krásnými stránkami: http://frama.blog.cz/0702/achilovka
výýborný návod jak postupovat po operaci s nákresy cvičení: http://achillesblog.com/files/2008/03/achilles_tendon_rupture_mass_gen.pdf

02.07.08 Nápad - chcete se zapojit do srovnávání a sdílení?
tak jsem tak přemýšlel co dál s tímto bloq a napadlo mě že by bylo určitě zajímavý i pro Vás ostatní potrefený taky si psát jakýsi internetový deník postupu léčby, aby bylo možné opravdu srovnávat a hlavně mít zdokumentován vlastní progres. Takže kdyby měl někdo zájem tak mi jen pošlete odkaz a já to tu zveřejním. Nebo by jsem tady vytvořil novou kapitolu a dal vám heslo, že by jste si to psali přímo sem.
Včera mi ukončili reha po plastice - asi to nakonec na ty srůsty pomohlo neb už mě tam nechtějí( pro budějovičáky - chodil jsem do Olma R. ) Platil jsme si laser aby jizva byla co nejmenší(10x za 75kč ), na masáž a přístroj VAS - nějaké indukované faradayovy elektr. proudy nebo co a že prý urychlují léčbu a hlavně jdou i přes sádru takže by to asi šlo si nechat předepsat hned od začátku. Jinak srůsty jsou docela dost lepší než před platiskou, jen přemejšlim jestli to náhodou nebylo jen tím sádlem který opravdu zvláčňuje mojí starobnou hroší kůži na úroveň prdelky novorozence.
08.08.08 růžové brýle nebo návrat do ráje??
samé dobré zprávy, sportuju co to dá a řekl bych že celkovou fyzičku mám už jako dřív, sílu v noze také, jen odraz lýtkem z postižené nožky je jetě cítit jako slabější ale jistota v kotníku je na 100%. Dokonce sprintuju při tenisu, dávám na kole hustej terén a strašně mě těší že moje občasné bolení v úponu šlachy a při rozcházení nožky poslední týden (i přes velkou zátěž) zcela vymizela. Předtím mě to občas pobolívalo v tom úponu i celá pata se ozývala až už jsem si myslel že mě to bude pronásledovat furt a tak jsem si pořídil kostivalovou mast za 50kč a občas si dám ekcentrické protahování na schodech, zároveň jsem přestal chladit a teď to vypadá jako v pohádce a už se vidím jak se koupu v prašanu na snowboardu. Všem přeju hodně štěstí ať vám to šlape taky tak!
22.09.08 recenze ubytování na Turnerově chatě u Vydry na Šumavě
ne!! ne!!! ne!!!! ne!!!!! Je to hnus!! Turnerova chta je na nádherném jedinečném místě, dřevěná stilová chata, klid... o přespání na tomto místě jsem snil leta. Realita : jakmile odešli poslední turisti vypustili smečku briardů, takže byl člověk rád že ho nakonec nesežrali natož aby si užil kouzla místa. Současní pronajímatelé - milí lidé z Prahy1 měli skvělý nápad udělat výběh s živou vydrou. Bohužel se jedná o nočního živočicha, který se probouzí až když všichni návštěvníci již dávno odešli a od tédoby do rozbřesku se honí za svým ocasem a levou zadní jak blázen a kviká u toho přesně tak aby člověk neusnul.
Nožka je parádní, jen se furt víc a víc bojím abych zas nevrátil s hlasitým rupnutím na dno. Občasné píchnutí nebo zabolení je už opravdu vzácné, jinak žádné problémy při běžném používání. Minulý týden jsem pod vlivem tekuté metly lidstva začal řádit na pódiu při firemní akci a nožka vydržela i toto zacházení.
Občas protahuju eccentric training - udělám 2x15cviků na sešité nožce a na zahřátí dělám oběma 1x15, taky mažu kostivalem - sem cca v půlce toho balení za 50Kč. V létě s pantoflema to byla paráda, ale teď když namažu a nandám ponožku je po terapii.

10.11.2008 jump sesion na Dachsteinu aneb Grand Opening do zimy 08/09

zdá se mi to z hlediska mého "vážného zranění achilovky" neuvěřitelné a velmi potěšující, že za krásného slunečného počasí a zcela suprových sněhových podmínek jsem přežil celý den snowboardování na Dachsteinu. A to prosím včetně pokoušení štěstí v snowparku ( samo že pro začátečníky ) - trénoval sem rovné skoky a nakonec zkusil i bednu a rainbow- jakoby duhový oblouk který jsem přejel skoro do půlky. Jen sem trochu cítil že zduřelá achilovka trochu tlačí v botě ale jinak absolutně žádné omezení. V nejlepším se má přestat a tak jsem končil na vleku ne jako poslední, ale jen jako jeden z posledních. Teď už se můžu těšit na skvělou zimní sezónu a squash a to pod plným zatížením. Myslím že lepší zprávy už vám můžu dát stěží....

3.12.08 rok poté


mám za sebou 2 squashe ( nasazení na 100% ) a 2 výjezdy na snowboard ( na 80%, ale za to s nácvikem 180). Trochu mě trápí úpon ale hlavní je že stále drží, drží, drží ..............

12.01.2009 odreagování

Moji milí Achilové, přidávám odkaz na plod mého téměř 2 měsíčního pobytu v posteli po operaci - jmenuje se Šárinka: http://www.sampionka.estranky.cz/. Jsou tam i fotky z našich dovolených a tak doufám že Vám to pomůže dostat se na jiné myšlenky!! Zejména seakajaky se mi jeví jako dostatečně bezpečná zábava pro nás všechny, byla to zkušenost na prahu robinzoniády. Dále doporučuji:

Kladruby - koníčci ve své andělské podobě , byli jsme tam na kurzu. Doporučuji návštěvu na jaře když jsou klisny březí a jsou strašně přítulné

Zakynthos - Kalamaki - dlouhatánská pláž se želvičkami ( nic lepšího už si netroufám hledat ). prostě: uvidět ji!! ( želvu v moři ale bez přispění motoráku )

Val Senales - sáňkovat a vůbec se laskat se sněhem 500metrů od otziho (ledového muže) - menší ale o to příjemnější a lidupráznější středisko

Salza - jako začátečník jsem se v té mrazivé vodě docela zapotil... Z nahromaděného strachu jsem dostal nával v jedné soutězce a málem sem neslezl dolu - co člověka nezabije....

Lednicko- Valtický areál - doporučuji nejezdit víc než 5x za sebou nejezdit neb i ta největší krása se omrzí. Večer vyrazit na kole těsně před západem slunce na stezku mezi Lednicí a Valticemi a vychutnávat si jednotlivá zastaveníčka.


Jinak na snowboardu jsem cca 2x týdně ( už mi to začíná jít ) a hodlám začít chodit pravidelně na squash (což se může vymstít). Po hustým squashi mám furt uplně vyřízené holenní svaly ( okamžitě tuhnou ještě 3dny poté ), asi jednou týdně protáhnu nožky eccentrickým tréninkem a taky mě příležitostně pálí jizva, v snowboard botě cítím, že jizva chvíli zatlačí ale jinak zcela bez omezení.


30.01.2009 nová diagnóza: Zlomenina člunkové kosti

pokus o backside 360 na totálně ledovým povrchu a výsledek je zase ta hloupá sádra. Podařilo se mi z odrazu odletět rovnou po zádech a ruku sem použil jako brzdu - takže všechno špatně. Doktoři mi sdělili, že je kůstka přesně na hranici nutnosti operace, při mém štěstí se samozřejmě jedná o kůstku která se mimořádně dlouho a těžce hojí. Takže sem jim poděkoval že už sem byl za minulý rok 2x operovanej a radči tomu dám šanci - za 10 dnů mi to zkontrolujou a kdyžtak dostanu šroubek.

26.7.2009 mrška jedna

mrška jedna pobolívá , cítím i úpon a celou patu, přidává se úspěšně i druhá strana zatím neoperovaná - samozřejmě jsem na tuto oblast hypersenzitivní ale domnívám se že nedostatkem chůze a pod. Snažím se alesoň 30min denně chodit a 4x týdně pořádně ekcentrický trénink na schodech a je cítit zlepšení.

14.12.2009 2 roky po O

good news hlásím další milník bez negativ! Při squashi žádný problém, jen další dni po sportu většinou achilovky tahaj- např. když jsem dal minulý týden intenzivní 3 tréninky za sebou tak jsem achilovky cítil silně ale jinak absolutně no problem.

9.1.2009 dont wory be happy - síla pozitivního přístupu

vzkaz pro ty co se bojí a moc si berou k srdci negativní informace z diskuze.
Bát se je zcela přirozený a zdravý vrozený přírodní pud abychom přežili, nicméně s achilovkou nejde o přežití ale o to jak naložíme s naším životem dál = cíl tohoto blogu je aby jsme my potrefení viděli i ty ostatní věci - svět nekončí, je spousta zábavy bez achilovek a jsou věci které neovlivníme a nemá tedy cenu se deptat. Dokládám spoustu pozitivních případů a každý by si z informací zde měl vzít to co se mu líbí a jít svou cestou, ale rozhodně vždy myslet pozitivně chválit se, těšit se, slavit pokroky, plánovat, vzpomínat, zkusit něco nového (na co normálně není čas ).

Tudíž rád bych vám přátelé ve zbrani pomohl trochou statistiky - tento blog v 2009 byl navštíven cca 14 000krát z cca 6000 unikátních IP adres = 6000lidí, řekněme 3000achilovkářů. Z tohoto počtu ti s komplikacemi mají samozřejmě největší chuť nám něco sdělit na diskuzi - sami si můžete spočítat, že jich přesto je zcela mizivé procento = kdo se má málo usmívá, ten je starý protiva hej!! na světě je přece krásně!!!

4.6.2010 AchilloTrain a jiné nesmysly

Je jasné, že člověk se chytá každého stébla a logika říká čím víc to stojí tím víc to pomáhá = proto říkám STOP and THINK. Než si koupíte něco jako AchilloTrain se prostě prvně zamyslete nad tím jak může toto zařízení nebo jakkákoliv ortéza na kotníku pomoci. Žádná ortéza nemá šanci pomoct achilovce v její práci - to prostě není technicky možné. Celá věda AchilloTrain u je dle mě v tom že má podpatek který achilovce zajisté ulehčí - za to ale nemusíte dávat takový money a radši je dát blízkým což prokazatelně dělá nejvíc happy. Mimochodem jsem teď četl něco o evoluční medicíně a ta jasně říká, že nejsme dělaný na žraní a sezení, tak pomozme našim achilovkám pohybem.....

4.12.2011 4 roky

neuvěřitelné 4 roky od rupnutí, teď to beru jako život měnící zážitek který mne rozhodně posunul dál. Stále se snažím alespoň 3 x týdně sportovat, snažím se 2 x týdně o squash kterej mě hrozně baví, hodně chodím - i v halových botech s téměř žádnou podrážkou ( jsem načetl že nejlepší je chodit bez bot ), snažím se bez rozehřátí neposkakovat a nelítat.
Sumasumárum - troufám si tvrdit že achilovka je spokojená.
Na poslední chvíli jsem podal pojistku a trvalé následky ( o 3 cm menší průměr lýtka ) tak se těším že vás poinformuju. Musel jsem požádat o dokumentaci k operaci, takže to bude možná také zajímavé.
(Udatee 18.2: operační protokol nuda, ale zato 340Kč poplatek za poskytnutí od nemocnice. Platím pojistku 362Kč měsíčně a bez průtahů jsem dostal 11 100kč = je to pouze za maximální dobu léčení , trvalé následky atd nic.
Update 21.5 - ještě za trvalky jsem dostal 10 000kč = wienna insurance maximálně rychlý, musím je na tomto místě pochválit)

Určitě si přečtěte nový blog naší spolubojovnice s zánětem achilovky - myslím, že po přečtení 99% z vás se bude cítit zdravější jako mávnutím kouzelného proutkuUsmívající se http://achileastory.blog.cz/

news o Beckhamovi, asi nejprominentnější achiles, šlachu už měl v roce 2006 natrženou. Jen by mě zajímalo jak poznali že se šlacha hojí, u nás to poznávali asi vteřinovým pohledem....
15.března sešití
jeho doktor předpokládá:po prvním měsíci může být víc a víc pohybu a kontrakce svalů, postupně přidávání zátěže.Po dvou měsících je obvykle možné chodit a možná běhat podle průběhu hojení. 3měsíce do tréniku forbalu, do max zátěže cca 4,
26dubna: očekává že nebude hrát do listopadu, snaží se hýbat s kotníkem, šlacha se ještě hojí
11září nastoupil k prvnímu oficiálnímu zápasu

22.1.2012 "meniskus"

bohužel se mi pro změnu po..lalo koleno :( 4 doktoři které jsem s kolínkem navštívil říkali, že je to jasný meniskus. U posledního jsem to nevydržel a zeptal jsem se - byla tam krásná sestřička tak jsem to chtěl natáhnout :). Na dotaz jak se pozná takový jasný zablokovaný meniskus se mi dostalo poněkud dotčené odpovědi " vypadám snad že vidím první koleno ??" a bylo po rozhovoru ( paní doktorce již táhlo na důchod ) Takže Vás znalce našeho zdravotnictví jistě nepřekvapí, že když sem se probral po operaci a sdělili mi že to nakonec byl přetrženej přední křížový vaz a že mi to tudíž nezpravili jsem se ani moc nedivil ...
Při zablokování kolene se prý má jít na sál okamžitě a já čekal měsíc na operaci s nehybnou nohou. Výsledek je že ještě 3.9 nemám koleno uplně zatížitelné, jinak se vazy vzbouří a blokují se.
Takže zase došlo na jiné moje koníčky, které lze částečně provozovat z postele = zahrádka a příroda. Rozjeli jsme projekt na propagaci původních keřů, více info na www.puvodnikere.cz a www.zivakrajina.cz Doufám že nás podpoříte:)

28.7.2014 otestujte se - jsme zrozeni k běhu :)

průběžná aktualizace stavu achilovek: utřžená šlacha je bez obtíží, jen je stále tlustá a tak si ji občas odřu. zato druhá strana občas zabolí a připomene mi tento blog :)

Opakujte si alespoň 100x denně: jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu, jsem zrozen k běhu. Je to totiž pravda, když se podívám na svoji dceru která běhá celý den zcela přirozeně a já neumím ani popoběhnout tak si myslím že někde naše civilizace dělá chybu. Přečtěte si knížku Born to run - Zrozeni k běhu. Je to o tom jak nás evoluce stvořila k běhu, my místo toho furt sedíme, cpeme se a koukáme na reklamy. A hlavně po přečtení dost ušetříte na sportovních botách :) autor totálně roznese měkkou obuv.

Kdo jste ze severu moravy máte zajímavou příležitost nechat se otestovat viz plagát dole.
Jedná se o výzkum v biomechanické laboratoři Ostravské Univerzity a pokud je člověk mimo Ostravu mohou proplatit i cestu. :)
všem Vám blahopřeji, do naší vznešené společnosti přibyl další sympaťák a shodou okolností i současný nejlepší sjezdař a mnohonásobný mistr světa Aksel Lund Svindal.
Bohužel jsem našel jen omezené informace:
19.října ruptura při driblinku s míčem po fotbálku
každý den posiloval nohu i s vacopedem!! - na facebooku má fotky z posilovny
27.11 sundal plastovou sádru
24.12 zahodil berle
1.1. začal skoro normálně chodit
16. ledna po serii testů a cvičení s šlachou začal lyžovat
21.1 v plném tréninku
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fint Fint | E-mail | 9. července 2008 v 9:25 | Reagovat

Ahojte, tak aj sa pridam do spolocnosti roztrhnutych achiloviek. Stalo sa mi to vo vyskoku pri futbale 8.6.08. na druhy den operacia a dlaha az po stehno. takto som bol 4 tyzdne a dnes mi dlahu skratili pod koleno. cakal som ze mi achilovku natiahnu ako mnohi pisete do 90° uhla ale nestalo sa tak, doktor nohu ani nevidel, proste povedal skratit o dva tyzdne kontrola. noha sa zatial javi, ze sa zotavuje, len lavu stranu chodidla smerom k malicku mam este napoly necitlivu a neviem hybat malickom. inak pytal som sa pri kontrole ci uz poculi nieco o vacopede. divali sa na mna ci som nespadol z marsu, vivat nase zdravotnictvo. prajem vsetkym skore uzdravenie

2 Honza Honza | 21. listopadu 2008 v 14:38 | Reagovat

Tak sem se taky utrhnul. 5.9.08 v závěru fotbalového tréninku (http://www.cimelice-fotbal.cz/press7.php). "Koupil" sem si pronájem vacoped achil a musím říct, že ačkoli tady někdo říká, že jsou to vyhozené peníze, tak nejsou. Je to totální bomba. Od toho 2-3 týdne jsem mohl plně našlapovat bez berlí, podpatek 30°. Po dalších dvou týdnech změna úhlu na 15°. 1 den sem si zvykal, bolelo to, chodil s berlema, ale další den zase zatěžování naplno, bez berlí. Navíc je to celkem frajeřina, chodit ve Vacopedu mezi lidmi, jste centrem pozornosti a občas můžete hodit nějakou chytrou radu a tak :) Za 2 týdny budu 3 měsíce od O. Mám za sebou nějaké rehabilitace, chodím skoro bezbolestně a už to připomíná chůzi. Myslím ,že za to vděčím Vacopedu, protože tím, že jsem mohl našlapovat se z nohy nestal totální pahýl, ale stehno zůstalo osvalené, lýtko o trochu méně, přece jen bylo zavřené bez pohybu v botě. 10.1. bych měl jet na lyže do Alp (4 měsíce od operace) doktorka i na rehabilitaci mi říkali, že by neměl být žádný problém, že v lyžáku bude noha dostatečně fixovaná. Šila mě doktorka, prý to bývá lepší, protože ženy jsou na šití pečlivější. Nakonec jsem za to celkem vděčnej, i když sem byl v první fázi naštvanej, že mě nešili ten večer, co sem přijel do nemocnice, kde měl službu primář, ale měl tam nějakou bouračku. Tak se v tom nechtěl vrtat, nakonec by to odbyl a bylo by to. Co mi říkali kamarádi se sádrou, kteří se nemohli na nohy postavit ani v bazénu, nebo jim noha příšerně otékala a bolela 2 měsíce od operace, fakt Vacoped doporučuju. Akorát mám trochu strach, doktorka říkala, že sem měl achilovku zdegenerovanou vývojem, že by se stejně utrhla, sport to jenom popohnal, ale v případě, že to tak je, a nebylo to nějaké zranění z dětství, je pravděpodobné, že se mi utrhne i druhá - armorovat se to nedá, takže půjdu na sono a uvidíme, je možné že si to vyzkouším ještě jednou. Což by mě moc nepotěšilo, sice je to celkem fajn, z domova se dobře pracuje, ale člověk kyne, zbývají mi ještě 3-4 měsíce bez pohybu, nevím, jak to vydržím, ale uvažovat o dalším půl roce nehybnosti, hmhmhm. Přeci jenom člověku táhne na 31, jednu sezónu je nejlepším střelcem týmu a v další sezóně si nekopne, ale myslíme pozitivně, jsou horší nemoci a situace

3 džupka džupka | E-mail | 21. ledna 2009 v 20:51 | Reagovat

Ahoj. Stejně tak jako asi vetšina přispěvatelů tohoto blogu jsem si přetrhnul achilovku (7.12. 08) při docela banální situaci.  Hráli jsme již 2nd zápas předposledního kola volejbalu, 1st set byl již téměř u konce, když jsem při rozběhu na "rychlíka" ucítil a uslyšel "COSI". Nic velkýho to nebylo, ani naposlech ani pocitově, prostě jsem měl pocit, že jsem prošlápnul parketu a ta udělala patřičný zvukový efekt...nic víc, nic míň...až při sáhnutí si na nožku nad patou jsem pochopil, že silvestr v Dolomitech a ani další lyžařské exkurzy do Itálie se mě tuto sezonu netýkají. O volejbalu ani nemluvě. Za cca 5 hodin jsem již ležel na pokoji chirurgie FN Plzeň se "slátanou" nohou. Teď něco málo o týdnech následujících...Docela jsem bojoval s jinak perfektním osazenstvem Chir. A FN Plzeň o to zda je opravdu nutná 3 měsíční sádrová tortura - 6 týdnů 45° a 6 týdnů 0° sádra. Nakonec jsem pochopil, že tudy cesta nepovede. Oslovil jsem kamarády (nevím jestli bohužel nebo bohudík - vstaženo k "obyčejnému smrtelnému pacošovi" bez konexí, ale je to pořád tak!), ...mám již přes měsíc Vacoped a neměnil bych za žádnou cenu ("pár" sáder jsem již měl, tak snad nemelu uplný nesmysly). Počínaje komfortem nošení (otoky, alergické reakce pokožky atd,), přes možnost průběžné podpory hojení "jizvičky" až po hygienu a vlastní rehabilitaci vůbec. Shrnuto-podtrženo (pouze můj názor): Když už se Vám/Ti achilovka "urve"(zřejmě ano, když čteš tento blog), není to konec světa, i když to nas... a to dost! Pokud to jen půjde, tak tak žádná sádra, ale Vacoped, nebo dlaha a pak Vacoped. Vacoped sundavat, co to jen půjde - noha je tak ztuhlá, že sami s ní pohnout nemůžete - na druhou stranu i 2m/kroky pro knížku, pití či mobil (byť zvonící) udělat jen s Vacopedem!!!  Já jsem do sebe ještě "sypal" wobenzym a gelatinu (tu už asi napořád, jelikož před rokem a půl jsem byl na operaci s utrženým úponem bicepsu). Dál se uvidí, ale určitě ještě napíšu své poznatky po nějaké době rehabilitace. Ještě jsem si uvědomil, že den před "big bang" jsem si koupil nový běžky, vázání, hole a boty, prostě komplet výbava ;-)

4 Macho (část 1) Macho (část 1) | E-mail | 28. února 2009 v 10:09 | Reagovat

Zdar Achilláci,

tohle je můj dosavadní průběh po sutuře ruptury achillovky:

1. prvních 12 dní po O sádrová dlaha po koleno 30°. Absolutní klid.

2. 12 - 27 den po O. Vacoped 30°. Doma noha na volno. Vacoped jen na ven a na spaní. Na nohu došlapuji pouze vahou nohy samotné.

3. 28 - 35 den po O. Vacoped 15°. Chodím pod dvou, s berlemi, ale po dvou, již neskáču po jedné noze. Nohu při chůzi plně zatěžuji, pokud necitím bolest.

To je dosavadní průběh. Část 2. napíšu později :) Budu vděčný za každou radu od Achilláků, kteří jsou o pár měsíců blíže ke sportu :)

5 Macho Macho | E-mail | 1. března 2009 v 10:41 | Reagovat

4 Honza: Jak jsi zvládl v lednu lyžovačku v Alpách (4 měscíce po O)? Dalo se to?

6 cuda cuda | E-mail | 9. března 2009 v 21:28 | Reagovat

Zdravím všechny, hlavně přetrženiny :-),

píšu malou dosavadní rekapitulaci mé rekonvalestenci:

27.1.09 jsem si při fotbale u výskoku přetrhl achilovku na pravé noze. V nemocnici to bylo snad úplně stejné jak to tu skěle popisuje Marne. Nedostal jsem od nich zatím žádnou informaci.

27.1.09 - na pohotovosti (v Olomouci) mi byla dána dlaha (pod koleno) na nohu se slonem na špičku, při které sádrující doktor moc nemohl pochopit, že tu špičku víc neskloním. Ptal jsem se ho, jak mám natáhnout špičku dopředu, když mám přetrženou achilovku? On neodpověděl

28.1. operace, ke které mi nikdo nic neřekl, jen jsme den předtím podepsal, že můžu při anestézii umřít. Noha byla dána zpět do připravené dlahy

29.1. jsem byl poslán dom bez jediného vysvětlení, jak operace proběhla. A že jsem se snažil i ptát. Odpověď byla jen úsměv primáře :-)

5.2. kontrola u doktora, na kterého jsem si musel postát na jedné noze ve frontě u okýnka asi 0,5 hodiny. Při sundání dlahy doktor konstatoval, že je to ještě nateklé (jak jinak po tom stání :-) ) a že vytáhnou stehy až příští týden.

12.2. kontrola u doktora (tentokrát jsem nemusel tak dloho stát) a vytažení stehů. I při snaze zjistit, kde přesně jsem měl achilovku přetrženou a jak to vypadalo při operaci jsem se nic moc nedověděl (kontrarozvědka může závidět)

19.2. výměna dlahy za sádru "chodící s podpadkem pod koleno" byla snaha ji zasádrovat v pravém úhlu. Skoro se to povedlo.

tak 21.2. už chodím po této noze a čekám na 12.3. kdy mi sádru sundají a začne rehabilitace. Zatím se snažím hýbat špičkou a trošku jak kdyby tlačit do sádry dolů a nahoru (jak sádra umožňuje). Teď už jen doufat, že mi to znovu nerupne :-)

7 Cuda Cuda | E-mail | 12. března 2009 v 15:39 | Reagovat

Zdravim Vás o nějaký ten den později. Dneska

12.3.2008 mě po 6 týdenní (3 týdny dlaha, 3 týdny chodící sádra s podpadkem) fixace nohy konečně nohu uvolnili. Jizva (cca 12 cm dole posunutá trošku k vnitřnímu kotníku, asi aby pak tak nedřely boty na patě) vypadá celkem dobrá není ani nějak extra tvrdá. Zkusil jsem se už i v den sundání na ni postavit, a chodit bez berlí, ale chodím, jak když jsem měl sádru, nohu vytočenou do strany tak bych extra nenapínal achilovku, ale jde to. Kotník se trošku hýbe (když se posadím a koleno holeň mám kolmo k zemi, tak zdvihnu špičku (nepočítám prsty) asi 1 - 2 cm. Zkusim jsem jet na rotopedu (min. zátěž), asi 3 minuty v kuse, šlo to, ale asi jsem nezabíral na špičku :-). Tak hurá a všem brzké uzdravení ZDAR.

8 Cuda Cuda | E-mail | 12. března 2009 v 15:41 | Reagovat

oprava textu u (když se posadím a koleno holeň .... mělo být jen holeň :-)

9 arvi arvi | E-mail | 19. března 2009 v 14:41 | Reagovat

Zdravim vsechny achilaky,

nasleduje popis meho "pripadu"

23.2.2009 - po hodine a pul hrani squashe jsem vyrazil za mickem a skacel se k zemi. Podezrival jsem spoluhrace, ze me seknul raketou do lytka, protoze presne tak jsem to citil. Pozadavek na recepcni, aby nam ukazala zaznam z kamery byl negativni - kamery tam nemeli :-). Dobelhal jsem se do sprchy a dokonce doridil asi 5 km domu. Spojka se mackala blbe, ale porad jsem byl presvedceny, ze to mam jenom narazene a do zitrka to prejde

24.2. - druhy den to bolelo asi stejne, vzal jsem si den dovolenou a doma nohu poradne protahoval (!). Porad jsem si myslel, ze to je jenom narazene a potreba protahnout...

(Den O)25.2. - rano jsem se vypravil (opet autem) ke svoji doktorce - doufal jsem, ze mi na to da nejakou masticku (jako pred mesicem na koleno, shodou okolnosti na druhe noze) a pojedu domu. Pani doktorka byla ale jineho nazoru a bez nejmensich pochybnosti konstatovala diagnozu pretrzenou achilovku. Pry pujdu hned do spitalu. Pocit, ze pujdu na operaci a stravim x mesicu jako lazar byl asi milionkrat horsi nez samotna bolest pri rupture. No nic. Ukecal jsem ji, ze si jeste s autem odjedu domu, z domu si objednal taxika a uz jsem se hlasil ve Vinohradech na ortopedii. Doktor potvrdil diagnozu, sup se mnou na pojizdne luzko a uz me vezli do pokoje. Operace byla naplanovana az na sestou vecer, protoze jsem se pred odjezdem do nemocnice (chytre ;-) naobedval. Anesteziolog povoli anestezii nejdriv po 6 hodinach od posledniho jidla...

Asi pul hodky pred operaci prisel anesteziolog, popovidal si se mnou na tema celkove nebo lokalni anestezie a dal mi podepsat lejstra. Vzal jsem celkovou - podle jeho slov to je v dnesni pokrocile dobe uz skoro jedno.

Na sale jsem jeste s doktorama a doktorkama sprymoval, pak do me soupli pres kapacku nejakou dobrotku a probudil jsem se az za dve hodiny zpatky na pokoji. Noha zase v sadrove dlaze, ale vsechno ok, ani to moc nebolelo, blbe mi nebylo, proste pohoda. Sestricka me kazdou hodinu otravovala abych se vymocil (do bazanta, chodit se nesmelo) a prej kdyz ne, tak me "vycevkuje". Nevim co to je, ale podporilo to mou snahu a nakonec se povedlo i bez cevek.

(Den O+2) - v nemocnici jsem si polezel vseho vsudy jeden cely den a v patek rano uz me pustili domu. Porad se sadrovou dlahou, akorat jsem pred opustenim nemocnice absolvoval vycvik chuze s berlemi. Objednal jsem si sanitku, zaplatil regulacni poplatek a supaj dom. To bylo v patek.

(Den O+5) - kontrola v nemocnici, prevazani, porad sadrova dlaha. S doktorem jsem se domluvil, ze mi da Vacoped, ale az za cca 9 dni. Rovnou z nemocnise jsem pak jel do prace (!). Mam sedave zamestnani u PC a zrovna mame termin, takze me bylo potreba.

(Den O+14) - dostal jsem Vacoped (na 30 stupnu), za necelych 2300 Kc. Sice mi trochu couha palec, ale normalne s nim chodim i bez berli, vubec nic neboli, achilovku nenamaham. Tak dvakrat za den mazu veprovym sadlem bez soli a arnikovou masti. Jinak porad jezdim do prace (firma plati taxika), takze nedegeneruju sam doma.

(Den O+22) - Vacoped sundavam kdyz sedim a kdyz spim. Ze zacatku jsem mel strach sundavat ho pri spani, ale fakt zadny problem. Jedine ze bych byl namesicny, ale s tim problem nemam. Chodim na kratke vzdalenosti (po byte, v praci) bez berli, na delsi s berlema, ale to uz beham jak Bolt. Dokonce uz i ridim, zadny problem. Akorat nesmim padnout do sparu policajtu. Do prace furt tagem (blbe se tu parkuje a kdyz to plati, tak co :)

(Den O+28) - je naplanovana kontrola a Vacoped na 15 stupnu, tak jsem zvedav...

Radek

10 cuda cuda | E-mail | 21. března 2009 v 22:14 | Reagovat

na tu jizvu doporučuju měsíčkovou mast od firmy Aromatica. Stojí 54 Kč a mastí taky fakt dobře a dle mě jizvě dost příznivě prospívá. Zlepšuje se to skoro před očima. Dále než se namaže jizva, tak ji na sucho promasírovat (pak se prý líp prokrvuje a "rozbíjí" dle inforamcí od rehabilitační sestry)

11 Petra Petra | 7. dubna 2009 v 19:28 | Reagovat

Ahoj všem,

říkala jsem si, že sem přidám svoji story až bude po všem, ale nějak to pořád nebere konce...tento týden je mi navíc nějak hůř - měla jsem měla místo berlí držet v ruce hůlky a brázdit svahy v Livignu....

20.2. - pátek - po druhém setu squashe rána jako blázen, ležím na zemi, vůbec nechápu co se děje - když jsem pak mezi lýtkem a patou viděla prázdno, bylo to jasné. Zaplavilo mě totální zoufalství, vždyť teprve před pěti týdny jsem se rozloučila se sádrou na ruce (člunková kost, volejbal)...

21.2. 00:01 - operace v CA, na pokoji jsem se probudila se sádrovou dlahou po koleno, noha do špičky (původně jsem si teda myslela, že se určitě neproberu, vždyť se toho může tolik stát, navíc když člověk asi 10x podepisuje papír, že to, že tam může umřít je mu stejně jasné jako to, že se dveře otvírají a zavírají)...ta noc byla děsivá, ale pak už, co se bolesti týká, víceméně pohoda...v nemocnici jsem si pobyla 3 dny, pak jsem vyfasovala berle a hurá domů

3.3. vytažení stehů po 10 dnech

17.3. sádra ex, místo ní ortéza s nohou do pravého úhlu jak to šlo...pořád žádné našlapování...ale konečně jsem si po tom squashi mohla nohu (resp. to co zůstalo) umýt...další kontrola za 3 týdny, Vacoped mi pan doktor nedoporučil - co se dá dělat, odborník je on, za ty ušetřené 2000 si koupím voděodolný mp3 přehrávač do bazénu :)...jak už se na to těším!

Bez nějaké větší procvičovací snahy jsem v průběhu těch 3 týdnů nohu dostala do pravého úhlu, jizvu si masíruju sádlem, poctivě jím Phlogenzym - myslím že pomohl, i když jako farmaceut nejsem s jeho mechanismem účinku úplně ztotožněná :)

7.4. (dnes) - kontrola po 3 týdnech, 45 dní po O - popravdě jsem po dnešku celkem zklamaná - výsledkem mé návštěvy jsou další 3 týdny doma, vyfasovala jsem poukaz na rehabilitaci - teď hledám na netu kam jít...zatím pořád nemám došlapovat, při sezení/ležení si ortézu už můžu sundat...na noc si ji ale poctivě dám - ...zrovna včera jsem totiž lítala :)...

Každopádně všem zdar a sílu...strašně se těším, až sem za několik měsíců napíšu něco jako..."právě jsem se vrátila z bruslení a bylo to úplně v pohodě"...:) Zatím mám teda o něco nižší cíl - začít rehabilitovat a naučit se chodit...nebo aspoň kulhat...ať můžu ven :) Tak snad se nám to co nejdřív podaří!!!

12 Pepa Pepa | 7. dubna 2009 v 23:46 | Reagovat

Ruptura byla pro mne zcela neznámé a nezařaditelné slovo. Dnes vím - i díky tomuto serveru - že se slovem kultura se to jenom rýmuje. 28.3. hodina a půl čtyřhry badmintonu za námi, výskok, řev, nadávka na spoluhráče ať dává pozor.. Otočení a zjištění, že spoluhráčka je na opačném konci kurtu nevěští nic dobrého. Noha jak po zásahu bleskem, nebo pendrekem na Národní třídě. Po cca 30-ti minutách se na to dá postavit-na patu. Bude to dobré - jinak se prý s tím nedá chodit. Autem se dá dojet domů. Pro jistotu se nechám odvést na pohotovost do nemocnice a už to jede. Sono potvrzuje, achilovka na vlásku. Stalo se v 11.30 a ve 14.00 ležím poprvé v životě pod reflektory operačního sálu. Narkóza do páteře na spodek - prý lepší než celková, protože při poloze na břiše by museli intubovat. Věřím a doufám.. Za hodinu hotovo-prý byla nějak celá rozhadrovaná-beru to jako špatnou zprávu. Čeká mě první noc v nemocnici-nesmím 24 hodin vstát. Na noze dlaha s fáčem - noha do špičky. Bolí jen první den, potom celkem v pohodě. Ve čtvrtek 2.4.2009 propuštění /připoměl jsem se/ stehy dobré, noha nebolí. Doma ihned sedám k netu a zjišťuji,co mne čeká. V nemocnici jsem se toho moc nedozvěděl, jenom že mám 10.4. přijít na stehy a sádru. Našel jsem info o VACOachill. Zjistil jsem, že v našem městě se nepoužívá. Cena cca 2300,- Ale protože jsem chtěl odlehčenou sádru, která je asi za 700,- a musí být 2x není to až o tolik dražší. A protože je okolo ní dost chvály ...  Kontaktoval jsem e-mailem primáře s požadavkem. Říkám si buď a nebo. A bylo buď - odpověděl, že vše zajistil a v pátek bude pro mne VACOachill připraven. Tak se potom ozvu, jestli jsem se nechal napálit, nebo je to opravdu o tolik lepší.

13 arvi arvi | E-mail | 16. dubna 2009 v 18:51 | Reagovat

pridavam update stavu:

O+4 tydny - kontrola v nemocnici, Vacoped nastaven na 15 stupnu. Jizva se krasne hoji, bez problemu.

O+6 tydnu - sam jsem si nastavil uhel na 0 stupnu (po predchozi dohode s lekarem). Normalne jezdim s Vacopedem na kole, dlouhe vylety, zadne omezovani. Autem uz taky jezdim - zacal jsem hned 2 tydny po operaci, jakmile jsem dostal Vacoped. Zatim zadni policajti a je to naprosto vpohode. Berle vubec nepouzivam, ujdu s Vacopedem klidne i kilometr. Doma a v praci chodim i bez neho.

O+8 tydnu - domluvena kontrola u lekare. Nastavi mi Vacoped na kloubovy pohyb +- 15 stupnu. Pry jen pro jistotu to jeste nechce sundavat. Mam ten posledni tyden naplanovanou dovolenou u more, takze to zrejme sundam o par dni drive.

Celkove hodnotim Vacoped nadmiru kladne - noha je rozpohybovana, nechci domyslet, jak by vypadala po 8 tydnech v sadre. Stacilo tech 14 dni. Pomalu zacnu zjistovat kde je v Praze dobra rehabilitace a pripadne zda mi pojistovna zaplati nejake lazne.

Brzke uzdraveni vsem!

14 Dana Dana | 19. dubna 2009 v 15:42 | Reagovat

Ahoj Achiláci, velké díky autorovi těchto stránek, že ho napadlo podělit se o zážitky s achilovkou s ostatními. Mě moc pomohly - než mi 14.2.2009 rupla achilovka při badbintonu neměla jsem o tomto úrazu ani ponětí. Operace byla hodinu po úrazu naštěstí laparoskopicky, takže mi odpadly starosti s jizvou, 10 dnů dláha, pak Vacoped 1. týden 30 stupňů,2. týden 15 bez nášlapu, 3. týden 15 s nášlapem 1/3 váhy, 4. týden 10, 5. týden nula, od 8. týdne nášlap plnou váhou s odkládáním berlí na kratší vzdálenosti. Doma už chodím - resp. snažím se o chůzi bez Vacopedu. 23.4. jdu na kontrolu a doufám, že se ho už zbavím - i když musím konstatovat, že je to báječná věc - umožnila mi nejen si nohu omývat a masírovat, ale začít s mírnou rehabilitací již 4. týden po operaci - vířivka, elektro, lehké cvičení, od 7. týdne i bazén a rotoped.Do práce jsem díky Vacopedu šla už po 3. týdnech - mám sedavé zaměstnání a nohu pokládám na druhou židli do vodorovné polohy. Nebolí, ale stále mám v oblasti kotníku otoky a sníženou hybnost. Přeji všem stejně postiženým brzké uzdavení a těším se na příští víkend -doufám, že už vyjedu na opravdovém kole.

15 Macho (část 2) Macho (část 2) | E-mail | 14. května 2009 v 20:34 | Reagovat

Jsem 3,5 měsíce po operaci a chodím po špičkách, říďte se tímto: http://achillesblog.com/files/2008/03/achilles_tendon_rupture_mass_gen.pdf
Rád zodpovím vaše dotazy - kontaktujte mě emailem.

16 Líba Líba | E-mail | 4. června 2009 v 13:06 | Reagovat

Zdravím,nevím jestli to je zde ještě aktuální,ale-taky mám problém:jsem po operaci v plce března,nebyla mrcha ruplá,pouze naprasklá a v zánětu.Od té doby to stojí za houby,stále bolest,otoky,zánět-antibiotika střídaj antib.,je to zarudlý,a prostě to stojí za starou belu.Je to normální?A co dál?Ani ten doktor si asi neví rady.Dík a ahoj L.

17 Iva Iva | E-mail | 12. června 2009 v 19:26 | Reagovat

Zdravím všechny. Moje story. Přetržená achilovka při sqvoši 2.4.09 Operace, týden sádra pod zadek, pak 6 ýdnů vacuped. Teď rehabilitace, přijde mi málo dynamická pouze  podvodní masáž a půl hodiny cvičení dvakrát týdně. Tak protahuju sama, ale noha hrozně otéká a tím pádem i bolí. Chodím tak na 5 hodin do práce kde sedím, ale nohu dole, pak dorazím domů a leduju a protahuju. Chodím teda spíš pajdám jen po místnosti, na procházky venku to není, hodně bolí pata, kotník po každé takové cestě jak bambule, ale už se pomalu postavím aspoň na špičky. Brusle můžu pomalu odepsat. Co poradíte vy už zkušení. Dík a ahoj Iva  

18 skoty skoty | E-mail | 26. června 2009 v 19:02 | Reagovat

potřeboval bych vědět kolik dostanu odškodnění za ruptutru achilovky? díky -stačí odhad, každý má pojistku jinou to vím. Díky (mám pojistku Flexi-stalo semi to když mi spadla klada na patní kost díky)

19 Lenka Lenka | E-mail | 30. července 2009 v 15:33 | Reagovat

Dobrý den, vážení achillovkáři, obracím se na vás do éteru s prosbou o radu, neboť možná brzy rozšířím vaše řady, protože při akutním zánětu a velmi pomalé konzervativní léčbě akutního zánětu pouzdra se vlastně nic k lepšímu neděje a bolí to čím dál víc, zarudlé, teplé a tepající - a bojím se, že si ji někde neopatrně přetrhnu. Na netu jsem narazila na tento úžasný blog, proto vřelé díky autorovi i vám všem přispěvovatelům, ale o zánětu a následné operaci jsem se dočetla kusé informace u profisportovců a jen stručné doporučení špičkového triatlonisty-ať se to neodkládá, že jiné řešení vlastně ani není, když už proběhly degenerativní změny v obalu, který je třeba rozřezat a pročistit a dát pozor na chirurga, že ne každý to dobře umí vevnitř probrat. Moje historie: s achillovkou se trápím víc než dva roky, při první návštěvě u specialisty jsem dostala bez varování injekci kortikoidu, která zabrala tak na půl roku. Dál jsem se věnovala spinningu a jiným lehčím sportům, ale samozřejmě se zánět vrátil. Klasická léčba nezabírá, proběhla série ultrazvuků, pauza, kotrola, pomazávání antirevmatiky Veronal, Fastum-gel(lepší), pojídání Veronalu, Ibuprofenu, Validu (teď už radši nic, protože to zkresluje bolest), potom série ultrazvuků-nepomohlo, série rentgenů-nic, na rázovou vlnu jsem nešla-šetřím koruny, pojídání wobenzymu-trochu pomohlo, ale je to zase tam, jak to bolelo na začátku, navíc bolí i druhá přetěžovaná noha, protože pajdám, nepopoběnu-prostě nezaberu, o odpichu nemůže být ani řeč, jsem ráda, že dopajdám na bus do práce, naštěstí sedavé, a procházky zkracuji na minimum, chůze jen na podpatku, jinak bolest, dotknout se toho vlastně moc nemůžu. Chci se zeptat, zda někdo máte i tuto zkušenost, dále zkušenost s operací pouzdra a následným hojením a návratem do života. Prosím přípaně  doporučit, kde a kdo to dělá dobře a zasvěceně, nejlíp v Praze, a co pooperační stav obnáší. Snad to nebude tak hrozné, jako u hojení přetržené nebo přeřezané achillovky (hokejisti-bruslí), protože se domnívám, že hlavní tah-šlacha zatím drží a problém je snad menží. Ale možná se mýlím, a proto uvítám jakoukoliv zkušenost či radu. Díky mnohokrát. Lenka.

20 Vlastik Vlastik | E-mail | 9. srpna 2009 v 16:29 | Reagovat

Ahoj díky za web konečně jsem něco pořádného o našem společném problému našel. Achillovku jsem si urval 4.6. na nahojbale jelikož jsem byl 300km od domova tak jsem druhý den jel domů jelikož mi všichni tvrdili že když pohnu nohou tak to achillovka není. (mám automat nejsem zas takový hazardér, ale v nemocnici na mě koukali jak na exota a to jsem jim neřekl že jsem se večer ještě pokoušel tančit) operace proběhla v pondělí jelikož už ten den se na mě nedostalo, operace celkem pohoda měl jsem spinálku 90% jsem prospal a v těch deseti procentech vědomí jsem měl takový divný pocit že jsem pozval doktorku na kafe a ona řekla jo, říkám si něco se mi zdálo ale doktor mi to potvrdil se slovy vemete nás všechny. První tři týdny jsem měl nohu v dlaze 30st. poté týden v plastu 10st. a teď mi zbívá ještě týden v plastu v neutrální poloze o nějakém vacupedu jsem neslyšel jsem vděčný za ten plast dostanu se s ním do boty a chodím celkem v pohodě. Celkem se těším až mi to sundají, ale po přečtení těchto stránek jsem dlostal trochu strach že zas budu o berlích, těď když už konečně šmatlu nez nich, tak snad ne. Napíšu jak jsem dopadl příští týden jdu to sundat a začínám rehabky a snad hurá do práce. Mějte se krásně Vlastik.

21 Vlastik Vlastik | E-mail | 9. srpna 2009 v 16:33 | Reagovat

A málem bych zapoměl, s doktorem nemám nejmenší problém, vše se mnou probral a co jsem chtěl vědět mi řekl, od přijetí do nemocnice plnný zájem to stejné na kotrolách absolutně si nemůžu stěžovat.

22 Cuda Cuda | 8. září 2009 v 20:28 | Reagovat

IVA

osobně bych poradil jen prostě tomu dát trošku čas. Operaci jsem měl 29.1. (nebo tak nějak), pak po 2 měsících jsem myslel, že už budu fit, tak jsem cvičil a zatěžoval a řekl bych až moc. Nyní s odstupem času můžu říct není úplně kam spěchat, větší zatěžování bych přesunul asi až tak po 4 měsíci. Jinak otékání je normální, a ta noha v práci by asi taky byla lepší nahoře :-)

23 macho macho | 5. října 2009 v 17:30 | Reagovat

hoj, jsem 8 měsíců po operaci a zvládl jsem 42 km za 9,5 hod. při rehabilitaci jsem se řídil tímhle: http://achillesblog.com/files/2008/03/achilles_tendon_rupture_mass_gen.pdf

24 Cuda Cuda | 4. listopadu 2009 v 22:29 | Reagovat

taky přidám trošku povzbuzení pro nově přetržené, či v rehabilitačním stádiu. Operace 28.1. a na začátku listopadu už mám za sebou nějaký ten badminton a dokonce jednou fotbal 1,5 h v tělocvičně. Co mi výrazně zlepšilo stav achilovky je práve na schodku se stavět na špičky a pak klesnout co nejníže (tuším excentrické cvičení - je to na tomto blogu popsáno) 3 série nyní po 20 cvikách. Toto ale doporučuju dělat až tak po 5 měsíci, předtím cvičit viz výš odkaz od macho.

25 macho macho | 6. února 2010 v 22:28 | Reagovat

tak rok po úrazu, jezdím opět na hory a věnuji se na plno zimním radovánkám, nevěště hlavy! :)

26 lidakv lidakv | E-mail | 20. září 2010 v 20:42 | Reagovat

Moji milí spolutrpitelé, pravděpodobně narozdíl od Vás jsem trochu vyjímka. Sedím na vozíku a mám obě achilovky přetržené (respektive už sešité). Nicméně nikdo mi dodnes nebyl schopen vysvětlit, jak bych měla rehabilitovat. Pevné dlahy budu mít ještě š týdny (č týdny už mám za sebou). Co potom?????????

27 lidakv lidakv | E-mail | 20. září 2010 v 20:43 | Reagovat

oprava (3 týdny a 4 týdny)

28 Mara Mara | E-mail | 15. října 2010 v 22:15 | Reagovat

Ahoj, mám 17 dní po operaci, dnes jsem byl vytáhnout stehy a sundat vysokou dlahu. Po přečtení Vašich příspěvků jsem se nechal zlákat na systém  VACOachill.Mohli byste mi prosím poradit, jak s VACOachillem naložit, jak teď s léčbou postupovat? Kdy měnit sklon, kdy začít našlapovat, kdy začít rehabilitovat? Doktor je spíše zastáncem konzervativní léčby, o VACOachillu se dozvěděl poprvé ode mě. Bere to prakticky jako formu dlahy a na další 3 týdny mi ordinuje absolutní klid. Za každou radu budu velmi vděčný. Všem přeji brzké uzdravení.

29 swenak swenak | 10. prosince 2010 v 16:08 | Reagovat

Díky za tento blog, dovím se tu více, než od lékařů, kteři se většinou snaží nás pacienty mít z krku :-) 23.11.2010 kolem 20h večer se to stalo, prásk a už jsem ležel na zemi squash centra. Rána, koukám za sebe, co mi to udělal parťák, pak na strop, co to spadlo, pak na zem, kde to je. Nikde nic. Nebolelo to, ale bylo to nepříjemné. Říkám, asi jsme už dohráli, trošku mi bylo nevolno, ale jinak pohoda. Odskákal jsem, převlékl se, zaplatil a že jedu domů. Cestou k autu si říkám, to asi nebude jen tak. S parťákem jsem nás odvedl na pohotovost, kde mně poslali po 3/4 hodince čekání na chirurgii bez kontroly (zranění přece rovnou na chirurgii, to je logické). Tam jsem šprímoval s recepční, čekám zase tak 1/2 hodinky a když mně vemou, říkají, že ruptura a operace. Udělalo se mi nevolno :-) No, ráno mně udělali, sice chtěli v noci, ale když jsme se dohodli, že chci celkovou narkózu a jedl jsem, tak že se to udělá ráno. Nakonec i tak byla jen lokálka do páteře. Když mně před koncem vzbudili, říkám, že je moc ticho, že %skoda, že to není jako ve filmu, že tam hraje vždy hudba :-) No, na druhý den mně pustili, mám dlahu a 16.12 jdu na kontrolu. Tento blog jsem četl už v noci před operací (nešlo spát, tak jsem si četl na iPhonu) a hned jsem říkal, že chci nečo lepší, něz sadru či dlahu, ale prej to nejde, že to neudrží. Doufám, že toho 16teho si vymůžu něco lepší. Zatím tedy tolik, noha sice bolí, ale nic tragické, více mně trápí problémy, které mám s ní už déle (bolesti stehna, chodil jsem na rehabilitace a tak podobně a asi to má souvislost), je pro mně těžké ležet na zádech (bolí mně to někde u kyčle). Nechodím moc ven, ale zase ani nesedím doma, jedím k lékaři na krev (jestli warfarin zabírá), pak řešení předchozích problémů se zdravím, v těchto dnech si často zamakám na čištění auta od ledu a sněhu (řídím, protože mám automat a na ten je levačka zbytečná), což je třeba 15minut na jedné noze, docela dost jsem nachodil schodama a cestama od auta a k autu. Nohou v pohodě pohybuju, prstama taky, napínám svalstvo v rozumné míře od i směrem ke dlaze (mám verzi pod koleno, úhel u kotníků neznám, ale je natažen do špičky). Doma tak 50/50 skáču a berluju. Čeho se ale bojím je bolst a divné pocity na stejném místě zdravé nohy, představa, že bych prasknul i tam mi vyvolává chuť na zvracení. Mám nějaká kila navíc, nejsem extra sportovec, tak doufám, že to přežiju :-) Všem zdar a sílu a snad napíšu brzo něco dalšího.

30 swenak swenak | 17. prosince 2010 v 6:38 | Reagovat

Takže včera jsem byl na kontrole, bláhově jsem si myslel, jaké to bude super, když mi dají něco lepší. Na nic jiného, než na sadru nebylo slyšet, prej to by neurželo, mohl bych si něu udělat a podobně. Takže od relativně lehké dlahy jsem tedy po 3 týdnech přešel na těžkou sadru :-( Stehy vytáhli (ač se mně ptali, jestli je ještě mám - nikdo mi po operaci neříkal, že si s tím mám někam zajít na vytažení a kam). No, docela mi to dobrou náladu podlomilo. Tak jsem šel domů a radši usnul. Večer jsem šel ale bez berliček na malou, sice musím nohu mít vepředu, páč to asi neni pravý úhel, ale i tak potěšilo :-)

31 Michal Michal | 17. prosince 2010 v 13:42 | Reagovat

Škoda, že zde zatím nebyl udělán definitivní a jasný závěr, že Vacoped je lepší jak sádrová fixace, nemusel bych si už lámat hlavu.
Já si achilovku natrhnul při volejbalu 8.12., okolnosti klasické - rána, myslel jsem si že do mě zezadu  paštil balon ze sousedního kurtu ale zárověn už jsem věděl o co jde, jelikož kolegovi se to stalo na stejném místě před rokem. Bylo to bez větší bolestí, a to i po operaci.

Sešili mi 2 konce achilovky k sobě, což
je prý lepší případ, než když se musí použít plastika. V nemocnici se se mnou doktoři moc nebavili a kdybych se víc nevyptával (moc nepomohlo) tak vím jen, že mám natrženou achilovku a že mi to musí "spravit".
Doufám jen že pod sádrovou dlahou, kterou jsem dostal až nad koleno, je vše v pořádku. Příští týden jdu na převaz a snad bude sádra jen pod koleno. Pak bych chtěl bych navrhnout třeba Vacoped, nebo neco co umožní již trochu pohyb. Obávám se ale, že doktor na mě nebude mít čas, tak jako předtím (tráví dost času na operačním sále nebo co), musím zkusit získat víc prostoru.
Co mě teď hlavně leží v hlavě je, zda pokud budu muset zůstat u sádrové fixace po dobu šesti týdnů, zda mi to nezpůsobí nějaké oslabení nebo zatuhnutí a zda se pak s nohou dostanu časem na plnou sportovní zátěž (rád bych si ještě naplno zahrál florbal, volejbal a halový fotbal a všechny tyto achil-friendly sporty)

32 lidakv lidakv | 24. prosince 2010 v 10:02 | Reagovat

Zdravím,
jsem už konečně na svých vlastních nohou.
Pokud to vemu popořádku:
Když jsem byla na vozíku, tak mi dali na celou dobu pouze dlahy a jinou alternativu ani nepřipustili.
Řídila jsem se poctivě  radami ( z tohoto blogu) a cvičila podle doporučení.Dlahy se po 2 dnech rozpadly, tak mi můj muž vyrobil sklolaminátové odlitky, které byly naprosto lehoučké a přesto
držely postavení nohou. Přidělané na noze jsem je měla suchými zipy, takže koupání bylo zcela bez komplikací.
Nevím zda  ostatní sužovaly bolesti. Mne od prvního dne naprosto nic nebolelo a otoky jsem měla minimální. Jizvy tenoučké a ze začátku se hojily fantasticky.
Obrat nastal, když jsem dostala berle (jaká úleva po 2,5 měsících na vozíku).
Berle jsem téměř nepoužívala a raději jsem chodila bez nich sice pomalu, ale sama.
Naprosto doporučuji opravdu dbát na dobrou rehabilitaci.Lékaře , kteří operovali vůbec nezajímá následná rehabilitace.
Vzhledem k mým zkušenostem se o tuto fázi léčby musí postarat pacient sám a rozhodně se to vyplatí.Já jsem dostala měsíční rehabilitaci.
Jezdila jsem raději denně 30 km do Jáchymova, kde mi byla poskytnuta velmi kvalitní péče. Měla jsem individuální tělocvik v bazénu a rehabilitační masáže.
Jizvy mi zbytněly a už vůbec nebyly krásné jako na začátku.
Ošetřující doktorka mi doporučila laser (ten je ale dost drahý), nebo alternativu biolampy. Tu praktikuji do ted'.
Myslím, že to opravdu pomáhá a mám svítit ještě min. 1 rok, nebot' proces hojení není záležitost na půl roku.
Jizvy se pomalu zatahují a zplošt'ují.
Lyže sice letos už nestihnu, ale příští rok je určitě opráším. Co se týče veškerých míčových her, tak mám doživotně zakázáno. Nicméně poslední léta stejně děláme vysokohorskou turistiku a tu si vzít nenechám :-))

PS. Po půl roce už dokážu chvilku stát na špičce jedné nohy - což je prý v mém případě vrchol, já to ale posunu ještě dál ☀
Lída

33 swenak swenak | 27. prosince 2010 v 5:38 | Reagovat

Tak já včera, po mešíci, sundal doma sadru, svévolně. Už jsem to nemohl vydržet, v posteli OK, ale když sedím, tak mi noha samozřejmě otéká a tlačí to. Prvních pár minut mi bylo špatně (nevím z čeho, nebolelo to), pak jsem to vydejchal. Nohu pootíral a ležel, trošku to natahoval, nebolí to, jen je to nepříjemné. Později jsem zkusil po bytě, nohou našlapuju tak, že ji mám vysunutou dopředu (stejně, jako bych měl dlahu) a jde to bez větších bolestí, jen to je nepříjemné. Jen teď nevím, co dál, jsem to nedomyslel, dnes zkusím koupit ortézu, jen tedy nevím, co budou kecat 6.1.2011, kdy mám jít na kontrolu do nemocnice. Hlavně ale, aby se mi nic nestalo :-) Koupím asi i sádlo a začnu mazat. Doma a v kanclu budu chodit bez berlí, venku ale berle radši vemu.

34 swenak swenak | 27. prosince 2010 v 5:47 | Reagovat

[33]: Ještě bych dodal, žo kotník byl lehce oteklý a taky kotník jako takový trošku bolí, ale to bude asi tím, že tlačila sádra. Co mně ale děsí pořád je fakt, že mně bolí i pravá "zdravá" noha v místech achilovky a to i když jsem doma a chodím jen na wc. Doufám, že to bude jen tou větší zátěží a nebude to nic horší.

35 Michal Michal | E-mail | 27. prosince 2010 v 10:54 | Reagovat

4swenak : Nějak si nedokážu představit že na nohu budu došlapovat první den po sundání sádry, není to dost velké riziko?  Stejně jako hned chodit bez berlí ?

Já měl 2 týdny sádrovou dlahu nad koleno, teď mám pod koleno, špička pod úhlem 30°. Vzhledem k tomu že špička jde relativně dopředu, nevím jak budu moci  nohu hned zatěžovat.

36 Štefan Štefan | 28. prosince 2010 v 22:36 | Reagovat

Zdravím stejně postižené kolegy a děkuji za všechny komentáře, postřehy a názory :-) Jsem 17 dní po operaci a mám vysokou sádru, na Silvestra si jdu pro sádru kratší. Zastávám názor, že šlacha by měla dobře srůst, proto mi sádra nevadí, svědění řeším pletacím drátem a chlazením - celou nohu obložím chladícími polštářky - a pomáhá to.
Podle známé lékařky, která léčí východní medicínou, za špatnou elasticitu šlach můžou játra. Nemusíme mít sice žádné viditelné zdravotní problémy, ale pokud játra nefungují na 100%, tak je energetický okruh oslaben a může se to projevit prasknutím šlach. Doporučila mi proto ostropestřec na posílení jater. Od operace také jím zinek, který měl pomoci lepšímu hojení a musím potvdit, že jsem byl od operace bez bolesti, bez otoků a bez jakýchkoliv problémů.
Komplikace prý mohou nastat, pokud je operace v období úplňku nebo novu - ale to platí obecně pro všechny operace a v akutních případech můžeme datum operace težko ovlivnit.
Rovněž mi bylo doporučeno vepřové sádlo na masírování - to už jsem zde v několika příspěvcích již četl.
No a nakonec to nejdůležitější - vlastním myšlením se snažit přimět nohu ke zdárnému uzdravení.
Přeji úspěšnou léčbu všem a pozitivní mysl :-)

37 swenak swenak | 6. ledna 2011 v 17:11 | Reagovat

[35]: Ahoj, asi to není rozumné, ale to já nebyl nikdy, prostě jsem měl pocit, že je čas a tak jsem to udělal, zatí nelituju, dávám si pozor, jemně s ní cvičím. O berlích už nechodím, byl jsem jen jednou venku a oberlích kupovat ortézu po sundání sádry, ale nakonec nekoupil, neměli nic kloudného, jen nějaké levné "nic". Od té doby jsou berle jen v autě. Do práce se dovezu (automat), chodím jen mezi autem a kanclem a bytem, po schodech už taky chodím pravá - levá a to v obou směrech, ale dolu jen přes patu, přidržuju se zábradlí a zdí. Chodím i do krámu na lehký nákup a taky na oběd z práce, pár krat restaurace na večeři, vše bez berlí a pomalu. Dnes jsem byl na kontrole a řeknu, že jsem dlouho neviděl takový pohled, co na mně vrhnul lékař a sestřička, když si nebyli jisti, jestli přišel do ordinace ten, koho volali, hledali mi v botě sadru. Docela mi "nadávali", až jsem se cítil jako kluk, ale asi mají pravdu, prostě jejich přístup je ten "konzervativní". Vše je ale OK, vytáhli mi jeden zapomenutý steh, jinak OK, mažu si to mlékem Nivea a je to fajn. Dali mi ortézu, kontrola za měsíc, mám chodit s ortézou a o berlích, o 2 týdny o jedné berli, mám se "sám rehabilitovat". Ortéza je stejná, jakou mi nabízeli v zdravotnických potřebách a kterou jsem si nekoupil, protože jak prodavačce, tak i mně prostě přišla jen "na oko". Mám ji teď na noze a přijde mi, že je vhodná jen na držení nohy v klidovém stavu v pravém uhlu, protože při pohybu nohy neklade žádný větší odpor, určitě bych se na ni nespoléhal v ničem.

Tak to je zatím za mně vše, časem zase přidám nové info :-) Všem hodně zdaru v léčbě!

38 swenak swenak | 6. ledna 2011 v 17:13 | Reagovat

[36]: S játrama tedy problém mám tak 14 let, takže je to klidně možné, že toto by mohlo alespoň u mňe platit.

39 Michal Michal | E-mail | 15. ledna 2011 v 14:21 | Reagovat

Po pěti týdnech sádrové dlahy (2+3) jsem včera dostal lehkou ortézu, se kterou jsem spokojen.
http://www.ortika.cz/ortezy/kotnik-12
Celkem slušná fixace kotníku (nejde ale o náhradu sádry, ani není nášlapná), pro přechod sádra - volná noha se mi líbí. Má duralové dlahy zezadu, zespodu a zboku. Pokud neutrpím podobný pád, při kterém bych došlápl na špičku, tak by mě měla ochránit.
Podobnou ortézu má i další hulínská firma :  http://www.panop.cz/item/26
Nevěda, že ji dostanu v nemocnici, komunikoval jsem ohledně ortéz, trochu předem.
Takže nakonec s termínováním léčby  spokojenost - sádrová dlaha jen 5 týdnů a teď už můžu rozhýbávat kotník a připravovat se na zatěž a rehabilitaci. Lékař říkal začít zatěžovat od 7 týdne. Doufám že se mi nepřihodí nějaká komplikace.

40 Michal Michal | E-mail | 15. ledna 2011 v 14:27 | Reagovat

Jak ted koukám tak ta druhá ortéza od Panopu má tejpovací pás , který jde přes achilovku, tak nevím zda je tak vhodná. Ta má je má veden přes nárt.

41 Michal Michal | E-mail | 18. ledna 2011 v 13:18 | Reagovat

Poté co mi včera na rehabilitaci doktorka řekla že ortézu nemám používat a už dávat (jen pokládat)  volnou nohu na zem při chůzi o berlích  bych měl asi slevit z propagace ortézy z předchozího příspěvku.  Lepší by bylo asi sádru tak 4 týdny a poté nějaká ortéza která chrání nohu lépe - pevnější a delší pod chodidlem, aby nehrozilo převrácení nohy.

42 Michal Michal | 18. ledna 2011 v 13:36 | Reagovat

Stránky s ilustracemi operativních zákroků, včetně operace achilovky :

http://www.youtube.com/user/PreOpcom#g/u

43 Štefan Štefan | 30. ledna 2011 v 22:21 | Reagovat

[36]: Zdravím všechny a píšu svůj druhý příspěvek. 20. ledna mi sundali krátkou sádru a za těch 10 dnů jsem nohu rozhýbal tak, že dosáhla plné ohebnosti. Berle vůbec nepoužívám, do schodů chodím zcela bez obtíží, ze schodů cítím ještě trochu nejistotu, ale zvládnu to i bez zábradlí. Dnes jsem vycházkovou chůzí ušel 4km.

Otoky byly po sundání sádry jen minimální a ani po dnešní zátěži necítím žádný problém. Denně mažu nohu kostivalem - proti otokům a pro dobré zahojení nohy. Postupně jej začnu ubírat a přidávat měsíčkovou mast z vepřového sádla - pro rozmasírování jizvy. Stále používám ostropestřec pro posílení jater a vedle toho beru colostrum pro posílení srůstu šlachy.

Posiluji svaly, abych se udržel bez opory na jedné špičce - na to je noha zatím ještě slabá. Na organizovanou rehabilitaci myslím ani nedojde, neboť jsem s pokrokem zcela spokojený a to ještě nedošlo na bazén a na rotopedu jsem najezdil pár kilometrů.  
Hodně zdraví všem!

44 Lenka Lenka | 14. dubna 2011 v 12:59 | Reagovat

Zdravím postižené kolegy(ně), mně se podařilo přetrhnout achillovku 28.2., přičítám to hodince squashe, který jsem provozovala poprvé (a určitě naposledy) v životě. Pak už jen stačilo pár kroků tance a bylo vymalováno. Žádnou ránu jsem neslyšela (možná díky hlasité hudbě), jen jsem myslela, že mě vzal někdo baseballovou tyčí. Na chirurgii jsem se dopajdala až po 2 dnech, protože jsem do té doby neměla o podobném zranění ani ponětí a bláhově jsem myslela, že to rozchodím! V nemocnici si mě hned nechali a druhý den operovali. Dali mi vybrat, zda celkovou nebo lokální anestezii. Chtěla jsem "šetřit" organismus, tak jsem zvolila lokální. Bohužel jsem netušila, že se pak nesmí 24 hodin vůbec vstávat. Z nemocnice jsem šla 2 dny po operaci a to s dlahou a skloněnou špičkou nohy. A samozřejmě s berlemi :-( Po 10 dnech kontrola, vyndání stehů. Po 4 týdnech narovnání nohy téměř do pravého úhlu a sádra na 14 dní. Připlatila jsem si za plast (300,- Kč). Trošku jsem zalitovala jen při sundání; když na mě vzali kotoučovou pilu :-) Přežila jsem. Dnes jsem tedy 2. den po sundání fixace, noha je oteklá. Teď mám tedy začít doma rehabilitovat, první týden bez nášlapu, procvičovat, další týden s 50% nášlapem, pak 75% a nakonec už 100% a při tom docházka na rehabilitaci do odborného centra. Všem podobně postiženým přeji hodně sil, nervů a optimismu a zakladateli tohoto blogu velký dík.

45 Pavel Pavel | 18. dubna 2011 v 10:32 | Reagovat

Zdravím.
Mně se TO přihodilo v sobotu 2.4.2011 asi v 18 hodin při fotbalovém zápase. Ani jsem nedělal žádný rychlý pohyb, jen jsem chtěl popoběhnout 3-4 metry dopředu a najednou jakoby mě někdo prudce strefil balonem do místa mezi patu a lýtko. Hned jsem věděl která bije. Padl jsem na zem a křičel, že je to achilovka. Přiběhl zdravotník (opravdu lékař)a při osahání místa mi řekl, že achilovka to není, že je natržený nebo utržený sval. Ihned mi vyjednal v Praze sono v nemocnici, kde pracuje. Při vyšetření sono mi sdělili, že to nevypadá utržené, ale jen natržené a že by to šlo řešit sádrou, aby to samo srostlo. Jenže pak to ještě vyšetřil zrovna operující lékař, který se právě vrátil ze sálu. Ten když to uviděl, řekl, že okamžitě na sál, že achilovka drží tak z jedné pětiny. Při operaci (epidural-znehybnění od pasu dolů), když to otevřeli, tak mi řekli, že je to kompletně urvané. Operace byla asi v 23 hodin (takže 5 od úrazu). První noc byla v pohodě, protože jsem byl ještě znehybněn, ale ta druhá - to byly opravdový muka - nevím co mě bolelo víc, jestli operované místo nebo moc utažená dlaha. Dlahu jsem dostal pod koleno. Dnes (5.4. třetí den po operaci) už to pobolívá jen mírně. Jdu domů. Na kontrolu mám přijít v sobotu (týden po operaci) - asi vyndání stehů a jiná dlaha - říkal tedy pan doktor(uvidíme co přijde). Dostal jsem warfarin na ředění krve. Jsem z toho všeho takový přešlý, ale člověk musí přijmout asi všechno co mu život přinese a snažit se tomu nějak čelit. Tak se všichni držte. Možná napíšu ještě další poznatky.

46 Pavel Pavel | 18. dubna 2011 v 10:32 | Reagovat

Znovu se hlásím s reportáží z kontroly u lékaře. Absolvoval jsem zmiňovanou kontrolu u mého operujícího lékaře (v sobotu 9.4.2011 - týden od operace). Předem bych chtěl zmínit, že ještě v nemocnici jsem si zařídil předepsání injekcí Fraxiparine namísto Warfarinu na ředění krve. S tím Warfarinem bych musel každou chvíli běhat ke svému praktickému lékaři na krevní rozbory. To aplikace Fraxiparinu nevyžaduje. K té samotné kontrole. Doktor mi sundal ofačovanou dlahu, prohlédl nohu a usoudil, že to vypadá dobře i přes mírné krvácení. Nevím tedy co, protože já jsem se na to raději nedíval. Stehy mi ještě nevyndal. Prý to má ještě čas. Tak snad ano. Ránu mi ovázal asi čtyřikrát obvazem a dal instrukce nějakému lapiduchovi, který mně měl zhotovit novou dlahu. Ten si mě odvezl na sádrovnu a začal. Když si připravil sádrový pás jako dlahu a začal mi ji dávat na lýtko a chodidlo, tak jsem se ozval, že tam to nepatří, že dlaha má být na holeni a nártu. Chvilku se se mnou přel, že je to normální a běžně se to dává při tomto zranění dozadu. Já jsem se nenechal a zase mu tvrdil, že to musí být vepředu. Pak jsme se dohodli, že zavoláme raději znovu doktora. Ten potvrdil mojí verzi. To je dneska zdravotnictví - člověk si ještě musí kontrolovat léčbu. S lékařem jsme se dohodli na další kontrole 18.4.2011 v pondělí. Tvrdil mi, že mi to sundá a nasadí jakousi ortézu. Podle vašich příspěvků tady se mi to zdá brzy(16 dní od operace), ale uvidíme. Třeba bude ještě další změna. Už jsem si zvykl, že můj doktor vždycky něco řekne a pak je všechno jinak. Tak se necháme překvapit. Jinak noha mě ani nebolí, jen občas tam cítím jakési pnutí přímo v té ráně a jizvě.A někdy je mi hrozně nepříjemná ta sádrová dlaha. Jakoby mě to mírně bolestivě brní a svrbí. Tak hodně zdraví a pokusím se dát zase vědět.

47 Pavel Pavel | 19. dubna 2011 v 10:39 | Reagovat

Tak včera (18.4.2011 - 16 dní od operace)kontrola. Sundali mi tu dlahu z holeně a nártu. Doktor mi vyndal pár stehů. Několik jich tam ještě nechal, protože jeden steh mi prý praskl(nevím jak a kdy?)a hrozí, že by se mi to  mohlo nějak rozšklebit. Jinak byl spokojenej, že noha je splasklá po tom, jak byla minule dost oteklá. Dostal jsem ortézu s tím, že na to samozřejmě nesmím v žádném případě našlapovat. Můžu si to sundat a nohu umýt a jizvu sprchovat. Kontrola za 14 dní. Pak mi zřejmě už vyndá ty zbývající stehy(kdy už jindy že jo:-)) a uvidí se co dál. Jestli ještě bez nášlapu nebo nějaké prvopočátky cvičení ??? Držím všem palce a popř. se opět ozvu s poznatky.

48 berrus berrus | 5. května 2011 v 20:42 | Reagovat

Tak se také přidávám, achilovka mi nepraskla, ale jak tak koukám, léčení tu mám jak kdyby mi rupla. Měla jsem tam zánět, který mi operovali. Momentálně jsem 2 měsíce po operaci, stále o berlích, achilovka vypadá ještě hůře než před operací a vyhlídky nic moc.

49 Pavel Pavel | 7. května 2011 v 10:47 | Reagovat

Tak se mi podařilo si to přetrhnout znovu (přesně po čtyřech týdnech):-(
30.4.2011 v poledne mi uklouzla berle dopředu a já na to reflexivně šlápl. Achilovka se propla a praskla. Hned jsem věděl, že to tak je. V první chvíli jsem cítil hroznou bolest, zoufalství a beznaděj. Všude samá krev. Okamžitě jsme jeli do nemocnice. Opět sono, vyšetření lékaře-primáře. Vysoká pravděpodobnost nového přetrhnutí. Operace v pondělí to potvrdila. Bylo to znovu kompletně přetržené. Lékař mi sdělil, že v tomto případě už to nebyla žádná legrace. Že musím mít obzvláště klidový režim, že mi teď jde opravdu o to, aby se to zhojilo, a aby jsem potom mohl normálně chodit a nebyl ze mě invalida. Diagnóza je to hrozná, ale člověk to musí přijmout a bojovat. Zní to jako z filmu, ale je to pravda. Celá léčba mě čeká úplně odznova a pravděpodobně ještě s delším trváním. Tak všem hodně síly a víry.

50 berrus berrus | 7. května 2011 v 22:44 | Reagovat

Pavel-
Tak to tedy pevné nervy a hlavně co nejvíce štěstí v léčení.

51 swenak swenak | 14. května 2011 v 8:06 | Reagovat

Tak se hlásím opět po čase. Je to již téméř půl roku, achilovka často bolí, ale žádná tragedie, po ránu mám problém chodit, ono mi nějak dělá problém i druhá :-) Někdy chodím hezky, někdy trošku pokulhávám, asi jak se to rozchodí po ránu. Nechodil jsem na žádnou rehabilitaci, jak jsem psal předtím, údajně není potřeba, nic speciální nedělám ani samostatně, oteklost již delší dobu nepozoruju ani při delší chůzi, nebo celém dnu na nohách. Sportovní typ moc nejsem, plavání není problém, jiné jsem ještě nezkoušel, zkoušel jsem si doma kolečkovou brusli, asi brzo zkusím, jestli to zvládnu :-) Jen tedy je opravdu síla, že i po tak dlouhé době je s tím problém, asi je pravdou, že je to jedno z nejhorších zranění, zlomeniny, svaly a podobně jsou v pohodě. Když jsem si tu četl nové příspěvky, tak mi přislo opět nevolno, jak nováčkům asi teď je, pocit zoufalství ze vzpomínek je pro mně nemilej, všem tedy zdar a sílu.

52 Pavel Pavel | 21. června 2011 v 13:12 | Reagovat

Včera 20.6. jsem byl na kontrole. Stále mám místo, kde se operovalo, otevřené (po operaci tam praskly stehy). Lékař mi z toho vystříhával nekrózu (odumřelou tkáň) - už podruhé. Koukaly mi z toho ty nitě(nevím jak to nazvat). Ty mi taky vystřihl. Údajně mi bránily v hojení. Taky jsem absolvoval vyšetření SONO. Tam to vypadalo tak, že šlacha se hojí a srůstá dobře. Doufejme (už je to fakt dlouhý - od 2.4.). Už nemusím používat dlahu. Mám používat ortézu, kterou jsem dostal po prvním přetržení. Mám se snažit pokud možno to mít otevřené nezavázané, aby k tomu šel vzduch a nezapařovalo se to. 2-3x denně sprchovat, ale co je to hlavní - už můžu začít s nohou cvičit. Mám se snažit dostávat nohu do 90°. Zatím to vůbec nejde, ale doufám, že to povolí. Pořád se hrozně bojím, protože potřetí bych se asi zbláznil. Takže stále velká opatrnost. Stále ale věřím, že už se dočkám a postavím se na obě nohy. Možná v červenci.......doufám. Přeju všem hodně síly a víry.

53 Pavel Pavel | 12. července 2011 v 9:12 | Reagovat

Tak jsem byl v pondělí 4.7. [9 týdnů po operaci] na kontrole. Už se pokouším asi 14 dní jakoby chodit i s berlemi, spíš je to taková parodie na chození. Nohu mám hodně vepředu a došlapuji na patu. Dnes 11.7. už chodím bez berlí, ale stále je noha mírně vpředu a stále není v 90°. Ale jsem rád, že už se pohybuju bez berlí. Pořád to není normální chůze.  Operovanou nohu dám dopředu a zdravou k ní přisunu. Stále mám na operovaném místě veliký strup, který není ještě zcela zahojen. Přes noc mi to vždy krásně ztuhne a přes den, jak s tím chodím, tak to vždycky praskne a teče mi z toho tekutina. Doufám, že už to bude jen lepší. Rehabilitaci ještě nemám [i když bych mohl], protože jak je to otevřené, tak se to nesmí ponořovat. Po kontrole dám zase vědět.

54 Vellen Vellen | 13. července 2011 v 13:12 | Reagovat

Ahoj, jsem 10 dní po sutuře ruptury, pozítří dostanu Vacoped. Jaké máte zkušenosti s jízdou autem po zranění pravé achillovky? ZA JAK DLOUHO PO OPERACI SE DÁ BEZPEČNĚ ŘÍDIT AUTO? ... tzn. bezpečně brzdit i v krizové situaci? Díky za zkušenosti.

55 Pavel Pavel | 13. července 2011 v 21:44 | Reagovat

To Vellen: Já jsem teď 10,5 týdne od operace a mám taky pravou nohu. Autem už jsem zkoušel jet, ale je to tak na 70-80%. Nebojím se. Pomalou jízdou to zvládám, ale není to 100%.

56 Honza Honza | 9. června 2012 v 13:33 | Reagovat

Díky za tento web. I já se zařazuji mezi Vás, achilovku jsem hlavně ráno cítil už dřív než jsem ji vždy rozchodil. Dne 8.5. mě při fotbale (udělal jsem pouze krok dozadu) ruplo v achilovce a už mě veli do nemocnice. Asi za hodinu a půl od úrazu už jsem byl na sále. 11 dní jsem ležel se sádrou až k zadku a pak mě vyndali stehy a zkrátili dlahu a přesádrovali na celkovou. Po 14 dnech mě sádru sundali a nohu dali do pravého úhlu  na dalších 14 dní zasádrovali. Když jsem jim říkal, že mám problém s palcem, který zvrchu vůbec necítím tak mě jen oznámili, že to časem bude OK, že jsem měl jen moc napevno sádru a ta mě tlačila. Dnes asi 9 dní před sundáním sádry ovšem palec a okolí směrem k nártu cítím asi tak jako když si přeležíte ruku do mrtvolna a pak si na něj sáhnete. Nevím nevím jestli je to OK a jestli to opravdu časem zase bude v pohodě nebo mám v haji nervy okolo nártu a směrem k palci. Měl jste někdo podobný problém ? Za 11 dní bych měl začít rehábka tak se optám na co se mám hlavně soustředit, rád bych se ke sportu vrátil. Je nějaká prevence abych předešel druhé návštěvě s druhou achilovkou ? Díky za odpovědi

57 Martin Martin | 8. července 2012 v 17:42 | Reagovat

Zdravím všechny marody a marodkyně.18.6.2012 při volejbale jsem našlápl na pravou nohu a nejednou jako by mě přistála na noze zezadu bowlingová koule.V nemocnici mi řekli že je to natržené a poslali domů s tím ,že se mám stavit na kontrolu v místě bydliště..To jsem udělal hned druhý den a bylo mi sděleno ,že je to total .Operace proběhla následující den v lokále a ráno jsem byl doma.Mám dlahu po koleno a každý týden mám kontrolu a převaz. Stehy byli co 2 milimetry, protože to prý bylo šité v tahu...Ptal jsem se kdy si zase budu moct zasportovat tak mi bylo řečeno ,že po rehabilitaci v podstatě hned ..Záleží prý na prahu bolesti..Tak léčbě zdar

58 Ondra Ondra | 10. srpna 2012 v 16:29 | Reagovat

Ahoj všem, 27.5. jsem si při nohejbale utrhl achilovku na levé noze. Udělal jsem tři rychlejší kroky pro míč na najednou rána, jak když jsem dostal klackem přes nohu. Nechal jsem se odvést do Thomayerovy nemocnice na vyšetření, kde mi rupturu potvrdili. Druhý den ( pátek) večer mě za úplné narkózy operovali. Dlaha pod koleno na tři týdny v úhlu 45 stupňů. V pondělí jsem šel domů. Po 12 dnech vyndání stehů a po třech týdnech od operace dlaha v úhlu 90 stupňů na další tři týdny. Po 6ti týdnech jsem byl na kontrole a sundání dlahy. Když jsem se ptal pana doktora na rehabilitaci, tak mi řekl, že je to zbytečné, ať zkusím po týdnu chodit bez berlí a když achilovku po třech týdnech nerozchodím, že mám znova přijít na kontrolu. Trochu mě ten přístup udivil, ale asi pan doktor ví, o čem mluví. Po osmi dnech jsem opravdu začal chodit bez berlí, sice mě hrozně bolelo chodidlo a hlavně pata, ale každým dnem se to zlepšovalo. Druhý den po sundání jsem zkusil řídit auto a ono to šlo, to byla úleva, že si už můžu po vlastní ose dojet na nákup, nebo za kamarádama na návštěvu. Na rehabilitaci jsem se stejně objednal, doktorka i fyzioterapeutka léčbu pojaly spíš alternativně. Žádná elektroléčba ani výřivka. Dostal jsem za úkol změnit jídelníček, hlavně jíst víc vlákniny a luštenin. Stehna,lýtka a chodidla na obou nohou mám masírovat několikrát denně, aby se zlepšila funkce lymfatického systému v nohách. Naučil jsem se několik cviků na protahování svalů na nohou, jak zezadu, tak zepředu a samozřejmě masírovat jizvu a cvičit kotník. Podle fyzioterapeutky je důležité hlavně protahovat, protahovat a protahovat, abych předešel dalšímu úrazu. Na kolo, brusle, fitko se moc netvářila, že tím bych si svaly zase zkracoval, že mám radši chodit hodně plavat. Pokud jsem rady dobře pochopil, tak bych měl před a po každém sportu věnovat pořádnému protažení. Dva a půl měsíce po operaci už chodím docela dobře, jen lýtko a holenní sval nejsou nic moc. Uvidím, jak bude léčba dál pokračovat, Držím všem palce.

59 efka efka | 16. srpna 2012 v 0:40 | Reagovat

Ahoj a pridavam se do skupiny achillovkaru.
To si tak 20.cervence sedim na zulovym asi 3 metry dlouhym stole a zpivam. najednou bum, stul se sesunul se mnou a pad mi hranou primo na patu - z 50% mi potrhal achillovku, narazil kosti, potrhal vsechno kolem. Stalo se mi to na dovolene na slovensku -bratia mi moc nerekli, ale v Cechach mi na to koukli a dali ortezu - takovou tu na kotnik. Ze pry sest tydnu bez doslapu. Mam pocit, ze je orteza na nic - ta noha se v tom hybe. Zitra jdu na kontrolu, tak dam vedet, co s tim vyvedli a jak se to hoji. Ja bych na to nejradsi uz slapala, ale hrozne me boli pata. Dneska mi podklouzla berle, kdyz jsem se obouvala a nezbyvalo mi nic jinyho, nez na to slapnout :( Btw. jak to mate s pojistovnou a trvalyma nasledkama?

60 Jana Jana | E-mail | 26. září 2012 v 0:28 | Reagovat

Ahoj všem, děkuji za tyto stránky o achilovkářích, aspoň někde se člověk dozví potřebné info.
Pro zpestření přidávám svůj příběh:
27.7. 2012 - asi ve 20 hodin večer poslední den na dovolené na Jižní Moravě jsem si šla zaběhat 100 m na čas, jen tak z legrace, jelikož jsem neměla vhodné obutí tak jsem vyběhla na tartanu bosky. Najednou jsem měla pocit jako kdyby mi někdo urval patu a má levá noha se ocitla ve vzduchoprázdnu. Tak jsme se vydali do nemocnice v Břeclavi, kde mi nohu zrentgenovali a kupodivu s negativním výsledkem. Při následné prohlídce odborným lékařem mi bylo řečeno, že achilovka utržená není, že to by mně jinak bolelo, že je jen natažená. Vyfasovala jsem berle a ortézu a za týden jsem šla na kontrolu v Praze. Zde již dokonce proběhlo sono, s tím že achilovka je zpřetrhaná po celé délce, ale není urvané pouzdro. Ortéza ponechána a 6 týdnu bez došlapu. Na následující kontrole - tj. 7 týdnu od úrazu paní doktorka usoudila, že je na čase odložit berle a začít nohu zatěžovat. Po 9 týdnech konečně ultrazvuk, stav dle sona horší než týden po úrazu - šlacha v zánětu, srostlá jen částečně a ještě nějak blbě, paní doktorka povídala, že nevěří lékařům na sonu a odeslala mně na kontrolu do nemocnice. Skončila jsem nakonec v Benešově, kde mi lékař (konečně ortopéd) řekl, že ty dva měsíce jsou zahozené a že se pokusí nohu zachránit, tj. nasadit Wobenzym, zpátky berle na 6 týdnu jen s mírným došlapem a rehabilitaci. V po 1.10. mně čeká první rehabilitace, tak doufám, že za 6 týdnů budu konečně po 3,5 měsících chodit. V tom horším případě by mně čekala revize.
Jinak nedoporučuji chirurgii v přízemí na Budějovické, zde jsem se dozvěděla akorát tři důležité věci: 1) že mám nosit pevnou obuv, 2) že nemám nárok na rehabilitaci a 3) že nemám nárok na vycházky.
Jediná výhoda je, že zde nemusí nikdo dlouho čekat, protože každý pacient je zde hotov cca za 2-5 minut.

61 sabki sabki | E-mail | 7. listopadu 2012 v 12:31 | Reagovat

[60]: zdar jani jak pokračuješ?
už je to lepší?

62 Roman Roman | E-mail | 1. února 2013 v 15:21 | Reagovat

Ahoj a dakujem zaujimave a poucne citanie pre nas Achilesov:-)

63 If If | 3. října 2013 v 23:34 | Reagovat

Čau, pomalu se seznamuju s tímto nepříjemným fenoménem.. V neděli v noci mi při doskoku rupla. Legendární zvuk jsem neslyšel, protože byl okolo celkem hluk a v první chvíli jsem si řek "stárneš chlapče" :) Je mi 31 a jak jsem se dočetl, je to Achillův věk, tedy  nejčastější případy jsou mezi 30 a 40 rokem.. Bylo to v noci, tak jsem si šel lehnout, s tím, že to ráno bude lepší a co myslíte? :) V poledne jsem se nechal dovézt k doktorovi do nemocnice na kraji města a ten mě poslal štandopéde do Motola na operaci. Ta proběhla v pondělí dopoledne, bez komplikací v celkové narkóze (každý mi říkal něco jiného.. někdo ať se nechám umrtvit do páteře, jiný celkovou, ale nakonec jsem si nechal celkovou) Usnutí a probuzení se slilo v jeden okamžik, akorát jsem nikde nemohl najít ten oblbovák, o který jsem je před usnutím žádal, aby mi trochu dali na doma. Po operaci jsem se cítil výborně a měl jsem hlad jak vlk. Noha mě téměř nebolela až do večera a ani pak. Jediné, co mě tlačilo byl sádrový štít na nártu, který končil pod kolenem. Zítra ráno by mi ho měli sundat a vyměnit za Vacoped, na který se moc těším :) a uvidíme, co bude dál. Jinak celkem sportuju, ale je pravda, že poslední dobou jsem měl trochu problém ráno rozhýbat paty, když jsem to večer před tím přehnal s nohejbalem.

64 If If | 13. října 2013 v 20:32 | Reagovat

Tak už mám 9 dní VACOPED a musím říct, že jsem naprosto spokojený. Rozhodně je to tisíckrát lepší než sádra. Jestli někdo váhá kvůli finanční stránce, tak 2000,- Kč jste určitě investovali mnohem hůř. Život s VACOPEDem je daleko jednodušší a příjemnější. Dá se povolit, sundat, netlačí, prostě je to paráda.

65 Radek Radek | E-mail | 23. listopadu 2013 v 8:28 | Reagovat

Pavle, můžeš mě kontaktovat na email radek.vintr@gmail.com. Případně někdo jiný kdo má zkušenost s opakovaným přetržením achylovky? Po 4 týdnech od operace mi podklouzla berle a došlo k opětovnému přetržení. Dneska opět operace. Když tak se mi ozvěte na. Díky moc

66 tomas tomas | E-mail | 22. května 2014 v 13:31 | Reagovat

Ahoj,yajimala bz me jedna vec jakto,ye nekdo ma sadru az pod zadek a nekdo pod koleno Po operaci?
Nebo nekde neco zle chapu
Diky za odpoved.

67 Láďa Láďa | E-mail | 5. června 2014 v 23:15 | Reagovat

[66]:Asi je to tím,že jinej kraj jinej mrav,někde dlaha,pak sadra,krátká,dlouhá,někde vacoped,někde to šijou otevřenou metodou,někde to jen prošijou zvenčí,prostě kdo jak co umí a co považuje za dobré.

68 asiskumar asiskumar | E-mail | Web | 20. září 2014 v 15:48 | Reagovat

FASHIONESTA.com is the European OUTLET-STORE for most exclusive designer brands. We offer your users a very fine and distinct selection of high end fashions from the world's top international designers for extraordinarily lower prices.

69 Jirka Jirka | E-mail | 22. září 2014 v 16:22 | Reagovat

Tak se také přidávám do klubu, byli jsme na dovolené v Chorvatsku začátkem září, od soboty, v uterý večer při tenise najednou rup a bylo hotovo. Říkal jsem si, že to bude buď sval, nebo achilovka, ale jen natržená, protože kotníkem jsem hýbat mohl. Jeli jsme na pohotovost (ostrov Pag), bylo asi půl deváté. Tam mi pani na záchrance (nikdo jinej nebyl) řekla, že tady s tim nic nemůžou dělat a ať si zajedu do Zadaru, vzala z hromady papírků jeden a ten mi dala s tim,  že tady mam adresu a telefon. Zadar byl asi 80km, tak jsem tam nejdřív volal, vzala to doktorka, vyslechla mě a pak řekla, že nemluví anglicky a že mi dá kolegu. Ten si mě vyslechl a řekl když chci, ať si teda přijedu. No a protože jsem bál nechat se zrovna v Chorvatsku operovat (slyšel jsem v okolí dost negativního, i od lidé "od fochu"), tak jsem tam nejel, ono to ani nebolelo když jsem na to nešlapal. Navíc jsem nechtěl dětem kazit krásnou dovolenou, tak jsem s tím poležel až do konce (sobota) a říkal jsem si, že půjdu až doma. No cesta byla strašná, noha hezky otekla jak jsem ji měl pořád dolů (jeli jsme v Galaxy - 7 lidí). V neděli odpoledne jsem šel v Liberci na pohotovost, tam mi řekli, že jdu na sál. V noci mě operovali, prý částečná ruptura. V pondělí ráno mě pustili domů.
Teď končím první týden, přístí mam jít na kontrolu a vyndání stehů, sádru mám v úhlu asi 45° pod koleno na minimálně 6 týdnů. Chci se pak rovnou zeptat na Vacoped, snad to půjde.
Problém je, že práci mám 80km a pouze autem - bydlím na vesnici. Takže jsem zvědav kdy budu moci řídit, doufám, že po těch 6 týdnech. Už se těším na rehabilitaci, snad to bude OK.
Přeju všem co nejrychlejší uzdravení!!!
Jinak nejvíc mě dostal syn, když mi po po operaci řekl, že aspoň nebudu pořád betonovat (stavíme barák) a budu aspoň s nima :-D

70 Zdeněk Zdeněk | E-mail | 6. července 2015 v 20:22 | Reagovat

Poprvé jsem si utrhnul achilovku v létě 2011 při skoku do bazénu, s tradičním zvukovým efektem. Kupodivu jsem mohl pak normálně chodit (teda pajdat), jen se noha vyvracela různě náhodně do stran, takže jsem došel sám do Motola, tam mi řekli, že sobota odpoledne je blbej čas, a ať přijdu v pondělí. A napálili mi nechodící sádru, se kterou už jsem sám odkulhat nemohl, docela zábavný přístup. Každopádně jsem pak v pondělí nastoupil, ve středu operace při plné narkoze, a v sobotu domů. Tehdy mě ale nenapadlo hledat žádnou pomoc na českém webu, takže jsem to tu neobjevil. Hledal jsem ale anglické zdroje, takže jsem věděl, že mám hlavně chtít ortézu, takže už asi při třetí kontrole jsem skončil s pronajatým Vacopedem. Do práce jsem šel už po 6 týdnech (a to ještě týden navíc byl na antibiotika na nehojící se jizvu), při sedavém zaměstnání se dá s ortézou celkem v pohodě existovat, a přitom rehabilitovat. Musím říct, že jako skeptik ke všemu jsem z rehabilitace nebyl moc nadšený, vířivka mi přišla vysloveně k ničemu, laser (který navíc pojišťovna neplatila) mi přišel jako kosmetickej trik, a jen fyzioterapie byla užitečná, protože díky ní jsem se ortézy docela rychle zbavil. Tuším žádnou proceduru jsem nakonec nedokončil, když jsem dospěl k názoru, že už toho vím sám dost... :-)

I přes můj pasivní přístup se všechno v pohodě zahojilo, plná hybnost tak do půl roku, a jen jsem si od té doby dával pozor na každý rychlejší pohyb, protože nikdo nestojí o další dva měsíce neschopenky, že jo. Takže jsem tomu samozřejmě neuniknul, a v květnu 2015 jsem si utrhnul achilovku na druhé noze. Na kole. Na kterým jsem jen seděl a nejel, světový unikat. Nevím, jestli se rozdíl 4 let natolik projevil v pokroku medicíny, nebo je to jinou nemocnicí, ale každopádně ve Vojenské to byl jiný cvrkot. Přivolání záchranky 15:30, příjem do nemocnice 16:30, operace 19:00 při lokálním umrtvení, a ráno v 10 sanitkou domů. Za týden na vyndání stehů, a další kontrola až za 6 týdnů! Takže jsem si samozřejmě řekl o ortézu, protože 6 týdnů se sádrou by mě spolehlivě zabilo. Tentokrát jsem dostal předepsanou jinou ortézu, cena cca stejná, ale už to nebyl pronájem ale zůstane mi, to se neztratí. Konstrukčně mi MaxTrax Walker přijde o dost horší, jen na fixní úhly, a ty defaultní molitonový vložky nestojej za moc. Naštěstí ale jde do něj použít cokoliv, ke konci už jsem upínal jen holou nohu, použít šlo i vložky z Vacopedu, které mi od minule zbyly. Každopádně orteza super, po 10 dnech od operace už jsem chodil po bytě, a mohl si i dojít ven nakoupit, trochu rozcvičovat, a po měsíci už na domácí chození ortézu odložit a postupně zatěžovat nohu plně. Na chození ven pořád ortéza, je super nemuset se bát nějakého nečekaného pohybu. Na tu kontrolu po 6 týdnech jdu příští pondělí, a i když je noha pořád nateklá a hodně ztuhlá, myslím se v pohodě můžu nechat uschopnit - mít sádru, tak se doteď po bytě jen plazím. Navíc bych nemohl ani ledovat, ani natírat mastí, masírovat jizvu, prostě nic. Fakt nepochopím, že doktoři dneska někomu tu sádru dají.

Jinak v obou případech jsem si pronajal z půjčovny invalidní vozík (750 mesicne), ono se to nezdá, ale je o moc příjemnější i těch pár metrů po bytě popojíždět, a neriskovat enormní zátěž druhé nohy. Hlavně v prvních dnech. Na výlet ven na vozíku to teda je jen pokud někdo tlačí, není žádná sranda s tím překonávat i malinké překážky, které jinak lidi trvale na něm upoutají v klidu dávají, respekt.

71 Gustav Gustav | E-mail | 24. května 2017 v 14:22 | Reagovat

Zdravím vás, v prvé řadě chci povzbudit, pravděpodobně teď ležíte po operaci achillovi šlachy a zjištujete co všechno zařídit, odložit, zrušit, já si představoval jen to nejhorší...V době kdy jsem si přetrhl achillovku, stalo se tak o jarních prázdninách 17.3.2017 při sálovém fotbale, jsem měl tři dcery a žena byla v 8 měsíci těhotenství, musel jsem zařídit nebo se přizpůsobit chodu svojí malé podlahářské firmy, no prakticky jsem panicky hysterčil jak to vše zvládnu. Dnes dva měsíce od operace se tomu jen  usmívám, včera jsem křivinořezem sekal 1500m2 zahrady v mírném sklonu a hrbolatém terénu, ano pohybuji se bez berlí, ale na rychlejší chůzi to ještě není, chce to dát do kupy ochablé svaly a otok přirozenějšímu pohybu taky brání, ale jinak skvělé. V kostce jak to probíhalo:
18.3.17 operace sešití achillovky perkutánní metodou v brněnské úrazovce a na 14 dní polosádra pod koleno, po 14 dnech možnost znovu sádra s jiným úhlem nebo ortézu Vacopad, tak že Vacopad za 2200,- byla volba a nelituji ani na chvíli, myslím, že i díky tomu dnes jsem na tom tak dobře, myslím že tak o 1-2 měsíce měsíce jsem urychlil rehabilitaci. Po přečtení mnoha článků tady, jsem si vytvořil vlastní cviky a od 3 týdne od operace začal nohu a zbytek těla dávat dohromady, ano záměrně nepíšu achillovku, protože o ni v období srůstu až tak nejde, ta musí zůstat v klidu, ale je potřeba cvičit s ortézou a myslet taky na zbytek chátrajícího těla...a dnes přesně 2 měsíce od operace chodím bez berlí a nepajdám, mám chuť se víc rozepsat ohledně těch cviků, ale to třeba do emailu. Tak že hlavu vzhůru, nezoufejte, před týdnem se mi narodil kluk a užívám si to!! frosty.homezavináčseznam.cz

72 Vasna Vasna | E-mail | 24. listopadu 2017 v 1:25 | Reagovat

Zdravim v Achilles klubu.

Muz 33let, 178/82 rekreacni sportovec, drive velmi aktivni. Uraz pri badmintonu.

Na uvod zahajim, ze VacoPad/Achil je stale prilis progresivni metoda i v maticce Praze na Bulovce, zkusenosti s tim nemaji a nedelaji to., blog jsem precetl pri celodennim  cekani na operaci, prave me privezli ze salu, lokalni anestezie od pasu dolu a se sadrou do 3/4stehna...  

Mel by nekdo doporuceni, kde se v Praze obrtit na moznost lecby s VacoPedem/Achilem.  Pripadne je mozne zmenit osetrujiciho lekare?

Predem dekuji,

Vsem preju brzke uzdraveni at v sadre nebo ve Vacotechnice
VasekZ

73 Vasna Vasna | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 20:13 | Reagovat

Se zástupcem panem Rehakem, co dodává ortézy z firmy G.p.s.Ofa viz web v odkzu jsem si domluvil návštěvu u MUDr Kristen, chirurgicka ambulsnce, Taborska 57 Praha

Vám pevné nervy a brzké uzdravení

74 hed hed | 26. listopadu 2017 v 20:51 | Reagovat

Ahoj! u mě volejbal, chtěla jsem se rychle rozběhnout na balon a noha zůstala za mnou. Vůbec mi nepřijde, že by to extra nebolelo, spíš divnej pocit. Z celý ty srandy jsem nejvíc soptila u vyndavání stehů.
Teď jsem 3,5 týdne po Operaci a 4 dny mám nohu přesádrovanou asi do 80-85°.Chtěla jsem ortézu(walker), ale že to musí být aspoň těch 90, mě ale přišlo, že víc to prostě nejde, asi hodně zkrácený a přišlo mi jak když to chtěj znovu roztrhnout. Když jsem přišla dom, tak jsem skoro ani nesedla s nataženou nohou na gaučík, ale po 2 dnech se to krásně natáhlo a pohoda, ale sádra bez kopýtka a došlapu mi zatím zůstala. Btw V Ústí n. L. vacopad taky nefrčí.
Díky Marne za tenhle blog!
Držim pěsti Achiláčci!

75 levzog levzog | E-mail | Web | 9. srpna 2018 v 1:35 | Reagovat

<a href=http://camadian-pharmacya.com>buy viagra las vegas</a>  
how viagra works http://canadian-pharmacya.com

76 vgpbvv vgpbvv | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 0:05 | Reagovat

<a href=http://canada-pharmaci.com>cialis professional</a>  
cialis viagra buy online http://canada-pharmaci.com

77 itwtzq itwtzq | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 0:21 | Reagovat

buy viagra soft online http://canadian-pharmacie.com  
<a href=http://canadian-pharmacie.com>viagra coupon</a>

78 anmkza anmkza | E-mail | Web | 30. srpna 2018 v 19:33 | Reagovat

where to buy herbal viagra online http://canadian-pharmacya.com  
<a href=http://camadian-pharmacya.com>viagra usa pharmacy</a>

79 zladnf zladnf | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 8:29 | Reagovat

cialis over the counter usa http://canada-pharmaci.com  
<a href=http://canada-pharmaci.com>cialis professional samples</a>

80 ieaabb ieaabb | E-mail | Web | 9. září 2018 v 4:13 | Reagovat

<a href=http://cialisn.com>purchase cialis online</a>  
cialis online uk http://cialisn.com

81 llrilq llrilq | E-mail | Web | 21. září 2018 v 15:18 | Reagovat

buying cheap cialis online http://canada-pharmaci.com  
<a href=http://canada-pharmaci.com>cialis online usa</a>

82 ryuato ryuato | E-mail | Web | 21. září 2018 v 21:46 | Reagovat

<a href=http://camadian-pharmacya.com>buy viagra</a>  
online viagra purchase in india http://canadian-pharmacya.com

83 RogerFat RogerFat | E-mail | 29. listopadu 2018 v 15:38 | Reagovat

Hello, go to http://xzvswwcvrc.com

84 RobertUtith RobertUtith | E-mail | 5. prosince 2018 v 14:01 | Reagovat

Good channel , http://mi-shopping.com/feuerwehr-spiele-945.html

85 Carlosnar Carlosnar | E-mail | 6. prosince 2018 v 18:31 | Reagovat

Good files,thanks  http://fullmovienow.com/episode-choose-your-story-601.html

86 Carlosnar Carlosnar | E-mail | Pátek v 1:36 | Reagovat

You are interesting person  <a href="http://fullmovienow.com/dunkirk-trailer-266.html">dunkirk trailer</a>

87 Carlosnar Carlosnar | E-mail | Pátek v 4:38 | Reagovat

Good interview  <a href="http://fullmovienow.com/watch-online-movies-708.html">watch-online movies</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama